Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykończenie terenu wokół domu a cel mieszkaniowy

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.04.2019

W tym roku sprzedałem mieszkanie, które kupiłem w roku 2013. Mieszkanie kupiłem za 275 000 a sprzedałem za 223 000 (przed sprzedażą mieszkania, 6 miesięcy wcześniej kupiłem dom). Kwotę 101 000 przeznaczyłem na spłatę kredytu, który obciążał mieszkanie sprzedawane. Do rozdysponowania zostało mi 121 000. Czy przeznaczenie części tych pieniędzy na wykończenie terenu wokół domu jest własnym celem mieszkaniowym? Jaką kwotę musiałbym przeznaczyć na spłatę obecnego kredytu na dom, żeby uniknąć zapłaty podatku dochodowego (PIT-39)?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W celu uniknięcia konieczności zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku sprzedaż nieruchomości, jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własny cel mieszkaniowy. W przypadku częściowego przeznaczenia przychodu podatek pomniejsza się proporcjonalnie. Przeznaczenie na własny cel mieszkaniowy musi nastąpić w ciągu 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Przez przychód rozumie się cenę uzyskaną ze sprzedaży, tj. w Pana przypadku 223 000 zł.

 

Przez własne cele mieszkaniowe, w myśl art. 21 ust. 25 ustawy PIT, rozumie się m.in. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. W rezultacie przeznaczenie kwoty 121 000 zł na wykończenie domu stanowi własny cel mieszkaniowy.

 

Niestety, ale spłata kredytu zaciągniętego na nieruchomość, która została sprzedana, nie może być uznana za własny cel mieszkaniowy. Tak przykładowo NSA w wyrokach z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. akt II FSK 1057/07, z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt II FSK 526/09, z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2567/10, z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2566/10. Zatem kwota 101 000 zł przeznaczona na spłatę kredytu, który obciążył sprzedane mieszkanie nie jest własnym celem mieszkaniowym i nie korzysta ze zwolnienia.

 

Trzeba jednak zauważyć, że skoro kupił Pan mieszkanie za 275 000 zł, a sprzedał je za 223 000 zł, to poniósł Pan stratę podatkową. Podatek płatny jest wyłącznie od dochodu (zysku). Jeżeli natomiast nie wystąpiło u Pana przysporzenie majątkowe, na mieszkaniu stracił Pan 52 000 zł, to podatek nie wystąpi. Mimo osiągnięcia straty organy podatkowe wymagają, aby złożyć zeznanie PIT-39 do 30 kwietnia roku następującego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + III =

»Podobne materiały

Jak sprzedać nieruchomość będącą własnością firmy?

Jestem przedsiębiorcą, mam firmę, prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Chcę sprzedać nieruchomość, na którą składa się działka i hala produkcyjna, w której prowadzę działalność. Kupiłem ją 12 lat temu. W akcie notarialnym była podana cena działki i cena budowli (w sumi

Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego

Sprzedałem niedawno gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość stanowiła spadek (spadkodawca zmarł w 2006 r.) należący do mnie i do moich niepełnoletnich dzieci. We wrześniu otrzymałem decyzję urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku. Czy mogę za

Podwójna rezydentura podatkowa

Od stycznia do lipca pracowałam w Polsce na pełen etat. W sierpniu wyjechałam do Niemiec, gdzie będę pracować co najmniej do połowy przyszłego roku (mam kontrakt). Czy doradca ma rację, twierdząc, że niezależnie od tego, jak rozliczę się w Polsce, to dla niemieckiego fiskusa i tak będ
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »