Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykończenie terenu wokół domu a cel mieszkaniowy

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.04.2019

W tym roku sprzedałem mieszkanie, które kupiłem w roku 2013. Mieszkanie kupiłem za 275 000 a sprzedałem za 223 000 (przed sprzedażą mieszkania, 6 miesięcy wcześniej kupiłem dom). Kwotę 101 000 przeznaczyłem na spłatę kredytu, który obciążał mieszkanie sprzedawane. Do rozdysponowania zostało mi 121 000. Czy przeznaczenie części tych pieniędzy na wykończenie terenu wokół domu jest własnym celem mieszkaniowym? Jaką kwotę musiałbym przeznaczyć na spłatę obecnego kredytu na dom, żeby uniknąć zapłaty podatku dochodowego (PIT-39)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykończenie terenu wokół domu a cel mieszkaniowy

Fot. Fotolia

W celu uniknięcia konieczności zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku sprzedaż nieruchomości, jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własny cel mieszkaniowy. W przypadku częściowego przeznaczenia przychodu podatek pomniejsza się proporcjonalnie. Przeznaczenie na własny cel mieszkaniowy musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Przez przychód rozumie się cenę uzyskaną ze sprzedaży, tj. w Pana przypadku 223 000 zł.

 

Przez własne cele mieszkaniowe, w myśl art. 21 ust. 25 ustawy PIT, rozumie się m.in. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. W rezultacie przeznaczenie kwoty 121 000 zł na wykończenie domu stanowi własny cel mieszkaniowy.

 

Niestety, ale spłata kredytu zaciągniętego na nieruchomość, która została sprzedana, nie może być uznana za własny cel mieszkaniowy. Tak przykładowo NSA w wyrokach z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. akt II FSK 1057/07, z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt II FSK 526/09, z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2567/10, z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2566/10. Zatem kwota 101 000 zł przeznaczona na spłatę kredytu, który obciążył sprzedane mieszkanie nie jest własnym celem mieszkaniowym i nie korzysta ze zwolnienia.

 

Trzeba jednak zauważyć, że skoro kupił Pan mieszkanie za 275 000 zł, a sprzedał je za 223 000 zł, to poniósł Pan stratę podatkową. Podatek płatny jest wyłącznie od dochodu (zysku). Jeżeli natomiast nie wystąpiło u Pana przysporzenie majątkowe, na mieszkaniu stracił Pan 52 000 zł, to podatek nie wystąpi. Mimo osiągnięcia straty organy podatkowe wymagają, aby złożyć zeznanie PIT-39 do 30 kwietnia roku następującego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + zero =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »