.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania od nadleśnictwa

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 25.01.2016

Wynajmuję mieszkanie od nadleśnictwa od 5 lat na czas nieoznaczony, wcześniej 10 lat na czas oznaczony. Teraz jest możliwość wykupienia, ale liczą tylko zniżkę od lat wynajmu na czas nieoznaczony. Ciągłość najmu jest zachowana. Czy tak to powinno być? Dlaczego nie lata wynajmu na czas określony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 40a ustawy o lasach „Lasy Państwowe mogą sprzedawać nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie, nieprzydatne Lasom Państwowym”. Przepis ten w dalszych ustępach reguluje szczegóły takiej sprzedaży. I tak, zgodnie z art. 40a ust. 3 ustawy:

 

„Pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych, z wyjątkiem osób, z którymi stosunek pracy rozwiązany został bez wypowiedzenia z winy pracownika, posiadają pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami i w których mieszkają. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż o 95%, a spłata należności może zostać rozłożona na 60 rat miesięcznych, przy czym oprocentowanie nie może przekraczać w stosunku rocznym stopy referencyjnej, określającej minimalne oprocentowanie podstawowych operacji otwartego rynku prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, powiększonej o 2 punkty procentowe. Jeżeli osobą uprawnioną jest emeryt lub rencista, cena nabycia lokalu ustalona jest na 5% jego wartości”.

 

Z powyższego nie wynika zatem, jaki rodzaj najmu ma łączyć uprawnionego najemcę–pracownika z nadleśnictwem. Podobnie nie ma tu wskazówki co do formy najmu przy obliczaniu zniżek.

 

Inaczej jednak traktowani są najemcy niebędący pracownikami nadleśnictwa lub osobami im najbliższymi. Niestety, domyślam się, że Pan należy właśnie do tej kategorii osób. Zgodnie z art. 40a ust. 7 ustawy o lasach „najemcy nieposiadający uprawnień, o których mowa w ust. 4, 5 i 6, mogą nabywać przeznaczone do sprzedaży lokale, które zajmują co najmniej od trzech lat, na podstawie umowy najmu, zawartej na czas nieoznaczony, za cenę obniżoną za każdy rok najmu o 3%, nie więcej jednak niż o 45%”.

 

Zatem uprawnienie do zaliczenia w celu zastosowania zniżki tylko za okres najmu na czas nieoznaczony zostało nadleśnictwom przyznane ustawowo. Nadleśnictwo nie ma możliwości postąpić inaczej i stąd takie, a nie inne Pana potraktowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »