Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie zdjęć z internetu na użytek rodziny i znajomych

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 25.10.2018

Do zbioru fotografii z odbytej podróży zagranicznej chciałabym dołączyć trochę zdjęć pobranych z internetu, powołując się na źródła pobrania i nazwiska twórców, jeżeli są one zamieszczone przy zdjęciu. Fotografie pobrane z internetu chciałabym potraktować jako uzupełnienie zbioru wykonanych fotografii (zdjęcia nie zawsze dobrze wyszły, nie zawsze ujęto na nich rzecz godną uwagi lub też nie było możliwości wykonania zdjęcia). Zbiór fotografii wykorzystuję wyłącznie jako pamiątkę z wakacji i na prośbę rodziny i znajomych, którzy też uczestniczyli w tym wyjeździe – udostępniam im go na nośniku magnetycznym. Czy wykorzystanie w takim celu zdjęć mieści się w ramach dozwolonego użytku osobistego lub też prawa cytatu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestie związane  z prawem autorskim potrafią być naprawdę trudne i skomplikowane, dlatego dobrze, że jest Pani taka uważna i rozsądna. Kwestie te zostały opisane w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (zwana dalej ustawą).

 

Zgodnie z art. 1 tej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej  o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, a w szczególności przejawem prawa autorskiego są utwory literackie, sceniczne, słowne, a także plastyczne i fotograficzne. Nie ulega więc wątpliwości, że zdjęcia są również utworami i jako takie podlegają ochronie na mocy ustawy prawo autorskie. Należy więc teraz odwołać się do przepisów dotyczących konkretnie dozwolonego użytku.

 

Dozwolony użytek został określony w art. 23 ustawy. Zgodnie z art. 23 ust. 1 bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionego już utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Nie można jednak budować według cudzego utworu architektonicznego ani korzystać z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, ale te przypadki nie wchodzą tu w grę, gdyż chodzi o fotografie. Skoro są one w internecie, a więc zostały udostępnione publicznie za pozwoleniem jego twórcy. Ten warunek został więc spełniony. A więc może Pani niewątpliwie ściągnąć takie zdjęcie, przechowywać u siebie, wydrukować, przenieść na jakiś nośnik. Nie czerpie Pani z tego żadnych korzyści majątkowych, a więc jest to jak najbardziej nieodpłatne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wykorzystanie zdjęć z internetu na użytek rodziny i znajomych

 

Art. 23 ust. 2 ustawy wyjaśnia następne kwestie dotyczące rozpowszechniania go dalej. Określono w nim zakres tego dozwolonego użytku – obejmuje on korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, a w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunkiem towarzyskim. Pokazywanie czy też nawet udostępnianie znajomym, krewnym mieści się właśnie w ramach tego przepisu, gdyż dotyczy on takiej właśnie sytuacji, jaką Pani opisała. Należy jednak zaznaczyć, że nie można tego kręgu towarzyskiego interpretować jakoś bardzo rozszerzająco – nie powinno się więc tego zamieszczać na własnej stronie internetowej (bezpieczniej czegoś takiego nie robić, nawet za podaniem autora). Lepiej tego nie zamieszczać też nawet na swoim koncie na Facebooku bez zgody, gdyż potem dostęp do tego ma bardzo szeroki krąg osób, zwłaszcza że wiele osób ma pośród znajomych osoby, których prawie nie zna, a więc to już wykracza poza ten osobisty związek towarzyski, jak podkreślane jest to w piśmiennictwie i komentarzach.

 

Tak więc na podstawie tych przepisów widać dość wyraźnie, że opisana przez Panią sytuacja jest naprawdę zbliżona do tego, o czym napisał ustawodawca. Nie czyni Pani tego komercyjnie, w celach zarobkowych, nie rozpowszechnia Pani tego publiczności ani wobec bliżej nieustalonego kręgu osób, a właśnie osobom, które pozostają z Panią w związku osobistym – rodzinnym oraz towarzyskim. Jeśli nie wykroczy Pani poza te ramy, powinna się Pani mieścić w granicach dozwolonego użytku osobistego. Również wówczas, gdyby Pani zaprosiła do siebie kilka osób i urządziła im pokaz tych zdjęć, również mieściłoby się to w tych granicach. Słusznie Pani wymienia nazwisko twórcy, gdyż zgodnie z art. 34 można korzystać z dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła.

 

Prawo cytatu raczej tutaj nie wchodzi w grę, gdyż zgodnie z art. 29 wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz  rozpowszechnione utwory plastyczne i fotograficzne w zakresie uzasadnionym celami cytatu, np. wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna, naukowa lub nauczanie. Jakoś opisana mi przez Panią sytuacja nie do końca tu pasuje, nie ma tu wyjaśniania, polemiki, krytyki naukowej, ani też nie stanowi to raczej całości stworzonego przez Panią utworu, więc nie ma co zajmować się prawem cytatu, zwłaszcza że sprawę tę wyjaśniają już i obejmują przepisy dotyczące dozwolonego użytku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - V =

»Podobne materiały

Portal chomikuj.pl i łamanie praw autorskich

Na portalu chomikuj.pl umieszczane są pliki zawierające moje książki i publikacje dydaktyczne – bez mojej zgody. Jak powinnam na to zareagować i domagać się wynagrodzenia strat? Gdzie szukać kancelarii, która pomoże mi w sporze przed sądem?

Pomysł na portal internetowy – jak ochronić pomysł przed kradzieżą?

Mam koncepcję portalu internetowego (tzw. storyboard – opis portalu, jego funkcje, schemat kolorystyczny, układ najważniejszych stron) i chciałbym go uruchomić we współpracy z programistą lub agencją interaktywną. Przed nawiązaniem współpracy chciałbym jednak mieć pewność

Naruszenie praw autorskich poprzez wykorzystanie fragmentu mapy

W 2006 r. użyłem w adresie firmy fragmentu nieaktualnej mapy (bez legendy), wówczas niezastrzeżonej przez IGiK, z serwisu internetowego. Firma X nabyła rok później prawo wyłączności od IGiK na publikację lub udzielanie zezwoleń na publikację całej mapy. Dostałem od nich pismo, że nar
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »