Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykończenie domu za własne pieniądze a podział majątku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 15.10.2010

Przed ślubem miałem własne mieszkanie, które w trakcie małżeństwa sprzedałem, a środki przeznaczyłem na wykończenie nowego domu. Czy mogę to traktować jako wartość wniesioną i odliczyć przy podziale majątku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W ustroju ustawowej wspólności majątkowej do majątku wspólnego nie wchodzą następujące prawa majątkowe:

 

  • przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
  • przedmioty nabyte w zmian za rzeczy należące do majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej;
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków (chodzi tu o wynagrodzenie jeszcze niepobrane);
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. służebność osobista, prawo pierwokupu);
  • prawa majątkowe wynikające ze współwłasności łącznej, np. prawa ze stosunku spółki cywilnej;
  • przedmioty majątkowe nabyte przez zapis, dziedziczenie, darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca wyraźnie zastrzegł, że przedmioty te wejdą do majątku wspólnego;
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
  • przedmioty uzyskane z odszkodowania z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia oraz z zadośćuczynienia za krzywdę (cierpienia fizyczne, psychiczne), z wyjątkiem renty uzyskanej przez jednego z małżonków w związku z utratą zdolności do pracy, zmniejszeniem szans na przyszłość, zwiększeniem się jego potrzeb;
  • przedmioty uzyskane z nagrody za osobiste osiągnięcia małżonka (chodzi tu o te konkursy, które wymagają wiedzy, ale już nie te, które wynikają ze stosunku pracy, czy jeśli o wygranej zadecydował czynnik losowy);
  • prawa autorskie i pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy.

 

Z powyższego wynika, że pieniądze, które otrzymał Pan ze sprzedaży mieszkania będącego Pańską własnością przed ślubem, są Pana odrębnym majątkiem.

 

Zgodnie z art. 45 § 1 Kodeksu rodzinnego „każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód”.

 

Oznacza to, jeśli ma Pan obok majątku wspólnego także majątek osobisty, to przy podziale majątku wspólnego powinny zostać rozliczone wydatki i nakłady poczynione z majątku osobistego na majątek wspólny lub z majątku wspólnego na majątek osobisty. Zasadą jest, że każdy z małżonków jest obowiązany zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych dokonanych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód oraz może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny, przy czym nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Te same zasady dotyczą długu jednego z małżonków zaspokojonego z majątku wspólnego.

 

Reasumując, jeżeli zainwestował Pan pieniędzy od sprzedaży w wykończenie domu, to może domagać się Pan zwrotu pieniędzy, jednak poczynione nakłady musi Pan udowodnić przed sądem.

 

Należy też pamiętać, iż stosownie do art. 316 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego przy dokonywaniu rozliczeń między małżonkami wartość wydatków i nakładów ustala się na podstawie stanu z chwili ich poczynienia i cen rynkowych z chwili orzekania w tym przedmiocie, a więc z chwili wydania orzeczenia o podziale majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus osiem =

»Podobne materiały

Rozwód w małżeństwie, które wspólnie rozbudowało dom należący do męża

Chcę złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Mamy wspólne dziecko – 23-letniego niepełnosprawnego syna. Większość czasu trwania małżeństwa zajmowałam się synem, przepracowałam tylko 3 lata. Dom, w którym mieszkamy, otrzymał mój mąż w spadku po rodzicach. Później go rozbudowaliśmy (z 60m2
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »