
Indywidualne porady prawne
Wymiana rury kanalizacyjnej we wspólnocie mieszkaniowej, kto ponosi koszty?
|
Potrzebuję porady w sprawie wymiany rury kanalizacyjnej pionowej we wspólnocie mieszkaniowej (piwnica, parter i pierwsze piętro). Kto powinien ponieść koszty tych prac? Wymiana jest potrzebna, ponieważ po rurze żeliwnej (znajdującej się w pionie budynku) od strony kanałów ściekowych (znajdujących się na zewnątrz) wchodzą szczury. |
![]() |
Bieżąca konserwacjaOpisaną przez Panią sytuacje można by było przypisać pod bieżącą konserwację. Należałoby tylko wykazać, że „remont” ten jest konieczny z uwagi na utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem tegoż obiektu. Stan zgodny z przeznaczeniem budynku niewątpliwe nie jest, jeśli w budynku znajdują się szczury.
Instalacja wodno-kanalizacyjna, z której korzystają mieszkańcy budynku, a nie służąca do wyłącznego korzystania konkretnych właścicieli, stanowi część składową nieruchomości wspólnej i jest objęta współwłasnością przymusową. Wymiana rury jako koszt dla wspólnoty mieszkaniowejKoszty remontów i ich wymiany ponosi wspólnota mieszkaniowa. W tym celu gromadzone są środki na funduszu remontowym. Czyli niejako koszty tej naprawy obciąża lokatorów ze środków funduszu remontowego.
Ponadto fakt nieproszonych gości – szczurów – należy zgłosić do zarządcy wspólnoty. Jego obowiązkiem jest podjęcie stosownych działań, by szczury nie zakłócały mieszkańcom funkcjonowania we własnych mieszkaniach. Niekoniecznie takie działania zarządcy muszą być związane z wymianą rur. Może się okazać, że problem zostanie rozwiązany w inny, tańszy, ale równie skuteczny sposób.
Proszę ponadto pamiętać, że na właścicielach lokali ciąży na obowiązek ustanowiony w art. 13 § 2 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Z tego uprawnienia można skorzystać wyłącznie w celu poprawienia warunków całego budynku bądź usunięcia awarii albo zagrożenia.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>