.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wykonanie polecenia pracodawcy

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.07.2013

Od dwóch tygodni zastępuję koleżankę, która prawdopodobnie nie wróci zbyt szybko do pracy i zostanie zatrudniona osoba na zastępstwo. Dowiedziałam się, że będę musiała szkolić nową osobę, ale fizycznie nie dam rady tego zrobić. Moja praca i praca za koleżankę to już jest bardzo intensywny dzień pracy. Czy jeśli pracodawca wyda polecenie szkolenia nowej osoby, to będę musiała wykonać takie polecenie? Czy przysługuje mi prawo odmowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma w Kodeksie pracy (K.p.) przepisu, który regulowałby tę sytuację wprost. Jednakże istnieje ogólna reguła wyrażona w art. 100 K.p., która stanowi, że pracownik ma obowiązek stosowania się do poleceń przełożonych dotyczących pracy, o ile nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

 

W literaturze przedmiotu podkreśla się, że pracownik ma obowiązek wykonania polecenia, jeżeli spełnia ono trzy warunki: dotyczy pracy, jest zgodne z przepisami prawa pracy oraz z umową o pracę.

 

Polecenie dotyczy pracy wówczas, gdy jest związane ze stosunkiem pracy. Wykracza poza tę granicę np. polecenie załatwienia prywatnej sprawy przełożonego lub uczestnictwa w akcji społecznej, ewentualnie politycznej. Obowiązek wykonywania poleceń dotyczących pracy nie dotyczy tylko i wyłącznie ustalonych pomiędzy pracodawcą a pracownikiem warunków świadczenia pracy. Może on bowiem odnosić się do wszelkich spraw, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z zakładem pracy oraz dbałością o dobro pracodawcy.

 

Ponieważ art. 100 K.p. nakazuje pracownikom dbać o dobro zakładu pracy, to – w moim odczuciu – udzielenie nowemu współpracownikowi wskazówek co do wykonywania pracy mieści się w pojęciu dbałości o dobro zakładu pracy.

 

Muszę przy tym jeszcze Panią przestrzec, że odmowa wykonania polecenia wiąże się z ryzykiem pracownika, że zostaną wobec niego zastosowane przez pracodawcę sankcje, a sąd podzieli punkt widzenia pracodawcy, a nie pracownika. Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 1997 r. (I PKN 211/97, OSNAPiUS 1998, nr 11, poz. 323) bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.).

 

Jeżeli jednak Pani nie da rady zrobić wszystkiego w ciągu 8 godzin pracy i będzie Pani musiała pracować dłużej, będzie Pani miała prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Proszę zatem ewentualnie dokumentować sobie pracę nadliczbową, bo z powództwem będzie Pani mogła wystąpić w ciągu 3 lat, nawet po ustaniu zatrudnienia.

 

Tak więc, moim zdaniem, jeżeli pracodawca wyda takie polecenie, niekoniecznie na piśmie, raczej winna Pani je wykonać pomimo wszystko, gdyż nie będzie ono niezgodne z prawem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl