
Indywidualne Porady Prawne
Wykorzystanie zdjęć z internetu na stronie internetowejAutor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 01.09.2017 |
Podczas tworzenia strony internetowej hostelu skorzystałem ze zdjęć zabytków znalezionych w Internecie. Dostałem kilka dni temu pismo z kancelarii prawnej informujące, że autorem jednego zdjęcia jest mocodawca kancelarii. Zażądał zaniechania i zapłaty odszkodowania w wysokości 1500 zł. Korzystałem ze zdjęcia, na którym nie było żadnych „R”. Później autor zgodził się bez udziału kancelarii na kwotę 1000 zł i nie chciał jej obniżyć. Jak mam postąpić? Wszystkie zdjęcia bezzwłocznie usunąłem. |
Do opisanej przez Pana sytuacji zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 omawianej regulacji:
„1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). 2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: 1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe); 2) plastyczne; 3) fotograficzne; 4) lutnicze; 5) wzornictwa przemysłowego; 6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne; 7) muzyczne i słowno-muzyczne; 8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne; 9) audiowizualne (w tym filmowe)”.
W polskim systemie prawnym istnieje zasada, iż każdy utwór (np. zdjęcie) podlega ochronie prawno-autorskiej. Co do zasady, zgodnie z art. 17 omawianej ustawy to twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Jeśli zatem dana osoba chce wykorzystać utwór (np. zdjęcie) stworzony przez inną osobę, choćby utwór ten był w jakikolwiek sposób rozpowszechniony, to wymagana jest zgoda twórcy. Sam fakt, iż nie zastrzeżono zakazu dalszego wykorzystywania danego utworu, nie stanowi niestety o tym, iż twórca wyraził na to zgodę. Zgoda taka musi być bowiem wyrażona w sposób wyraźny (np. w formie otwartej licencji na wykorzystanie danych zdjęć bądź w formie umowy pomiędzy twórcą a wykorzystującym dany utwór).
Zgodnie z art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórca ma szereg praw przysługujących mu względem osoby, która naruszyła jego prawa autorskie:
„1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa: 1) zaniechania naruszania; 2) usunięcia skutków naruszenia; 3) naprawienia wyrządzonej szkody: a) na zasadach ogólnych albo b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu”.
W celu ustalenia, czy wysokość roszczenia skierowanego do Pana przez właściciela praw autorskich jest zasadna, konieczne jest zatem ustalenie, jaka byłaby średnia wartość rynkowa naruszonego prawa lub wartość innych podobnych praw i przemnożenie jej przez 2 lub 3 w zależności, czy Pana naruszenie zostałoby uznane za zawinione.
W związku z powyższym roszczenie właściciela praw autorskich jest o tyle prawidłowe, o ile mógł on żądać podjęcia opisanych przez Pana kroków, w odniesieniu zaś do wysokości odszkodowania za naruszenie praw autorskich dość ciężko oszacować zasadność takiego roszczenia. W celu jej ewentualnego podważenia może wystąpić Pan do uprawnionego o wskazanie, z czego wynika taka kwota i ewentualnie zakwestionować ją na podstawie cytowanego wyżej art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>