Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie części dochodu ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.10.2018

Dostałam po mamie mieszkanie w spadku. Chcę je sprzedać przed upływem 5 lat za np. cenę 100 tys. zł. W tym przypadku mogę korzystać z ulgi podatkowej i przeznaczyć dochód ze sprzedaży na spłatę kredytu swojego mieszkania. Chcę jednak na spłatę kredytu przeznaczyć tylko część dochodu. Co dzieje się w tym przypadku z podatkiem? Czy płacę go od pozostałej kwoty dochodu, która pozostanie mi po spłacie kredytu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wykorzystanie części dochodu ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co oznacza dochód ze sprzedaży nieruchomości. Dochód jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży nieruchomości a kosztem nabycia nieruchomości. W Pani przypadku nie ma kosztów nabycia, ponieważ nie kupiła Pani tego mieszkania, a otrzymała je w spadku. Ewentualnie kosztem mogą być nakłady poniesione przez Panią na nieruchomość (np. wydatki na remont) lub ewentualnie kwota zapłaconego podatku od spadku jeżeli był zapłacony.

 

W rezultacie:

 

  • przychód ze sprzedaży tej nieruchomości – 100 000 zł,
  • koszt nabycia tej nieruchomości – 0 zł,
  • dochód ze sprzedaży nieruchomości – 100 000 zł.

 

Załóżmy, że na wydatki na cele mieszkaniowe (spłatę kredytu) przeznaczy Pani 70 000 zł. Dochód zwolniony od podatku należy obliczyć według następującego wzoru: dochód zwolniony = D x W/P, gdzie: D – dochód ze sprzedaży, W – wydatki na cele mieszkaniowe, P – przychód ze sprzedaży.

 

Dochód zwolniony = 100 000 x 70 000/1000 = 70 000 zł.

 

W rezultacie opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy dochodem ze sprzedaży a dochodem zwolnionym:

 

100 000 - 70 000 = 30 000 – podstawa opodatkowania

30 000 x 19% = 5700 zł podatku do zapłaty

 

Na marginesie pragnę zaznaczyć, że przeznaczenie środków na spłatę kredytu musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 0 =

»Podobne materiały

Nieudokumentowane dochody z pracy najemnej za granicą a kontrola skarbowa

Pracuję u niemieckiego armatora na kilkumiesięcznych kontraktach – jestem marynarzem. Armator nie opłaca mi ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani emerytalnego. Nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów ani nie opłacałem składek w ZUS. Nie prowadzę żadnej działalnośc

Wydatki poniesione przez firmę i koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki poniesione przez firmę na środki trwałe i zamortyzowane można w części niezamortyzowanej zaliczyć do kosztów? Czy zakup opakowań zwrotnych można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu?

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna h
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »