Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania od spółdzielni po ślubie a majątek osobisty

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.05.2010

Przed ślubem kupiłem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Obecnie, już po ślubie, chciałbym to mieszkanie wykupić na własność od spółdzielni, ale tak, by zostało ono w moim majątku osobistym. Czy to możliwe? Co zawrzeć w akcie notarialnym, żeby wynikało z niego jasno, że to mieszkanie należy do mojego majątku osobistego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Po przekształceniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności nadal pozostanie Pan wyłącznym właścicielem mieszkania, a lokal oczywiście pozostanie w Pana majątku osobistym.

 

Fakt ten będzie stwierdzał zarówno akt notarialny, jak i księga wieczysta założona dla Pana lokalu – wyłącznie Pan będzie w tych dokumentach wpisany jako właściciel. W akcie notarialnym znajdzie się nadto wyraźny zapis, że mieszkanie należy do Pana majątku osobistego.

 

Współmałżonka co najwyższej może mieć roszczenie o zwrot nakładów na Pana majątek osobisty, jeśli uzupełnienie wkładu nastąpiłoby ze środków pochodzących z Waszego majątku wspólnego czy też z jej majątku osobistego.

 

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.) każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe, które przynoszą dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny.

 

Oczywiście roszczenia o zwrot nakładów czy wydatków wejdzie dopiero w grę po ustaniu wspólności majątkowej, czy to na skutek ustanowienia rozdzielności majątkowej, czy też rozwodu.

 

Jeśli natomiast uzupełnienie wkładu nastąpi z Pana majątku osobistego, to niewątpliwie żona nie będzie miała roszczenia o zwrot nakładów. W celu udowodnienia – w razie sporu – tej okoliczności winien Pan podnieść przed notariuszem żądanie, aby w akcie notarialnym znalazł się wyraźny zapis, że mieszkanie zostało nabyte w całości za środki pochodzące wyłącznie z Pana majątku osobistego. Warto też zachować np. dowód wypłaty czy przelewu środków na wykup mieszkania, jeśli środki na ten cel znajdowały się na Pana osobistym rachunku bankowym czy lokacie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus jeden =

16.03.2013

spółdzielcze prawo własności to wiadomo że jest majątkiem osobistym ale wielu ludzi nie rozróżnia prawa takiego prawa od prawa lokatorskiego oraz wykupu mieszkania od wyodrębnienia, nawet bezmózgi piszą w aktach wykupu mieszkań że stanowią majątek osobisty chociaż wykup następuje w trakcie trwania małżeństwa a w czasie kawalerskim czy panieńskim taka osoba miała jedynie prawo być lokatorem zaś mieszkanie było własnością spółdzielni.

pablo

»Podobne materiały

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Złożyłam kilka dni temu wypowiedzenie pracodawcy i chciałabym odejść jak najszybciej, ponieważ mam już drugą pracę. Jednakże pracodawca zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie ustawowym, czyli po 3 miesiącach. Co mam zrobić, żeby pożegnać się z firm

 

Kredyt hipoteczny zaciągnięty przed ślubem a prawo do mieszkania po rozwodzie

Wraz z żoną (planujemy rozwód) mamy wspólny kredyt hipoteczny zaciągnięty przed ślubem na mieszkanie będące moją wyłączną własnością. Kredyt został zaciągnięty wspólnie przed zawarciem małżeństwa. Do spłaty kredytu zostało założone wspólne konto, na które co miesiąc przelewam (tylko ja) kolejne raty

 

Uniknięcie kosztów postępowania cywilnego

Otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nie kwestionuję samej kwoty głównej czy odsetek do zapłaty, chcę jednak uniknąć kosztów postępowania – wskutek nieobecności nie odebrałem na czas wezwania do zapłaty części czynszu ze spółdzielni mieszkaniowej i ta skierowała sprawę do sądu

 

Pozew o zachowek przed potwierdzeniem wiarygodności testamentu?

Czy proces o zachowek może się rozpocząć przed wydaniem prawomocnego postanowienia o ważności testamentu? O zachowek wystąpiły wnuki wydziedziczonej córki, która zmarła kilka dni przed ogłoszeniem postanowienia, które potwierdzało ważność testamentu.

 

Przeniesienie stopnia wojskowego na odpowiedni stopień w Policji – art. 56 ustawy o Policji

Mam pytanie dotyczące przeniesienia stopnia wojskowego podporucznika na stopień podkomisarza Policji. Otóż kiedy pół roku temu zostałem przyjęty do służby w Policji posiadałem stopień wojskowy starszego kaprala podchorążego. Natomiast stopień podporucznika Wojska Polskiego otrzymałem przed miesiącem

 

Handel odpadami złomu stalowego a karta przekazania odpadu

Działam jako pośrednik w obrocie odpadami złomu stalowego. Nie mam placu, transportu, nie magazynuję i nie wytwarzam, bo sprzedaję złom moim odbiorcom prosto z placów klientów/posiadaczy (mających stosowne pozwolenia na magazynowanie i transport) i dlatego ja nie potrzebuję żadnych pozwoleń. Jak moż

 

Przeniesienie majątku przy wydzieleniu ze spółki część działalności

Planuję w najbliższym czasie wydzielić ze spółki z o.o. zorganizowaną część działalności (drukarnię cyfrową) jako oddzielną spółkę z o.o. Moje pytanie dotyczy przeniesienia majątku, a konkretnie wartości maszyn, które zostaną przeniesione do nowej spółki. Może dla uproszczenia posłużę się przykładem

 

Własne cele mieszkaniowe a przekazanie nieruchomości dziecku

Dwa lata temu w drodze dożywocia zostałam właścicielką lokalu mieszkalnego. Po śmierci darczyńcy sprzedałam nieruchomość. Oświadczyłam, że uzyskane środki przeznaczę na własne cele mieszkaniowe. Za część z nich kupiłam mieszkanie, które przekazałam córce darowizną. Czy kwota za ten lokal będzie zali

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »