Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie zdjęć sprzedanego domu w celach reklamowych

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 11.08.2019

Wybudowałem razem ze wspólnikiem dom na sprzedaż jako osoby prywatne. Klienci kupili ten dom od osób prywatnych. Czy możemy bez zgody klientów, czyli zarazem obecnych właścicieli nieruchomości, zrobić jej zdjęcia i udostępnić na naszej stronie internetowej oraz Facebooku? Na chwilę obecną mamy założoną działalność i kontynuujemy budowę i sprzedaż domów i chcieliśmy wykorzystać wizerunek pierwszej nieruchomości w celach reklamowych. Na zdjęciach nie byłyby uwiecznione auta właścicieli (a jeśli już, to z zakrytymi numerami rejestracyjnymi), osoby mieszkające w tym domu oraz numery domów. Jeśli tak to, czy możemy przy zdjęciu podać adres lub chociaż miejscowość, w której dom się znajduję?

Michał Berliński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Analizując zapytanie, na samym początku należy wskazać, iż z uwagi na fakt niezawarcia z nabywcami nieruchomości szczegółowej umowy o wykorzystywaniu wizerunku przedmiotowej nieruchomości w celach promocyjnych, reklamowych z jego udostępnianiem należy postępować bardzo ostrożnie, aby nie narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

 

I

Dokonując analizy przepisów prawnych, a także orzeczeń i komentarzy, celem udzielenia jak najszerszej odpowiedzi na pytanie, ciężko natknąć się na pojęcie „wizerunku nieruchomości”. Wizerunek jest pojęciem związanym bezpośrednio z osobą, nie zaś przedmiotem. Wchodząc już w bezpośrednie brzmienie przepisów, a dokładnie art. 23 Kodeksu cywilnego, który mówi: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach” – nie sposób odnaleźć w cytowanym przepisie ochrony prawnej przewidzianej dla nieruchomości. Biorąc pod uwagę powyższe należy jednoznacznie stwierdzić, iż samo opublikowanie zdjęć przedmiotowej nieruchomości nie może stanowić podstawy dochodzenia przez nabywców nieruchomości odszkodowania za rzekome naruszenie dóbr osobistych, a dopiero powiązanie zdjęć z jego właścicielami oraz jednoczesne postawienie w pejoratywnym zabarwieniu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podsumowując wątek ochrony praw osobistych, należy jednoznacznie stwierdzić, iż brak jest podstaw materialnych wynikających z Kodeksu cywilnego do stwierdzenia naruszenia dóbr osobistych.

 

II

Analizując zapytanie pod kątem prawa autorskiego i uznając nieruchomość jako dzieło, a więc przedmiot chroniony przez prawo autorskie, należy wskazać, iż w tym przypadku duże znaczenie ma fakt, kto jest właścicielem projektu nieruchomości. W Pani zapytaniu brak było wskazania, kto jest autorem projektu, więc zakładam, że nie są nim nabywcy nieruchomości, a dom został wybudowany na podstawie projektu, który został zamówiony przez Pana bądź Pana wspólnika u architekta, bez przenoszenia majątkowych prawa autorskich np. na nabywców. Gdyby to jednak nabywcy nieruchomości byli właścicielami projektu bądź uczynili na nim istotne, autorskie zmiany. do których posiadaliby prawa majątkowe, a sam projekt stanowiłby utwór wyróżniający się oryginalnością (gdyż tylko taki podlega ochronie prawno-autorskiej), właściciele nieruchomości mogliby domagać się zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych m.in. zaniechania naruszenia, usunięcia jego skutków lub nawet zapłaty określonej sumy pieniężnej.

 

Biorąc jednak pod uwagę opisany przez Pana stan faktyczny, należy wskazać, że wyżej opisana procedura nie znajdzie w tym miejscu zastosowania, zaś samo postępowanie byłoby niezwykle trudne do przeprowadzenia i niezwykle łatwe do obalenia.

 

III

Dochodząc już do ostatniego aspektu z zagadnienia przedstawionego do analizy, a mianowicie do ochrony danych osobowych, należy uznać, iż ten rodzaj danych jest danymi podlegającymi szczególnej ochronie prawnej. Dane osobowe i ich ochrona były wielokrotnie regulowane przez polskiego ustawodawcę, jak i przez Instytucje Unii Europejskiej, która wprowadziła powtarzane wielokrotnie i odmieniane przez wszystkie przypadki RODO, czyli Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, które natomiast spowodowało uchwalenie przez Polski parlament kolejnej ustawy w tym zakresie. Odnosząc się już do samych danych osobowych należy stwierdzić, iż aby mówić o ich naruszeniu, powinny być one powiązane np. z konkretnymi osobami. Przenosząc to na kanwę zapytania, należy wskazać, iż np. na podstawie nie zakrytego numeru domu, nazwiska na domofonie bądź numerów rejestracyjnych pojazdów znajdujących się na posesji osobie trzeciej udało się ustalić tożsamość właścicieli tej nieruchomości i takie zachowanie może stanowić naruszenie danych osobowych, a co za tym idzie- podlega ochronie prawnej. Jednakże opublikowanie zdjęć nieruchomości wraz ze wskazaniem adresu, chociażby nazwy miejscowości, jest kwestią problematyczną. Na kanwie poprzednio obowiązującej ustawy za dane osobowe uważało się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Pojęcie informacja jest pojęciem bardzo szerokim, a co za tym idzie informacją może być również fotografia, która powiązana z adresem może stanowić już naruszenie danych osobowych. Mając również na uwadze, iż Państwa działalność jest aktualnie prowadzona w sposób profesjonalny i ma charakter ściśle zawodowy i zarobkowy, wykorzystywanie adresów nieruchomości wiązałoby się z koniecznością  dochowania należytej staranności oraz podlegałoby rygorom określonym w przywołanym powyżej rozporządzeniu RODO, m.in. należałoby uzyskać zgodę właściciela nieruchomości na przetwarzanie danych osobowych, w tym adresu. Wobec tego samo opublikowanie zdjęć nieruchomości bez wskazania jej dokładnego adresu oraz innych danych nie może stanowić naruszenia danych osobowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Licencja zwykła i rozszerzona – możliwości wykorzystania i rozpowszechniania utworu objętego licencją

Istnieje serwis internetowy, nazwijmy go X, który działa w sposób następujący: ludzie wstawiają swoje prace np. galerię flash i za każdą jej sprzedaż wstawiający otrzymuje prowizję od 40% do 70%. Potencjalny kupujący musi zakupić licencję, może to być licencja zwykła albo rozszer

Udostępnianie zdjęć za opłatą

Zajmuję się robieniem zdjęć 3D towarów dla sklepu internetowego. Czy jeśli wykonam zdjęcia dla klienta, będę miała możliwość udostępniania ich komu innemu za opłatą, np. na zasadzie licencji?

Portal chomikuj.pl i łamanie praw autorskich

Na portalu chomikuj.pl umieszczane są pliki zawierające moje książki i publikacje dydaktyczne – bez mojej zgody. Jak powinnam na to zareagować i domagać się wynagrodzenia strat? Gdzie szukać kancelarii, która pomoże mi w sporze przed sądem?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »