.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie map i rozmów – czy mapy i rozmowy podlegają ochronie prawnej?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 24.03.2010

Chciałbym wykorzystać nagrane przez siebie rozmowy ze znajomymi osobami, jak również mapy – czy takie rozmowy i mapy podlegają jakiejś ochronie? Czy mogę je wykorzystać bez zgody rozmówców i twórców?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykorzystywanie materiałów z rozmów nagranych przez Pana

 

Takie materiały podlegają ochronie w ramach tajemnicy korespondencji (rozmowa to też korespondencja), a jej rozpowszechnianie wymaga zgody rozmówcy. Jeżeli rozmówca innej woli nie wyraził, rozpowszechnienie korespondencji w ciągu 20 lat od śmierci rozmówcy wymaga zezwolenia małżonka, a w razie jego braku – kolejno zstępnych rodziców lub rodzeństwo (art. 82 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Zgoda na opublikowanie takich rozmów powinna być wyrażona – aby uniknąć problemów dowodowych – na piśmie (może być to krótkie oświadczenie, podpisane przez rozmówcę, że zgadza się na wykorzystanie treści rozmowy w Pana utworze).

 

Również – zgodnie z art. 84 ww. ustawy – twórca ma obowiązek zachowania w tajemnicy źródeł informacji wykorzystanych w utworze oraz nieujawniania związanych z tym dokumentów, chyba że osoba, która powierzyła tajemnicę, wyrazi na to zgodę (także na piśmie).

 

Mapy

 

Mapy też podlegają ochronie prawno-autorskiej. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 utworami są m.in. utwory kartograficzne.

 

Wyjątek dotyczy jednakże map urzędowych – te w ogóle nie są przedmiotem prawa autorskiego, zgodnie bowiem z art. 4 pkt 2 nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. Jeśli np. wydział geodezji i kartografii ma mapę, która jest traktowana jako urzędowa, to wówczas można ją rozpowszechniać. Co innego oczywiście z mapami, które są normalnie oferowane w sprzedaży.

 

Jeśli chodzi o inne mapy niż urzędowe, to można je umieszczać w utworach na ogólnych zasadach cytowania.

 

Trzeba jeszcze pamiętać, że jeśli przytoczy Pan cały szereg map z jednego tylko innego dzieła, to wówczas mamy zapożyczenie, a zapożyczenie wymaga zgody twórcy. Jeśli jednak przytacza Pan różne mapy, jedną z jednego utworu, drugą z innego, trzecią jeszcze z innego, to wówczas nie jest to zapożyczenie, ale cytat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »