.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykładnia opodatkowania dochodów osoby mieszkającej za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.02.2011

Córka od dwóch lat przebywa w Anglii, nadal ma zameldowanie w Polsce. Obecnie podjęła tam pracę i pracodawca będzie regulować podatki. W Polsce nie ma żadnych interesów życiowych. W związku z tym chciałam zapytać, jaka jest wykładnia jej opodatkowania (czy nadal obowiązuje status rezydenta podatkowego)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to „nieograniczony obowiązek podatkowy”; natomiast osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to „ograniczony obowiązek podatkowy”.

 

Ustawodawca stanowi, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., stanowi, że określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.

 

Córka może zatem nie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeśli nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, to jest:

 

  1. posiada na terytorium Wielkiej Brytanii ośrodek interesów życiowych i według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania,
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Jeśli córka zmieniła miejsce zamieszkania, obowiązana jest złożyć aktualizacyjny druk NIP-3.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »