
Indywidualne Porady Prawne
Wykonywanie zlecenia przez podwykonawcęAutor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 30.01.2016 |
Wykonując roboty budowlane itp., muszę zleceniodawcę powiadamiać o moim podwykonawcy, a jednocześnie muszę uzyskać zgodę na podwykonawcę. Czy jest jakiś rodzaj umowy, który pozwoli mi przyjąć dane zlecenie, zlecić to podwykonawcy i dostać wynagrodzenie za to, iż usługa została zrealizowana? |
Otóż, z tego, co Pan napisał, wynika, że chce Pan zawrzeć z inwestorem umowę o roboty budowlane, jak również umowy z dalszymi podwykonawcami. W przypadku, gdy spełni Pan poniżej wskazane warunki, to Pan solidarnie z inwestorem będzie odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia takim podwykonawcom, a więc podwykonawca o wynagrodzenie w razie braku jego zapłaty będzie mógł pozwać wprost inwestora.
Z tego też względu art. 6471 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że „do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy”.
Przepis wymaga też aby umowa zawarta z podwykonawcą miała formę pisemną pod rygorem nieważności takiej umowy:
„§ 4. Umowy, o których mowa w § 2 i 3, powinny być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 5. Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.
§ 6. Odmienne postanowienia umów, o których mowa w niniejszym artykule, są nieważne”.
Jeśli zatem zawrze Pan umowę z podwykonawcą, to wówczas musi Pan wystąpić z pismem, które powinno wyglądać mniej więcej tak:
„[Dane inwestora]
W dniu … roku zawarłem z Państwem umowę o ….
Umowa ta przewiduje, że mam prawo zlecić wykonanie prac … podwykonawcom.
Zgodnie z powyższym informuję, że w dniu … r. zawarłem umowę, na której mocy zleciłem wykonanie … z …, a skuteczność tej umowy jest uzależniona od udzielenia przez Państwa zgody na jej zawarcie.
Na podstawie przepisu art. 6471 K.c. przesyłam Państwu kopię umowy zawartej z … i proszę o udzielenie zgody, względnie zgłoszenie sprzeciwu w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma. Brak odpowiedzi w tym terminie skutkował będzie przyjęciem, że zgodnie z art. 6471 § 2 K.c., wyrażacie Państwo zgodę na zawarcie tejże umowy.
Z poważaniem …”.
Jeśli inwestor udzieli Panu zgody albo przynajmniej się nie sprzeciwi zawarciu takiej umowy z podwykonawcą, będzie on odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy.
Umowa, jaką Pan zawrze z podwykonawcą, zależy oczywiście od zakresu Pana robót i zakresu zleconych podwykonawcy robót, więc tu nie potrafię Panu pomóc odgórnie. Nie ma jednego ogólnego wzoru takiej umowy.
Proszę zadbać jednak, aby w umowie z inwestorem było postanowienie, że część robót może Pan zlecić podwykonawcom. I dalej stosować taką procedurę – umowa warunkowa z podwykonawcą, a następnie pismo do inwestora z prośbą o udzielenie zgody.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>