Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykroczenie a wpis do KRK

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 15.10.2008

Sąd rejonowy uznał mnie za winnego zarzucanych mi czynów i wymierzył karę grzywny oraz nakazał pokryć koszty postępowania. Czy jeżeli nie odwołam się od wyroku, to zostanę wpisany do Krajowego Rejestru Karnego? Po jakim czasie będę posiadał status osoby niekaranej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Został Pan skazany na karę grzywny za wykroczenie, więc jeżeli nie odwoła się Pan od wyroku, to:

 

1. Okoliczność ukarania nie zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Karnego, albowiem takiemu wpisowi w przypadku popełnienia wykroczenia podlegają tylko osoby, na które nałożono karę aresztu, co w Pana przypadku nie miało miejsca (art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym).

 

2. Równocześnie jednak, w świetle prawa (choć nie będzie to nigdzie odnotowane) będzie Pan traktowany jak osoba karana. Ukaranie uważa się bowiem za niebyłe dopiero po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary (art. 46 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 5 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »