Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie kary za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.09.2016

Minęło 4 miesiące od ogłoszenia przez sąd wyroku w mojej sprawie, gdzie zostałem uznany winnym spowodowania kolizji pod wpływem alkoholu. Sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na 2 lata, karę pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem oraz karę grzywny. Do tej pory nie przyszło mi żadne pismo z sądu z wyrokiem. Jak mam zapłacić grzywnę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

 

W pierwszej kolejności zasadne jest osobiste lub telefoniczne ustalenie w sądzie, czy wyrok wydany przeciwko Panu się uprawomocnił, tj. czy prokurator jako oskarżyciel publiczny lub oskarżyciel posiłkowy (o ile takowy w sprawie występował) złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, a następnie wniósł apelację. Informację taką uzyska Pan po podaniu sygnatury akt sprawy. Sygnatura akt sprawy widnieje na wezwaniu Pana na rozprawę (w lewym górnym rogu).

 

Jeżeli wyrok się uprawomocnił, to jest on doręczany jedynie na Pana pisemny wniosek złożony w sądzie, skoro nie został Pan pozbawiony wolności. Dopóki nie złoży Pan pisemnego wniosku o wydanie odpisy wyroku, dopóty takiego wyroku Pan nie dostanie.

 

Dysponując odpisem wyroku, będzie mógł Pan albo za pomocą przelewu bankowego, albo osobiście w kasie sądu wpłacić grzywnę orzeczoną tytułem kary wobec Pana.

 

Rekapitulując, pierwszym krokiem jest ustalenie, czy wyrok jest prawomocny. Jeżeli jest prawomocny, proszę wystąpić na piśmie z wnioskiem o wydanie odpisy wyroku. Wniosek może Pan złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym na adres sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - I =

»Podobne materiały

Odpowiadanie z wolnej stopy

Jestem podejrzany o sfałszowanie podpisu. Mieszkam za granicą; żeby wyjaśnić sprawę, muszę pojechać na spotkanie z prokuratorem do Polski. Czy mogę zostać zatrzymany podczas przekraczania granicy albo kontroli paszportowej na lotnisku? Jak tego uniknąć? Moja żona jest w ciąży i nie chciałb

 

Przekazanie skazanego we Włoszech Polaka do wykonania kary w Polsce

Przed rokiem mąż został aresztowany we Włoszech i osadzony w areszcie. Dzięki obrońcy wypuszczono go po 2 miesiącach, jego sprawa, która dotyczyła kradzieży, była wówczas w toku. Wróciliśmy do Polski, ale włoski adwokat zapewniał męża, że może bez obaw przebywać we Włoszech, byleby ty

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »