.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.04.2017

Po 6 latach rozwiązuję umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Czy przysługuje mi od razu pełny urlop (20 dni), który mogę jeszcze wykorzystać, zanim rozwiąże umowę bądź pobrać za niego ekwiwalent, czy też dni urlopowe są naliczane miesiącami i dostanę pieniądze jedynie za wypracowane w styczniu dni?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykorzystanie urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 171 ustawy Kodeks pracy (K.p.) „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.

 

W przypadku ustania stosunku pracy, po nabyciu przez pracownika prawa do kolejnego urlopu, wypłaca się pracownikowi ekwiwalent urlopowy przy zastosowaniu wskazanej w art. 1551 K.p. zasady proporcjonalności.

 

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

 

Słowem – nie ma Pan prawa do 20 dni urlopu, bo tyle przysługuje Panu tylko wtedy, gdy przepracuje Pan u pracodawcy cały rok. Pan z kolei ma prawo do urlopu proporcjonalnego – jeśli stosunek pracy rozwiąże się teraz, na początku lutego, będzie Pan miał prawo do 1/12 z 20 dni, czyli za 2 dni. Jeśli umowa rozwiąże się w połowie lutego albo z końcem miesiąca – do 4 dni urlopu.

 

Jeśli Pan tego urlopu nie wykorzysta przed zakończeniem trwania stosunku pracy (a pracodawca może tego zażądać, wyrażając zgodę na porozumienie stron), to otrzyma Pan ekwiwalent.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton