.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wykorzystanie zarobkowe komercyjnej wersji programu

Opis Problemu:

Interesuje mnie tworzenie filmów na zamówienie w programie Final Cut Pro X. Czy dysponując licencją komercyjną, mam prawo wykorzystać gotowe motywy, efekty przejść oraz bibliotekę dźwięków do tworzenia filmów dla klientów w programie Final Cut Pro X? Zanim zdecyduję się na zakup, wolę zasięgnąć profesjonalnej porady.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Producentem Final Cut Pro X jest Apple. Na stronie https://www.apple.com/legal/sla/ dostępna jest wersja licencji na oprogramowanie Final Cut Pro X, zakupione w App Store, m.in. w języku angielskim, francuskim (ale nie polskim).

 

Na końcu strony jest adnotacja w języku angielskim (w wolnym tłumaczeniu):

 

„Korzystanie z oprogramowania lub sprzętu produktów Apple opiera się na licencji na oprogramowanie i inne zasady i warunki dotyczące produktu w momencie zakupu. Zgoda na te warunki jest wymagana do instalacji lub korzystania z produktu. Należy pamiętać, że licencje oprogramowania, które towarzyszą produktowi w momencie zakupu mogą się różnić od wersji licencji, którą można zapoznać się tutaj. Należy koniecznie zapoznać się z obowiązującymi warunkami, przed zainstalowaniem oprogramowania lub korzystaniem z produktu”.

 

Stosownie do warunków licencji:

 

  • oprogramowanie to nie jest sprzedawane, a tylko udzielana jest na nie licencja dla użytkownika,
  • oprogramowanie może być używane tylko na komputerach marki Apple z systemem OS X („komputer Mac”),
  • licencja dla przedsiębiorcy lub instytucji naukowej może pozwalać na instalację i użytkowanie programu na wielu komputerach MAC.

 

Program, w tym między innymi, grafika, interfejsy użytkownika, klipy dźwiękowe, wideoklipy, treści redakcyjne oraz skrypty, zawiera informacje i materiały zastrzeżone, stanowiące własność Apple inc. i/lub licencjodawców, oraz są chronione na podstawie właściwych przepisów prawa własności intelektualnej oraz innych przepisów prawa, w tym praw autorskich. Użytkownik zobowiązuje się nie wykorzystywać takich informacji lub materiałów zastrzeżonych w jakikolwiek sposób, z wyjątkiem korzystania z programu zgodnie z licencją. Żadnej części programu nie można w jakikolwiek sposób powielić, chyba że zostało to wyraźnie dopuszczone w licencji. Użytkownik zobowiązuje się w żaden sposób nie modyfikować programu ani go nie wynajmować, nie wydzierżawiać, nie wypożyczać, nie sprzedawać, nie rozprowadzać. Co do zasady program przeznaczony jest do użytku osobistego użytkownika.

 

Dopuszczalne jest wykorzystanie komercyjne (dla potrzeb własnych lub osób trzecich), z tym że wykorzystanie komercyjne posiada pewne ograniczenia.

 

PLIKI AUDIO

 

Zawarte lub dołączone do programu stanowiące własność Apple lub osób trzecich na zasadzie wolnego oprogramowania można wykorzystać do tworzenia własnych oryginalnych ścieżek dźwiękowych do projektów kinematograficznych, wideo i audio.

 

Można dokonywać dystrybucji i rozpowszechniania własnych ścieżek dźwiękowych (muzyki do powstałych projektów), które zostały utworzone przy użyciu próbek – taka dystrybucja wymagałaby wyraźnego wskazania, że rozpowszechniana ścieżka dźwiękowa stanowi składnik innego dzieła i nie jest rozpowszechniana jako samodzielny element (lub zgrupowanie takich elementów) programu Final Cut Pro X.

 

Dźwięki jako część oprogramowania Apple nie mogą być wykorzystywane w inny sposób, niż to wynika z kontekst licencji, ich przeznaczenia jako części oprogramowania Apple.

 

Poszczególne pliki nie mogą być komercyjnie lub w inny sposób rozpowszechniane na zasadzie autonomicznej, nie mogą być dystrybuowane indywidualnie w celach komercyjnych, ani być zgrupowane przez użytkownika w formie clipartów, w całości lub w części jako samodzielne dzieło, clipart, dźwięk, plik dźwiękowy lub muzyka, pliki niestanowiące własności Apple (Pani lub klienta) i nieudostępniane są na zasadzie wolnego oprogramowania – wymagają odrębnych licencji i zgód na ich wykorzystanie od ich autorów lub posiadaczy praw autorskich.

 

Na zasadzie domniemania można byłoby uznać, że pliki są własnością Apple lub udostępniane są na zasadzie wolnego oprogramowania. Ale lepiej to sprawdzić przed rozpoczęciem korzystania z nich w dokumentacji elektronicznej. Należałoby przestrzegać istniejących ograniczeń co do sposobu ich wykorzystania.

 

Inna treść i materiały cyfrowe mogą być chronione przez prawa autorskie lub inne prawa własności intelektualnej.

 

Licencja nie udziela licencjobiorcy żadnych praw do wykorzystania takich materiałów poprzez ich rozprowadzanie, wyciąganie z programu i dystrybucje, sprzedaż lub przekazywanie w inny sposób jako materiałów autonomicznych (niezależnych od programu). Wszelkie zdjęcia, obrazy, grafika, grafika, audio, wideo lub podobnych treści („materiały cyfrowe”) jako część oprogramowania Apple, nie mogą być wykorzystywane w inny sposób, niż to wynika z kontekst licencji, ich przeznaczenia jako części oprogramowania Apple.

 

Ograniczenia wykorzystania dla celów komercyjnych dotyczące poszczególnych technologii

 

MPEG-2.

 

W zakresie, w jakim oprogramowanie Apple zawiera funkcje MPEG-2, stosuje się następujące przepisy: „WSZELKIE WYKORZYSTANIE TEGO PRODUKTU INNE OD UŻYTKU OSOBISTEGO W DOWOLNY SPOSÓB ZGODNY ZE STANDARDEM KODOWANIA INFORMACJI WIDEO MPEG-2 DLA SKOMPRESOWANYCH MULTIMEDIÓW JEST KATEGORYCZNIE ZABRONIONE BEZ UZYSKANIA LICENCJI ZGODNIE ZE ZBIOREM PATENTÓW NA TECHNOLOGIĘ MPEG-2. LICENCJĘ MOŻNA UZYSKAĆ POD ADRESEM: MPEG LA, L.L.C., 250 STEELE STREET, SUITE 300, DENVER, COLORADO 80206.

 

Jeżeli powstałe dzieło miałoby być wykorzystywane przez osoby trzecie w sposób komercyjny - to taki sposób kodowania zawartości wymagałby odrębnej licencji od właściciela praw do technologii.

 

Pani chcąc korzystać z tej technologii w celach komercyjnych dla potrzeb dekodowania oraz kodowania musiałaby mieć odrębną licencję od właściciela praw do technologii”.

 

MPEG 4

 

„TEN PRODUKT JEST LICENCJONOWANY DLA KLIENTA ZGODNIE ZE ZBIOREM PATENTÓW NA TECHNOLOGIĘ OBRAZU MPEG-4 DO UŻYTKU OSOBISTEGO I NIEKOMERCYJNEGO KONSUMENTA W CELACH (i) KODOWANIA WIDEO ZGODNIE ZE STANDARDEM OBRAZU MPEG-4 („WIDEO MPEG-4") I/LUB (ii) DEKODOWANIA WIDEO MPEG-4 ZAKODOWANEGO PRZEZ KLIENTA W RAMACH DZIAŁALNOŚCI OSOBISTEJ I NIEKOMERCYJNEJ I/LUB UZYSKANEGO OD DOSTAWCY WIDEO POSIADAJĄCEGO LICENCJĘ FIRMY MPEG LA NA DOSTARCZANIE WIDEO MPEG-4. NA KAŻDY INNY SPOSÓB WYKORZYSTANIA NIE SĄ UDZIELANE ŻADNE LICENCJE, WYRAŹNE ANI DOMNIEMANE. DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANIA PROMOCYJNEGO, WEWNĘTRZNEGO I KOMERCYJNEGO ORAZ LICENCJONOWANIA MOŻNA UZYSKAĆ W FIRMIE MPEG LA, LLC. ZOBACZ ADRES HTTP://WWW.MPEGLA.COM. TEN PRODUKT JEST LICENCJONOWANY ZGODNIE Z LICENCJĄ NA ZBIÓR PATENTÓW NA SYSTEMY MPEG-4 DO KODOWANIA ZGODNIE ZE STANDARDEM SYSTEMÓW MPEG-4, CHYBA ŻE DODATKOWE LICENCJE LUB OPŁATY WYMAGANE SĄ DO KODOWANIA (i) DANYCH PRZECHOWYWANYCH LUB REPLIKOWANYCH NA NOŚNIKACH FIZYCZNYCH, KTÓRE SĄ OPŁACANE OD TYTUŁU, I/LUB (ii) DANYCH OPŁACANYCH OD TYTUŁÓW I TRANSMITOWANYCH DO UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO W CELU PRZECHOWYWANIA I/LUB UŻYWANIA BEZ OGRANICZEŃ CZASOWYCH. TAKĄ DODATKOWĄ LICENCJĘ MOŻNA UZYSKAĆ OD FIRMY MPEG LA, LLC. ZOBACZ ADRES http://WWW.MPEGLA.COM W CELU UZYSKANIA DALSZYCH SZCZEGÓŁÓW.

 

Jeżeli powstałe dzieło miałoby być wykorzystywane przez osoby trzecie w sposób komercyjny- klientów - to taki sposób kodowania zawartości wymagałby odrębnej licencji od właściciela praw do technologii.

 

Pani działając jako konsument( osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej) lub przedsiębiorca chcąc korzystać z tej technologii w celach komercyjnych dla potrzeb dekodowania oraz kodowania musiałaby mieć odrębną licencję od właściciela praw do technologii”.

 

H. 264/AVC

 

„FUNKCJA AVC W TYM PRODUKCIE JEST TU OBJĘTA LICENCJĄ WYŁĄCZNIE DO UŻYTKU PRYWATNEGO I NIEKOMERCYJNEGO KONSUMENTA W CELU (i) KODOWANIA WIDEO SPEŁNIAJĄCEGO WYMOGI STANDARDU AVC („WIDEO AVC") I/LUB (ii) DEKODOWANIA WIDEO AVC ZAKODOWANEGO PRZEZ KONSUMENTA W CELACH PRYWATNYCH I NIEKOMERCYJNYCH I/LUB WIDEO AVC UZYSKANY OD DOSTAWCY WIDEO Z LICENCJĄ UDOSTĘPNIAJĄCĄ WIDEO AVC. INFORMACJE DOTYCZĄCE INNYCH ZASTOSOWAŃ I LICENCJE MOGĄ BYĆ UZYSKANE Z MPEG LA L. L. C. ZOBACZ HTTP:\/\/ WWW. MPEGLA. COM.

 

Jeżeli powstałe dzieło miałoby być wykorzystywane przez osoby trzecie w sposób komercyjny- klientów - to taki sposób kodowania zawartości wymagałby odrębnej licencji od właściciela praw do technologii.

 

Pani działając jako konsument( osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej) lub przedsiębiorca chcąc korzystać z tej technologii w celach komercyjnych dla potrzeb dekodowania oraz kodowania musiałaby mieć odrębną licencję od właściciela praw do technologii”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl