.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymaganie pełnienia nowych obowiązków przez pracodawcę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.06.2018

Na obecnym stanowisku pracuję od 3 lat. W swojej pracy mam kontakt tylko i wyłącznie z językiem angielskim. Kilka dni temu mój zwierzchnik zrobił zupełnie niezobowiązujący wywiad dotyczący znajomości innych języków, w trakcie którego przyznałem, iż uczyłem się jeszcze języka niemieckiego na poziomie A2. Dzisiaj dostałem polecenie służbowe, aby wraz z nowym miesiącem zaangażować się w dodatkowe przedsięwzięcia wymagające komunikacyjnego posługiwania się językiem niemieckim (drogą mailową). Czuję się zupełnie niezdolny do wykonywania takiej pracy, nie mam kontaktu z tym językiem od ponad 5 lat i nie potrafiłbym się w nim poprawnie porozumieć – czy pracodawca może ode mnie wymagać pełnienia takich obowiązków? Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymaganie pełnienia nowych obowiązków przez pracodawcę

Fot. Fotolia

Co do zasady pracownik nie może odmówić wykonania polecenia pracodawcy, chyba że jest ono sprzeczne z prawem lub umową o pracę albo nie dotyczy pracy w ogóle. W innych przypadkach pracodawca ma prawo rozszerzać zakres czynności danego pracownika, co niekoniecznie wiąże się z obowiązkiem przedstawienia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 1974 r. (sygn. akt I PR 332/74) zmiana przez zakład pracy zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.

 

Także w wyroku z dnia 12 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II PK 216/2011) Sąd Najwyższy uznał, że ujęty formalnie zakres czynności pracownika z reguły nie stanowi zamkniętego zakresu jego obowiązków, właśnie ze względu na możliwość wydania przez przełożonego polecenia. Zakres polecenia dotyczącego pracy na podstawie art. 100 § 1 Kodeksu pracy może być szerszy niż rodzaj umówionej pracy. Nie oznacza to jednak, że umówiony rodzaj pracy (obowiązków) jest bez znaczenia, gdyż w przeciwnym razie bezprzedmiotowe byłyby przepisy o wypowiedzeniu zmieniającym (art. 42 § 1), albo o powierzaniu na określony czas innej rodzajowo pracy w razie uzasadnionych potrzeb pracodawcy (art. 42 § 4). Rodzaj umówionej pracy daje więc pracownikowi gwarancję pewności w zakresie obowiązków i odpowiedzialności.

 

Słowem – jeśli w związku z nowymi obowiązkami zwiększy się Pana zakres odpowiedzialności, pracodawca powinien zastosować wypowiedzenie zmieniające. Jeśli zakres ten się nie zwiększy, takie przydzielenie dodatkowych obowiązków nie powoduje konieczności formalnej zmiany warunków pracy i nie może Pan odmówić.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »