.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wymeldowanie administracyjne lokatorów

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 22.12.2011

Pięć lat temu sąd orzekł eksmisję lokatorów kwaterunkowych z prawem do lokalu socjalnego z mojego mieszkania. Eksmisja została wstrzymana do momentu zaproponowania przez gminę takiego lokalu socjalnego. W międzyczasie zmarła najstarsza lokatorka (obłożnie chora), pozostałe osoby od dwóch lat nie mieszkają w tym mieszkaniu, ale są zameldowane. Jak mogę odzyskać władanie nad mieszkaniem? Jak doprowadzić do wymeldowania dawnych lokatorów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli chodzi o kwestię wymeldowania, to w pierwszym rzędzie należy stwierdzić, iż jest to akt administracyjny i zasadniczo potwierdza fakt zamieszkiwania osoby w danym lokalu. Zmiana miejsca zamieszkania na okres przekraczający 3 miesiące obarczona jest obowiązkiem zgłoszenia w organie meldunkowym. Organy administracji błędnie wskazują jako stronę postępowania administracyjnego o wymeldowanie właściciela lokalu. Nie jest Pan stroną, jednakże może Pan zawiadomić organ, że wskazane osoby nie zamieszkują w przedmiotowym lokalu. Stanowić to będzie podstawę to wszczęcia z urzędu procedury o wymeldowanie.

 

Jak wspominałem, „meldunek” ma charakter administracyjnoprawny i nie wpływa na zakres uprawnień do zamieszkiwania w lokalu. Decydujące znaczenie z punktu widzenia Pańskiej sprawy ma fakt zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu.

 

Sugeruję „wejście” w posiadanie lokalu poprzez wymianę zamków w drzwiach i faktyczne wykonywanie praw właścicielskich. Dłużnikom nie będzie przysługiwać roszczenie o przywrócenie naruszonego posiadania, gdyż faktycznie nie przebywają w przedmiotowym lokalu.

 

Sytuacja prawna jest skomplikowana, jeżeli lokatorzy z orzeczonym wyrokiem eksmisyjnym nie zamieszkują w mieszkaniu, jednocześnie pozostawiając ruchomości będące ich własnością.

 

W tym wypadku mamy do czynienia z posiadaczami w złej wierze. Fakt wyprowadzenia się z lokalu może świadczyć o utracie przymiotu samoistności posiadania niezbędnego do skorzystania z ochrony posesoryjnej.

 

Nie ma przepisu, który mówiłby wprost, że może Pan zająć przedmiotowy lokal. Wynika to z szerokich uprawnień właścicielskich i niekorzystania z uprawnień przez posiadaczy.

 

W moim mniemaniu istnieją realne szanse na pozytywne zakończenie przedmiotowej sprawy (na drodze postępowania sądowego).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl