Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykroczenie na drodze

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 17.12.2012

Jestem funkcjonariuszem służby więziennej. Popełniłem wykroczenie na drodze, miałem 0,12 promila alkoholu we krwi, więc zabrano mi prawo jazdy na pół roku. Czy muszę ten fakt zgłosić przełożonemu i czy zostanę zwolniony?

 

Anna Sochaj-Majewska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Biorąc pod uwagę, iż jest Pan sprawcą wykroczenia z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, doszło do popełnienia przez Pana przewinienia dyscyplinarnego, które może, lecz nie musi uzasadniać wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Dlatego proszę poinformować dyrektora jednostki o tym zdarzeniu.

 

„Funkcjonariusz Służby Więziennej jest obowiązany postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem oraz przestrzegać przepisów prawa, w szczególności niniejszej ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie” (art. 157 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej; Dz. U. Nr 79, poz. 523 z późn.zm.). Jak wynika z treści przepisu art. 230 ust. 1 i 2 ustawy, „funkcjonariusz odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub za czyny sprzeczne ze złożonym ślubowaniem”. Naruszenie dyscypliny służbowej stanowi czyn funkcjonariusza popełniony umyślnie lub nieumyślnie polegający na naruszeniu dobrego imienia służby lub na przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych. Przykładowy katalog naruszeń dyscypliny służbowej zawiera przepis art. 230 ust. 3 ustawy, do którego ewentualnie Pana odsyłam. Popełnienie wykroczenia na drodze nie jest wskazane wprost jako jeden z przykładów naruszenia dyscypliny służbowej. Inaczej byłoby, gdyby np. stawił się Pan do służby w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka lub gdyby spożywał Pan alkohol w czasie służby (art. 230 ust. 3 pkt 7 ustawy).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  

Jednak czyn stanowiący przewinienie dyscyplinarne, wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa, wykroczenia, przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej niezależnie od odpowiedzialności karnej lub karnej skarbowej. W przypadku czynu stanowiącego przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi, wypełniającego jednocześnie znamiona wykroczenia lub wykroczenia skarbowego, za które obwiniony został ukarany, przełożony dyscyplinarny może odstąpić od wszczęcia postępowania, a wszczęte umorzyć (art. 230 ust. 5 ustawy). Wydaje się, że można w Pańskim przypadku mówić o popełnieniu przewinienia „mniejszej wagi”, co czyni prawdopodobnym brak wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, kiedy zgłosi Pan ten fakt przełożonemu.

 

W przypadku czynu stanowiącego przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi przełożony dyscyplinarny, o którym mowa w art. 231, może odstąpić od wszczęcia postępowania i przeprowadzić ze sprawcą przewinienia dyscyplinarnego udokumentowaną rozmowę dyscyplinującą. Owa „rozmowa dyscyplinująca” powinna być, w mojej ocenie, jedyną konsekwencją wyciągniętą wobec Pana za popełnione wykroczenie na drodze. W ten sposób może Pan w ogóle nie otrzymać kary dyscyplinarnej, w tym nawet tej najłagodniejszej, czyli kary nagany.

 

Ukaranie za wykroczenie nie stanowi przeszkody do pełnienia służby w Pańskiej formacji mundurowej (art. 38 pkt 5 ustawy). Nie można być jedynie osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe albo osobą, wobec której został wydany prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne o takie przestępstwo, a także jeśli właśnie toczy się przeciwko osobie (nie w sprawie) postępowanie karne o takie przestępstwo.

 

W świetle przepisu art. 94 ust. 2 ustawy „funkcjonariusza można zawiesić w czynnościach służbowych w przypadku wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe albo postępowania dyscyplinarnego”. Gdyby nawet doszło do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, to jeszcze nie oznacza, że zostałby Pan zawieszony w czynnościach, o czym świadczy słowo „może”, a nie „zawiesza” (zawieszenie jest fakultatywne). Nie ziści się także żadna z podstaw wygaśnięcia stosunku służbowego, o jakich mowa w art. 97 ust. 1 ustawy. Orzeczenie wobec Pana wyrokiem sądu tytułem środka karnego za popełnione wykroczenie na drodze zakazu prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy (czyli minimalny okres, o jakim mowa w art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń) nie wyczerpuje przesłanki wygaśnięcia stosunku służbowego, którą jest wymierzenie prawomocnym wyrokiem sądu środka karnego pozbawienia praw publicznych lub środka karnego zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza służby więziennej (art. 97 ust. 1 pkt 5 ustawy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Stosowanie urządzeń do podsłuchu

Jakiś czas temu rozstałem się ze swoją partnerką. Założyłem podsłuch w jej mieszkaniu – mikrofon objętościowy. Obecnie podsłuch został przez nią wykryty. Co mi grozi za taki czyn?

Niemożność odbycia kary ze względu na zły stan zdrowia

W 2003 roku zostałem skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności za działanie w przestępczej grupie zorganizowanej. W więzieniu przebywałem prawie 4 lata, potem zostałem czasowo zwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Cierpię na bardzo ciężkie i nieuleczalne schorzenia neurologiczne. W połowie 2008 roku wróciłem do więzienia w celu odbycia reszty kary, ale komisja lekarska stwierdziła, że nie mogę być leczony w żadnym zakładzie karnym. Do przedterminowego zwolnienia brakuje mi 7 miesięcy. Czy powinienem złożyć teraz wniosek o zawieszenie reszty kary czy o dalszą przerwę – a może jakiś inny wniosek? Dodam, że mam status osoby niepełnosprawnej i otrzymuję zasiłek z pomocy społecznej.

Potrącenie na pasach osoby nietrzeźwej

Kilka miesięcy temu potrąciłem na przejściu dla pieszych mężczyznę. Na skutek potrącenia doznał złamania ręki i nogi. Byłem trzeźwy, samochód był sprawny, natomiast potrącony mężczyzna był pod wpływem alkoholu (policjant wspomniał o tym w protokole, ale ponoć nie miał prawa przeprowadzić badania). Podczas przesłuchania przyznałem się do winy, a policjant doradził nie poddawać się od razu dobrowolnie karze, tylko złożyć wniosek do prokuratury o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Z prokuratury otrzymałem pismo o przekazaniu akt sprawy do sądu karnego. Chciałbym jak najszybciej zakończyć tę sprawę – co powinienem zrobić? A może próbować doprowadzić do ugody z prokuratorem? Czy warto poruszać kwestię nietrzeźwości ofiary?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »