Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie zamówienia dla klienta i jego rezygnacja

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 17.02.2019

Wykonałem detale według zamówienia i rysunków klienta. 2 tygodnie po planowej wstępnie dacie odbioru (termin na bieżąco przekładany z handlowcem) zamiast kuriera otrzymałem e-maila, że firma rezygnuje z zamówienia. Wysłałem detale na swój koszt, ale firma nie chce tego zaksięgować. Czy można jakoś wyegzekwować płatność, czy zasadne jest wystawienie faktury częściowej?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety czasem podczas pracy czy prowadzenia działalności można natknąć się na nieuczciwych kontrahentów albo też niezdecydowanych, co bywa równie kłopotliwe. Na szczęście w tym wypadku przepisy są dla Pana korzystne.

 

Nie wiem, czy została zawarta umowa w formie pisemnej, czy też tylko ustnej, ale nie jest to w tej sprawie najważniejsze (choć umowa pisemna jest łatwiejsza, jeśli chodzi o późniejsze względy dowodowe). Jak rozumiem, niniejsza umowa wypełnia przesłanki umowy o dzieło, a więc trzeba do tych właśnie przepisów sięgnąć.

 

Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 i następnych Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tegoż artykułu przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wynika z tego, że konieczność zapłaty wynagrodzenia należy do podstawowych obowiązków zamawiającego.

 

Zamawiającemu przysługuje co prawda, zgodnie z np. art. 635, prawo odstąpienia od umowy, jednakże w ściśle określonych okolicznościach (gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, że ukończy je w czasie umówionym, może od umowy odstąpić). Jednakże nie wchodzi to w grę, gdy dzieło zostało wykończone, oddane. Podobnie gdy przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło niezgodnie z umową lub wadliwie, ale tak samo trzeba to zrobić przed wykonaniem umowy (a także dać dodatkowy termin na zmianę wykonywania przedmiotu umowy).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wykonanie zamówienia dla klienta i jego rezygnacja

 

Z tego, co Pan napisał, wynika, że wszystko było na bieżąco konsultowane i kwestia przełożenia terminu nie była problemem. Dobrze by było, gdyby było jakieś potwierdzenie tego, np. na piśmie czy w formie e-mail, gdyż może się to przydać w razie ewentualnego sporu. Mogliby oni próbować powołać się na to, że spóźnił się Pan z wykonaniem dzieła, dlatego też tutaj byłoby dobrze dysponować dowodami, że godzili się na to, by wytrącić argument z ręki.

 

Oprócz tego, zgodnie z art. 644 zamawiający może po prostu odstąpić od umowy o dzieło, ale tylko do chwili, kiedy zostanie ono ukończone, a ponadto za zapłatą należnego wynagrodzenia. Może on jedynie odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził na niewykonaniu dzieła – w tym wypadku nie wchodzi to w grę, gdyż dzieło było już wykonane.

 

Istotny z Pańskiego punktu widzenia jest również art. 643, który statuuje obowiązek odebrania dzieła, jeśli przyjmujący zamówienie wydaje je zgodnie ze swoim zobowiązaniem. Nie ma więc on prawa go nie odbierać.

 

Ma Pan więc prawo wystawić fakturę i ją wysłać. Dobrze byłoby również wysłać pismo, które będzie zawierało informację o tym, iż mają obowiązek zapłacić, a także odebrać, z przywołaniem przytoczonych przeze mnie przepisów, i może to ich trochę przywoła do rozsądku. Jeśli mimo to nie będą chcieli zapłacić, pozostanie droga sądowa, ale jest bardzo duża szansa na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, co jest znacznie szybszym i prostszym postępowaniem. Trzeba wówczas napisać pozew na specjalnym formularzu, dołączyć kopie dokumentów (umowa, faktura, wezwanie do zapłaty), a jest bardzo prawdopodobne, iż zostanie wydany nakaz zapłaty, co następuje szybciej niż w zwykłym procesie (choć jeśli wniosą sprzeciw, wówczas zostanie wszczęty normalny proces).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta b

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Moja żona prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT. Czy jako jej współmałżonek (nie mam firmy, pracuję na etacie w innej firmie) mogę zlecić żonie usługę, jak każdą inną oraz dokonać przelewu na jej konto? Aktualnie jej firma nie przynosi dochodów, ponieważ żona p

Zakaz konkurencji w umowie o współpracy

Współpracuję z firmą, dla której przeprowadzam szkolenia. W umowie jest podpunkt, który brzmi tak: „po wygaśnięciu umowy lub jej przerwaniu zabronione jest przez 12 miesięcy otworzenie nowej marki produktów, które są przedmiotem sprzedaży firmy X (czyli tej, z którą współpracu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »