Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonywanie zdjęć na imprezach bez zakładania działalności

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 14.04.2019

Moja córka pracuje u mnie w firmie jako fotograf i wykonuje zdjęcia w imieniu firmy z zapłatą na podstawie wystawionej klientowi faktury VAT. Chciałaby wykonywać również zdjęcia na imprezach np. weselne jako osoba prywatna (indywidualnie jako artysta budujący swój dorobek artystyczny) poza firmą, sama też nie chce zakładać działalności. Czy w takim przypadku może takie zdjęcia wykonywać? Jeśli tak, to jak się rozliczać z dochodu z urzędem skarbowym? Ewentualnie proszę o podpowiedź, jak to inaczej zorganizować, aby wszystko było zgodnie z prawem?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, że jest możliwe wykonywanie zdjęć w sposób zarobkowy poza działalnością gospodarczą. Możemy mieć tutaj do czynienia z dwoma rodzajami działalności: działalność wykonywana osobiście o której mowa w art. 13 pkt. 2 ustawy PIT lub przychody z praw majątkowych o których mowa w art. 18 ustawy PIT.


1. W myśl art. 13 pkt. 2 PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej. Bez wątpienia wykonywanie zdjęć można uznać za działalność artystyczną.

 

Przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej są opodatkowane podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (stawka podatku 18% lub 32%, gdy przekroczono dochód 85 528 zł). Podatek płatny jest od dochodu. Dochód to różnica pomiędzy przychodem a kosztem. Przychód stanowi otrzymane wynagrodzenie, natomiast koszty uzyskania przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej wynoszą 20% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

 

Podatnik osiągający przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej na rzecz osób fizycznych zobowiązany jest dodatkowo w ciągu roku wpłacać zaliczki na podatek. Rozliczenia rocznego dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 (lub PIT-36) składanym do 30 kwietnia roku następującego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wykonywanie zdjęć na imprezach bez zakładania działalności

 

2. Nieco inaczej jest w przypadku przychodu z praw autorskich. Zgodnie z art. 18 PIT za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

 

Dochód z praw autorskich również rozlicz się na zasadach ogólnych stosując stawkę 18% lub 32%. Również rozliczenia rocznego dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 (lub PIT-36) składanym do 30 kwietnia roku następującego. Jednakże dochód z praw autorskich jest o tyle korzystniejszą formą, że koszty uzyskania przychodów wynoszą 50% i podatnik nie jest zobowiązany do opłacania zaliczek na podatek w trakcie roku.

 

Pojawia się zatem pytanie w jaki sposób rozróżnić, czy mamy do czynienia z osobiście wykonywaną działalnością artystyczną, czy z przychodem z praw autorskich?


Decyduje o tym fakt, czy wykonywana działalność polega jedynie na robieniu zdjęć, czy też twórca oprócz tego, że zdjęcia zrobi to również przeniesie ich własność na nabywcę.

 

W momencie zrobienia zdjęcia jest ono chronione prawem autorskim. Oznacza to, że nikt nie może upubliczniać takiego zdjęcia ani wykorzystywać go do żadnych innych celów bez zgody twórcy. Tylko twórca zdjęcia może się pod nim podpisywać i wskazywać że to on je wykonał. W momencie sprzedaży zdjęć razem z prawami autorskimi do tych zdjęć wszelkie uprawnienia przechodzą na nabywcę. Od tej chwili twórca nie ma już żadnych praw do fotografii ponieważ stały się własnością nabywcy (który może je swobodnie powielać, sprzedawać itp.).

 

W praktyce w celu odróżnienia jednej formy od drugiej istotna jest treść podpisywanej umowy. Jeżeli w treści umowy będzie wskazane, że fotograf jedynie „wykonuje” i „udostępnia” zdjęcia, to mamy do czynienia z działalnością artystyczną (art. 13 pkt 2 PIT i 20% koszty). Jeśli jednak w treści umowy będzie podane, że fotograf „wykonuje i przenosi własność”, to mamy do czynienia z przychodem z praw majątkowych (art. 18 PIT i 50% koszty).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca w Anglii i firma w Polsce – jak rozliczyć dochody zagraniczne i polskie?

Od 4 lat pracuję w Anglii i chciałbym obecnie otworzyć działalność w Polsce związaną z transportem krajowym i międzynarodowym. Jak rozliczyć dochody? Co z przychodami z przyszłej firmy, a co z zarobkami z UK? Jak ponadto wygląda sprawa składek ZUS? Obecnie, pracując w Anglii,

Jak rozpocząć działalność gospodarcza?

Chciałbym rozpocząć handel częściami samochodowymi. W związku z tym chciałbym spytać, jak rozpocząć działalność gospodarcza? Jaki rodzaj działalności powinienem zarejestrować w Polsce i jakie płacić podatki. Czy mogę rozmontowywać samochody kompletne (sprowadzone z Anglii), a je

Strona internetowa i wykonywanie zleceń – czy to działalność gospodarcza?

Mam stronę internetową, dzięki której zdobywam zlecenia (związane z aranżacją wnętrz). Ciągle zwlekam z założeniem firmy (w zasadzie nie chciałbym tego robić, gdyby to było możliwe). Czy mam się czuć zagrożony ze strony urzędu skarbowego? Jak połączyć posiadanie strony i w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »