.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania budowanego ze środków KFM

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 14.10.2007

Czy w świetle znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych będzie możliwość przekształcenia mieszkania spółdzielczego lokatorskiego wybudowanego ze środków KFM na mieszkanie spółdzielcze własnościowe lub z odrębnym prawem własności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety w chwili obecnej nie ma możliwości wykupu na nowych zasadach mieszkań spółdzielczych budowanych po 1990 roku oraz nie ma jakiejkolwiek możliwości wykupu mieszkania spółdzielczego lokatorskiego wybudowanego ze środków KFM.

 

Głównym celem działania KFM jest zwiększenie dostępności do mieszkań dla osób o dochodach niepozwalających na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach rynkowych. Środkiem służącym realizacji tego celu jest udzielanie preferencyjnych kredytów. Kredyty takie mogą otrzymać Towarzystwa Budownictwa Społecznego i spółdzielnie mieszkaniowe na budowę i adaptację mieszkań na wynajem oraz spółdzielnie - na budowę mieszkań oddawanych do używania na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, a także gminy - na budowę infrastruktury technicznej towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu.

 

Mieszkania finansowane z udziałem kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego mogą być wynajmowane osobom lub rodzinom niedysponującym tytułem prawnym do innego lokalu oraz posiadającym umiarkowane dochody w przeliczeniu na członka rodziny. Realizacja programu społecznego budownictwa czynszowego odbywa się we współpracy z samorządowymi władzami lokalnymi.

 

Mieszkania takie są z założenia mieszkaniami lokatorskimi i niedopuszczalne jest zawarcie umowy własnościowej, czyli nie podlegają one przekształceniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - pięć =

08.06.2012

Na dzień dzisiejszy istnieje możliwość wykupu mieszkania i wyodrębnienia własności. Niestety, po ponad dziesięciu latach zamieszkiwania w KFM-owskim mieszkanku dowiedzieliśmy się jako lokatorzy, że spółdzielnia nie spłacała kredytu tylko same odsetki, średnio 25 tyś. Teraz chcąc wykupić, musimy spłacić kredyt i ponieść koszty manipulacyjne ok. 1 tyś. Państwo stworzyło w 1995 r. KFM, następnie w 2009 go zlikwidowało i nikt nie interesuje się przekrętami na linii BANK – SPÓŁDZIELNIA.

Anna

27.07.2011

Popieram Panią Alicję! To jest oburzajace oszustwo! To jest ta pomoc Panstwa? Nie dosc,ze trzeba wplacic 30% wartosci mieszkania, to jeszcze czynsze po 1600zł. A człowiek głupi i naiwy, kredyt by sobie wzial, a teraz sie musi bujac!

Zofia

10.05.2011

"Głównym celem działania KFM jest zwiększenie dostępności do mieszkań dla osób o dochodach niepozwalających na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach rynkowych" ŚMIECH NA SALI!!!! A CZYNSZ 1600ZŁ! I czemu to ja mam splacac ten caly kredycik zaciagniety przez spoldzielnie? To nie jest zadna pomoc, dla ludzi o niskich dochodach, zeby mieszkac w takim mieszkaniu trzeba naprawde dobrze zarabiac.

Alicja

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »