Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania z zasobów WAM a prawo współwłasności

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 08.04.2010

Ojciec otrzymał 20 lat temu mieszkanie z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zmarł w 1997 r. Aż do 2002 r. mieszkałem w tym lokalu z mamą, która wykupiła mieszkanie dwa lata później, stając się jego właścicielem (figuruje w księdze wieczystej). Teraz chciałaby je sprzedać i kupić inne. Czy jestem współwłaścicielem tego mieszkania? Jeśli tak, jak ustalić prawo do niego, jak to przeprowadzić od strony formalnej? Jak wygląda kwestia spadku po ojcu (żadna sprawa spadkowa nie została przeprowadzona)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problematykę prawną służbowych mieszkań wojskowych reguluje ustawa z dnia 22 czerwca 1995 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 433) o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W chwili śmierci Pana ojca ten akt prawny jeszcze nie obowiązywał, a do najmu lokali mieszkalnych w tym służbowych stosowano ustawę z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

 

Zgodnie z art. 7 ustawy „małżonkowie wspólnie zajmujący lokal są z mocy prawa najemcami tego lokalu, chociażby umowa najmu została zawarta tylko przez jednego z nich”.

 

Oznacza to, że jedynym najemcą przedmiotowego lokalu została matka i tylko jej przysługiwał do niego tytuł prawny. Na marginesie należy zaznaczyć, iż prawa i obowiązki wynikające ze stosunku najmu lokali mieszkalnych nie są dziedziczne.

 

Oznacza to, że prawo najmu lokalu mieszkalnego nie należy do spadku (art. 922 § 2 w związku z art. 691 Kodeksu cywilnego).

 

Problematykę wykupu mieszkań wojskowych reguluje cytowana wyżej ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zgodnie z art. 56 ustawy „prawo do nabycia lokalu mieszkalnego, innego niż kwatera, kwatera funkcyjna i kwatera zastępcza, przysługuje osobom posiadającym tytuł prawny do zamieszkiwania w tym lokalu mieszkalnym”.

 

Matka, która posiadała tytuł prawny do lokalu (prawo najmu), była jedyną osobą uprawnioną do jego nabycia.

 

Odnosząc się do powyższych rozważań, należy stwierdzić, że nieprzeprowadzenie postępowania spadkowego po ojcu nie ma wpływu na status prawny mieszkania. Prawo do lokalu nie jest także uzależnione od zameldowania lub jego braku, gdyż meldunek potwierdza jedynie fakt zamieszkiwania w danym mieszkaniu, a nie odnosi się do samego prawa podmiotowego.

 

Wpisanie matki jako właściciela do księgi wieczystej nie pozostaje bez znaczenia. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece dnia 6 lipca 1982 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 147) „domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym”.

 

Oznacza to, iż osoba wpisana do księgi wieczystej jest właścicielem nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus I =

»Podobne materiały

Spadek w wielodzietnej rodzinie

Jesteśmy wielodzietną rodziną – siedmioro rodzeństwa. Tato zmarł, została mama, troje rodzeństwa było niepełnoletnie, czworo – pełnoletnie. Sądownie podzielono spadek po ojcu, gdzie starsze rodzeństwo zrzekło się, a młodsze otrzymało po 1/8, mamie przypadło 5/8. Niedawno
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »