Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie części dochodu ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.10.2018

Dostałam po mamie mieszkanie w spadku. Chcę je sprzedać przed upływem 5 lat za np. cenę 100 tys. zł. W tym przypadku mogę korzystać z ulgi podatkowej i przeznaczyć dochód ze sprzedaży na spłatę kredytu swojego mieszkania. Chcę jednak na spłatę kredytu przeznaczyć tylko część dochodu. Co dzieje się w tym przypadku z podatkiem? Czy płacę go od pozostałej kwoty dochodu, która pozostanie mi po spłacie kredytu?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co oznacza dochód ze sprzedaży nieruchomości. Dochód jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży nieruchomości a kosztem nabycia nieruchomości. W Pani przypadku nie ma kosztów nabycia, ponieważ nie kupiła Pani tego mieszkania, a otrzymała je w spadku. Ewentualnie kosztem mogą być nakłady poniesione przez Panią na nieruchomość (np. wydatki na remont) lub ewentualnie kwota zapłaconego podatku od spadku jeżeli był zapłacony.

 

W rezultacie:

 

  • przychód ze sprzedaży tej nieruchomości – 100 000 zł,
  • koszt nabycia tej nieruchomości – 0 zł,
  • dochód ze sprzedaży nieruchomości – 100 000 zł.

 

Załóżmy, że na wydatki na cele mieszkaniowe (spłatę kredytu) przeznaczy Pani 70 000 zł. Dochód zwolniony od podatku należy obliczyć według następującego wzoru: dochód zwolniony = D x W/P, gdzie: D – dochód ze sprzedaży, W – wydatki na cele mieszkaniowe, P – przychód ze sprzedaży.

 

Dochód zwolniony = 100 000 x 70 000/1000 = 70 000 zł.

 

W rezultacie opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy dochodem ze sprzedaży a dochodem zwolnionym:

 

100 000 - 70 000 = 30 000 – podstawa opodatkowania

30 000 x 19% = 5700 zł podatku do zapłaty

 

Na marginesie pragnę zaznaczyć, że przeznaczenie środków na spłatę kredytu musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieudokumentowane dochody z pracy najemnej za granicą a kontrola skarbowa

Pracuję u niemieckiego armatora na kilkumiesięcznych kontraktach – jestem marynarzem. Armator nie opłaca mi ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani emerytalnego. Nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów ani nie opłacałem składek w ZUS. Nie prowadzę żadnej

Wydatki poniesione przez firmę i koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki poniesione przez firmę na środki trwałe i zamortyzowane można w części niezamortyzowanej zaliczyć do kosztów? Czy zakup opakowań zwrotnych można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu?

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to był
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »