Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonanie zamówienia dla klienta i jego rezygnacja

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 17.02.2019

Wykonałem detale według zamówienia i rysunków klienta. 2 tygodnie po planowej wstępnie dacie odbioru (termin na bieżąco przekładany z handlowcem) zamiast kuriera otrzymałem e-maila, że firma rezygnuje z zamówienia. Wysłałem detale na swój koszt, ale firma nie chce tego zaksięgować. Czy można jakoś wyegzekwować płatność, czy zasadne jest wystawienie faktury częściowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wykonanie zamówienia dla klienta i jego rezygnacja

Niestety czasem podczas pracy czy prowadzenia działalności można natknąć się na nieuczciwych kontrahentów albo też niezdecydowanych, co bywa równie kłopotliwe. Na szczęście w tym wypadku przepisy są dla Pana korzystne.

 

Nie wiem, czy została zawarta umowa w formie pisemnej, czy też tylko ustnej, ale nie jest to w tej sprawie najważniejsze (choć umowa pisemna jest łatwiejsza, jeśli chodzi o późniejsze względy dowodowe). Jak rozumiem, niniejsza umowa wypełnia przesłanki umowy o dzieło, a więc trzeba do tych właśnie przepisów sięgnąć.

 

Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 i następnych Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tegoż artykułu przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wynika z tego, że konieczność zapłaty wynagrodzenia należy do podstawowych obowiązków zamawiającego.

 

Zamawiającemu przysługuje co prawda, zgodnie z np. art. 635, prawo odstąpienia od umowy, jednakże w ściśle określonych okolicznościach (gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, że ukończy je w czasie umówionym, może od umowy odstąpić). Jednakże nie wchodzi to w grę, gdy dzieło zostało wykończone, oddane. Podobnie gdy przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło niezgodnie z umową lub wadliwie, ale tak samo trzeba to zrobić przed wykonaniem umowy (a także dać dodatkowy termin na zmianę wykonywania przedmiotu umowy).

 

Z tego, co Pan napisał, wynika, że wszystko było na bieżąco konsultowane i kwestia przełożenia terminu nie była problemem. Dobrze by było, gdyby było jakieś potwierdzenie tego, np. na piśmie czy w formie e-mail, gdyż może się to przydać w razie ewentualnego sporu. Mogliby oni próbować powołać się na to, że spóźnił się Pan z wykonaniem dzieła, dlatego też tutaj byłoby dobrze dysponować dowodami, że godzili się na to, by wytrącić argument z ręki.

 

Oprócz tego, zgodnie z art. 644 zamawiający może po prostu odstąpić od umowy o dzieło, ale tylko do chwili, kiedy zostanie ono ukończone, a ponadto za zapłatą należnego wynagrodzenia. Może on jedynie odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził na niewykonaniu dzieła – w tym wypadku nie wchodzi to w grę, gdyż dzieło było już wykonane.

 

Istotny z Pańskiego punktu widzenia jest również art. 643, który statuuje obowiązek odebrania dzieła, jeśli przyjmujący zamówienie wydaje je zgodnie ze swoim zobowiązaniem. Nie ma więc on prawa go nie odbierać.

 

Ma Pan więc prawo wystawić fakturę i ją wysłać. Dobrze byłoby również wysłać pismo, które będzie zawierało informację o tym, iż mają obowiązek zapłacić, a także odebrać, z przywołaniem przytoczonych przeze mnie przepisów, i może to ich trochę przywoła do rozsądku. Jeśli mimo to nie będą chcieli zapłacić, pozostanie droga sądowa, ale jest bardzo duża szansa na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, co jest znacznie szybszym i prostszym postępowaniem. Trzeba wówczas napisać pozew na specjalnym formularzu, dołączyć kopie dokumentów (umowa, faktura, wezwanie do zapłaty), a jest bardzo prawdopodobne, iż zostanie wydany nakaz zapłaty, co następuje szybciej niż w zwykłym procesie (choć jeśli wniosą sprzeciw, wówczas zostanie wszczęty normalny proces).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 0 =

»Podobne materiały

Pracodawca nie wystawił umowy o dzieło i nie zapłacił, co robić?

Otrzymałam umowę na czas określony na pełny etat (kwota minimalna) i pracodawca zobowiązał się do wystawiania mi umowy o dzieło co miesiąc na dodatkową kwotę, aby moje miesięczne wynagrodzenie było wyższe. Tłumaczył to koniecznością oszczędności w firmie. Obiecał, że umowa ta będzie wystawiana bez w

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Moja żona prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT. Czy jako jej współmałżonek (nie mam firmy, pracuję na etacie w innej firmie) mogę zlecić żonie usługę, jak każdą inną oraz dokonać przelewu na jej konto? Aktualnie jej firma nie przynosi dochodów, ponieważ żona pracuje nad moją stroną

Zakaz konkurencji w umowie o współpracy

Współpracuję z firmą, dla której przeprowadzam szkolenia. W umowie jest podpunkt, który brzmi tak: „po wygaśnięciu umowy lub jej przerwaniu zabronione jest przez 12 miesięcy otworzenie nowej marki produktów, które są przedmiotem sprzedaży firmy X (czyli tej, z którą współpracuję). Czy można ja
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »