Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie syna, który nie posiada jeszcze książeczki wojskowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 09.03.2010

Sprzedajemy dom i za kilka dni muszę się z niego wymeldować wraz z synem. Nie posiada on jednak jeszcze książeczki wojskowej, a jest pełnoletni (nie dostał jeszcze wezwania na komisję wojskową). Czy urzędniczka może odmówić mu wymeldowania? Co możemy zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety urzędniczka może odmówić wymeldowania, gdyż Pana syn podlega obowiązkowi służby wojskowej.

 

W świetle ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej „obowiązkowi służby wojskowej w zakresie określonym w niniejszej ustawie podlegają obywatele polscy:

 

  1. mężczyźni, począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat, a posiadający stopień oficerski – sześćdziesiąt lat życia;
  2. kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do tej służby, począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą czterdzieści lat, a posiadające stopień oficerski – pięćdziesiąt lat życia.

 

Obowiązkowi służby wojskowej nie podlegają jednak osoby wymienione w ust. 1, które zostały uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do tej służby” (art. 58).

 

W konsekwencji urząd gminy przy wymeldowaniu osoby podlegającej obowiązkowi służby wojskowej zażąda książeczki wojskowej.

 

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1a ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 339) „osoba zobowiązana do wymeldowania się zgłasza organowi gminy właściwemu ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące następujące dane osobowe:

 

  1. nazwisko i imiona;
  2. nazwisko rodowe;
  3. nazwiska i imiona poprzednie;
  4. imiona rodziców;
  5. nazwiska rodowe rodziców;
  6. stan cywilny;
  7. imię i nazwisko małżonka oraz jego nazwisko rodowe;
  8. płeć;
  9. datę i miejsce urodzenia;
  10. obywatelstwo;
  11. numer PESEL;
  12. dotyczące obowiązku wojskowego, w tym stopień wojskowy, nazwę, serię i numer wojskowego dokumentu osobistego z oznaczeniem wojskowej komendy uzupełnień;
  13. adres dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące;
  14. rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości;
  15. wykształcenie″.

 

Dodam jeszcze, że jeśli syn po wymeldowaniu ma zamiar zameldować się w innym miejscu, to w razie problemów z wymeldowaniem należałoby powiadomić WKU o zamiarze zmiany miejsca stałego pobytu i poprosić o wydanie zaświadczenia, że syn dopełnił wojskowego obowiązku meldunkowego. Wówczas z tym zaświadczeniem należy udać się do urzędu gminy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - 8 =

»Podobne materiały

Wymeldowanie i eksmisja dziecka

Moja matka jest właścicielem domu w którym mieszkam i w którym jestem zameldowana. Ostatnio powiedziała, że jeśli zechce to może mnie wymeldować. Czy mam prawo mieszkać w tym domu? Czy moja matka ma prawo tak po prostu wymeldować mnie z tego domu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »