.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wymiana rury kanalizacyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, kto ponosi koszty?

Potrzebuję porady w sprawie wymiany rury kanalizacyjnej pionowej we wspólnocie mieszkaniowej (piwnica, parter i pierwsze piętro). Kto powinien ponieść koszty tych prac? Wymiana jest potrzebna, ponieważ po rurze żeliwnej (znajdującej się w pionie budynku) od strony kanałów ściekowych (znajdujących się na zewnątrz) wchodzą szczury.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymiana rury kanalizacyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, kto ponosi koszty?

Bieżąca konserwacja

Opisaną przez Panią sytuacje można by było przypisać pod bieżącą konserwację. Należałoby tylko wykazać, że „remont” ten jest konieczny z uwagi na utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tegoż obiektu. Stan zgodny z przeznaczeniem budynku niewątpliwe nie jest, jeśli w budynku znajdują się szczury.

 

Instalacja wodno-kanalizacyjna, z której korzystają mieszkańcy budynku, a nie służąca do wyłącznego korzystania konkretnych właścicieli, stanowi część składową nieruchomości wspólnej i jest objęta współwłasnością przymusową.

Wymiana rury jako koszt dla wspólnoty mieszkaniowej

Koszty remontów i ich wymiany ponosi wspólnota mieszkaniowa. W tym celu gromadzone są środki na funduszu remontowym. Czyli niejako koszty tej naprawy obciąża lokatorów ze środków funduszu remontowego.

 

Ponadto fakt nieproszonych gości – szczurów – należy zgłosić do zarządcy wspólnoty. Jego obowiązkiem jest podjęcie stosownych działań, by szczury nie zakłócały mieszkańcom funkcjonowania we własnych mieszkaniach. Niekoniecznie takie działania zarządcy muszą być związane z wymianą rur. Może się okazać, że problem zostanie rozwiązany w inny, tańszy, ale równie skuteczny sposób.

 

Proszę ponadto pamiętać, że na właścicielach lokali ciąży na obowiązek ustanowiony w art. 13 § 2 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Z tego uprawnienia można skorzystać wyłącznie w celu poprawienia warunków całego budynku bądź usunięcia awarii albo zagrożenia.


Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wspólnota mieszkaniowa jest uprawniona do przeprowadzenia remontu polegającego na wymianie pionów w całym budynku, lecz ma również obowiązek doprowadzenia uszkodzonych pomieszczeń, jeśli do uszkodzeń dojdzie, do stanu sprzed zdarzenia.


Należy pamiętać, iż art. 12 § 2 ustawy o własności lokali nakłada na współwłaścicieli obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości w należytym stanie („Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach”).

Warto też wywrzeć na zarządcy podjęcia uchwały zapewniającej eliminowanie szczurów z Państwa wspólnoty w przyszłości.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl