Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup mieszkania komunalnego a współnajemca

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 23.09.2017

W 2006 roku po śmierci mamy (która była współnajemcą mieszkania komunalnego razem z bratem) ja zostałem współnajemcą. W jaki sposób mam pokierować wykupem tego mieszkania komunalnego na siebie? Wujek nie ponosi żadnych kosztów związanych z tym mieszkaniem, czynsz opłacam ja. W latach 90. mama próbowała go sądowo wymeldować i nawet był pozytywny wyrok, ale wuj odwoływał się i z nakazu sądu dziwnym trafem stał się współnajemcą. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykup mieszkania komunalnego a współnajemca

Fot. Fotolia

Pomijam słuszność wyroku co do stania się współnajemcą przez wujka. Wyrok jest prawomocny i niewiele da się z nim zrobić. Jak rozumiem, wujek tam mieszka i nie dokłada się do niczego.

 

Jako współnajemca ma obowiązek ponosić koszty czynszu i opłat. A Pan może to sądownie od niego wyegzekwować. Jeśli zaś wujek tam nie mieszka, warto zawiadomić o tym urząd z żądaniem ustalenia rozwiązania z nim stosunku najmu.

 

Niemniej jednak, jeśli to nie będzie możliwe, pozostaje Panu rozwiązanie, że wujek idzie z Panem do urzędu i dokonujecie zmiany w umowie najmu – 3 strony podpisują oświadczenie, że najemcą będzie tylko Pan, albo że wuj zgadza się na to, aby tylko Pan wykupił mieszkanie, i zgadza się na rozwiązanie z nim umowy najmu w dniu wykupu przez Pana mieszkania – jeśli takie oświadczenie wystarczy w urzędzie. W innym wypadku – jeśli wuj jest oporny, może Pan sądownie żądać zniesienia współnajmu.

 

Ustalając wartość prawa najmu lokalu mieszkalnego zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (vide: uchwała z 24.05.2002 r., sygn. akt III CZP 28/02, uchwała z 9.05.2008 r., sygn. akt III CZP 33/08), wartość prawa najmu odpowiada różnicy pomiędzy czynszem opłacanym a czynszem wolnym z uwzględnieniem w konkretnych okolicznościach czasu prawdopodobnego trwania stosunku najmu, wieku najemcy, możliwości majątkowych itd. Zwykle korzysta się z opinii biegłego sądowego określającego wysokość wolnorynkowego czynszu najmu za lokal mieszkalny położony na terenie miasta o takiej samej powierzchni, wyposażeniu oraz położeniu jak lokal mieszkalny stron.

 

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (uchwała z 24.09.2003 r., sygn. akt III CZP 56/03) „Sąd przyznając w wyniku podziału majątku wspólnego prawo najmu lokalu jednemu z byłych współlokatorów w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów (Dz. U. nr 71 poz. 773 ze zm.) i nakazując drugiemu wydanie lokalu (art. 624 w zw. z art. 688 i 867 §3 kpc) orzeka o uprawnieniu tego do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia”.

 

Będzie Pan musiał jednak spłacić wujka. Proszę jednak żądać rozliczenia czynszu za okres, w jakim wujek mieszkał. Co prawda takie roszczenia przedawniają się z upływem 3 lat, ale z pewnością będzie to kwota, która zmniejszy ewentualną spłatę na rzecz wujka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 5 =

»Podobne materiały

Wartość odtworzeniowa lokalu

Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego i regularnie płacę czynsz. W tym roku zmarł mój tata, pozostawiając mi w spadku małe mieszkanie własnościowe i trochę pieniędzy. Mieszkanie znajduje się w tym samym mieście, w którym obecnie mieszkam. Podobno gmina będzie mogła wypowiedzieć mi umowę najm

 

Eksmisja drugiego najemcy mieszkania komunalnego

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym z moim ojcem, który jest alkoholikiem. Umowa najmu jest na mnie i na ojca. Wszystkie opłaty oraz koszty napraw i remontów pokrywam ja. Ojciec nie dokłada się do niczego, jest na moim utrzymaniu. Często zaprasza do domu swoich znajomych, z którymi urządza libacje. Jak

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »