Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykonana usługa a wpis do ewidencji

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 28.01.2009

Jestem osobą fizyczną. Czy podpisanie umowy z kontrahentem na usługę, której nie wpisałem do ewidencji działalności gospodarczej, może skutkować nieważnością umowy? Wpis do ewidencji uzupełniłem dopiero po roku. Usługę wykonuję ja. Czynności w ramach tej umowy mają charakter cykliczny. Czy kontrahent może wycofać się z takiej umowy, podając jako powód to, że wpisu do ewidencji nie dokonałem przed podpisaniem umowy?

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

To, że zawarł Pan, jako osoba fizyczna, określoną umowę w ramach działalności gospodarczej, której nie zgłosił Pan do ewidencji działalności gospodarczej, w żaden sposób nie rzutuje na ważność takiej umowy. Umowa jest wiążąca i prawnie skuteczna.

 

Stosownie do art. 58 Kodeksu cywilnego czynność prawna (w tym umowa) jest nieważna tylko wtedy, gdy:

  • jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu obejście ustawy, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy,
  • czynność prawna jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Podkreślenia wymaga fakt, że wszystkie powyższe przesłanki mają charakter wyjątkowy, a sankcja za nieważność czynności prawnej zawsze winna być traktowana jako ostateczność.

 

W związku z tym w opisanej przez Pana sytuacji nie dopatruję się podstaw do uznania umowy za nieważną. Trzeba Panu bowiem wiedzieć, że o nabyciu statusu przedsiębiorcy decyduje spełnienie warunków ustawowych, określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (m.in. zarobkowy, ciągły i zorganizowany charakter podejmowanych czynności), wpis zaś do ewidencji działalności gospodarczej potwierdza tylko ten status i umożliwia wykonywanie działalności gospodarczej (tak K. Stoga, [w:] J. Sommer, K. Stoga, R. Potrzeszcz, Prawo działalności gospodarczej. Komentarz, Warszawa 2000, s. 45; Z. Kwaśniewski, Przedsiębiorca, czyli kto, „Rzeczpospolita” z dnia 21 marca 2001 r.; za pierwszym stanowiskiem: J. Sieńczyło-Chlabicz, E. Bieniek-Koronkiewicz, Podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej, Warszawa 2002, s. 99).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ustawodawca przewiduje możliwość prowadzenia określonej działalności, którą definiuje jako działalność gospodarczą, bez wpisu do ewidencji. Takie stanowisko wynika pośrednio również z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 kwietnia 2006 r. (II SA/Ke 636/2005).

 

Konsekwencją działalności gospodarczej bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej może być odpowiedzialność z art. 601 § 1 Kodeksu wykroczeń, przewidującego sankcje karne dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto niewywiązywanie się z ewentualnych zobowiązań podatkowych (w opisanej przez Pana sytuacji, jak się wydaje, w grę wchodzą zwłaszcza zobowiązania związane z podatkiem VAT) może rodzić odpowiedzialność podatkową oraz karnoskarbową.

 

Innymi słowy, konsekwencje zawierania umów czy – mówiąc szerszej – prowadzenia działalności gospodarczej bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określają przepisy obowiązującego prawa. Wśród tych konsekwencji nie ma sankcji za nieważność dokonanej czynności prawnej (zawartej umowy), w związku z czym nie ma również konieczności sięgania do treści przytoczonego wyżej przepisu art. 58 Kodeksu cywilnego.

 

Zresztą – tylko na marginesie – zwracam Pana uwagę na to, że nawet gdyby zarejestrował Pan działalność gospodarczą w ewidencji, to stroną umowy z kontrahentem byłby w dalszym ciągu Pan, nie zaś jakiś inny podmiot (tożsamość podmiotowa). I to Pan, nikt inny, byłby zobowiązany do wywiązania się z wynikających z tej umowy świadczeń, jak również odpowiadałby swoim osobistym majątkiem. Powyższe potwierdza zasadność stanowiska opisanego na wstępie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 10 =

»Podobne materiały

Ciągłość prowadzenia działalności mimo czasowej niezdolności do pracy

Małżonek prowadzi działalność gospodarczą. Obecnie zachorował. Orzecznik ZUS uznał go za całkowicie niezdolnego do pracy na 1 rok. Otrzymuje rentę. Ma 43-letni staż pracy. Ja jestem na emeryturze. Chcielibyśmy dalej prowadzić warsztat, gdyż mąż zatrudnia pracownika. Czy mąż musi za
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »