Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykładnia opodatkowania dochodów osoby mieszkającej za granicą

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.02.2011

Córka od dwóch lat przebywa w Anglii, nadal ma zameldowanie w Polsce. Obecnie podjęła tam pracę i pracodawca będzie regulować podatki. W Polsce nie ma żadnych interesów życiowych. W związku z tym chciałam zapytać, jaka jest wykładnia jej opodatkowania (czy nadal obowiązuje status rezydenta podatkowego)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to „nieograniczony obowiązek podatkowy”; natomiast osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to „ograniczony obowiązek podatkowy”.

 

Ustawodawca stanowi, iż za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., stanowi, że określenie „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie” oznacza każdą osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu, miejsce utworzenia albo inne kryterium o podobnym charakterze, i obejmuje również to Państwo oraz jakąkolwiek jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże określenie to nie obejmuje osoby, która podlega opodatkowaniu w tym Państwie tylko dlatego, że osiąga ona dochód lub zyski majątkowe ze źródeł w nim położonych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Córka może zatem nie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeśli nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, to jest:

 

  1. posiada na terytorium Wielkiej Brytanii ośrodek interesów życiowych i według prawa tego Państwa podlega tam opodatkowaniu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania,
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Jeśli córka zmieniła miejsce zamieszkania, obowiązana jest złożyć aktualizacyjny druk NIP-3.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dochody z Wielkiej Brytanii

Na stałe pracuję w Wielkiej Brytanii, ale osiągam w Polsce zyski kapitałowe na rynku akcji (głównie dywidendy). Czy dochody z Wielkiej Brytanii mam rozliczać także w Polsce?

Opodatkowanie odszkodowania z USA

Mój ojciec jako rolnik w 1999 r. wyjechał do USA w celach zarobkowych. Wciąż ma obywatelstwo polskie, a w USA pracował „na lewo”, nie rozliczał podatków. Rok temu uległ poważnemu wypadkowi w pracy. Zostało mu przyznane odszkodowanie przed sądem. Ojciec planuje powrót do Polski. Z tego, co wiemy, taka kwota nie podlega opodatkowaniu w USA. Czy po przelaniu jej na polskie konto trzeba odprowadzić podatek? Czy należy zwrócić się o interpretację do US (którego?)? Jaki jest status dewizowy i podatkowy mojego ojca?

Zdalna praca z Polski dla firmy angielskiej

Pracuję dla firmy mającej siedzibę w UK. Szef zgodził się, bym pracował zdalnie z Polski. Do siedziby firmy będę leciał maksymalnie co 2 tygodnie na jeden dzień. Wracam więc na stałe do Polski. Jak się rozliczać z podatków? Czy mogę płacić je tylko w Polsce?

Podatki marynarza

Jestem marynarzem, mój pracodawca ma siedzibę w Singapurze. Przebywam ponad 183 dni na morzu rocznie, w Polsce nie osiągam dochodów, więc nie wypełniam tu PIT-u. W styczniu weszły nowe zasady podatkowe dla marynarzy. Proszę o odpowiedzi na pytania. Czy jeżeli zgłoszę się do US i będę wpłacał zaliczki, to czy mam pewność, że otrzymam ich zwrot po rozliczeniu? Czy mogę starać się o ulgę abolicyjną – co, jeśli jej nie otrzymam? Co się stanie, jeśli nadal nie będę składał PIT-ów? Czy nieznajomość przepisów pomoże? Za jakie lata US może żądać wyjaśnień ode mnie?

Rozszerzenie działalności gospodarczej na Cypr

Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Chciałabym ją rozszerzyć na Cypr, później zostać tam na stałe. Od dwóch lat spędzam na Cyprze 3/4 (wynajmuję dom). Zakres mojej działalności do bioenergoterapia. W Polsce posiadam biuro oraz środki trwałe. Jak rozwiązać podatkowo rozwój działalności na Cyprze? Szczegóły w załączniku.

Marynarz pływający pod banderą Bermudów a US

Pracuję na statku. Chcę zakupić mieszkanie w Polsce. Mój statek pływa pod banderą bermudów. Nie odprowadzam podatków w Polsce. Czy po dokonaniu zakupu nieruchomości US może zażądać przedstawienia źródeł dochodów? Czy coś mi grozi? Czy moja przyszła żona będzie odpowiedzialna za moje ewentualne długi podatkowe?

Podatki przy obywatelstwie szwajcarsko-polskim

Jestem emerytką z podwójnym obywatelstwem i zamierzam przeprowadzić się na stale do Polski ze Szwajcarii (zmiana rezydencji podatkowej na polską). Czy w Polsce istnieje podatek od oszczędności (fortuny, kapitału) pozostawionego na koncie w banku szwajcarskim, czy tylko będę płacić podatek od dochodu (tzw. Belki – 19%), jaki przynoszą te pieniądze (procenty i inwestycje giełdowe)? Z jakimi podatkami i kontrolami się liczyć?

Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Amazon.com

Zamierzam założyć firmę jednoosobową w Polsce (rozliczanie ryczałtowe). Chcę sprzedawać fizyczne produkty w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Amazon.com. Towar będzie wysyłany z Chin bezpośrednio do magazynów Amazona i Amazon będzie wysyłać przedmioty do amerykańskich kupujących. Czy obowiązują mnie zatem jakiekolwiek opłaty podatkowe w Polsce? Jeśli tak, to jakie?

Wyłączna praca jako marynarz

Czy mając tylko przychody z pracy na statku, którego faktyczny zarząd mieści się we Francji, powinienem składać PIT? Jak podobna sytuacja wygląda dla statku z zarządem w Szwajcarii? Nadmieniam, że w kraju nie osiągam żadnych przychodów.

Przedstawicielstwo w Polsce spółki z siedzibą w Hongkongu

Spółka z siedzibą w Hongkongu założona przez obywatela chińskiego i Polaka (oficjalnie pracującego i mieszkającego w Chinach) ma zamiar podjąć działalność i sprzedawać w Polsce wyroby pod własną marką. Planowane kanały dystrybucji to: sklep internetowy; sprzedaż za pośrednictwem osób fizycznych (umowy za prowizją); sprzedaż za pośrednictwem własnej hurtowni; dystrybucja własna dla sklepów i hurtowni. Do organizacji sprzedaży w Polsce spółka chce upoważnić Polaka zamieszkałego w Polsce. Czy spółka może zarejestrować w Polsce tylko przedstawicielstwo, czy musi rejestrować oddział? Która forma będzie korzystniejsza podatkowo dla spółki i nie będzie powodować komplikacji podatkowych w zakresie VAT dla odbiorców w Polsce?

Sprzedaż domu za granicą przed upływem 5 lat a podatek

Mieszkam w Polsce. Otrzymałam spadek w postaci nieruchomości w USA. Złożyłam zeznanie SD-Z2. Obecnie otrzymałam pieniądze ze sprzedaży domu. Czy muszę zapłacić podatek w związku z tym, że nie minął okres 5 lat od nabycia nieruchomości? Czy też ten przepis odnosi się tylko do nieruchomości sprzedanych w Polsce?

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej w Norwegii

W marcu ubiegłego roku zarejestrowałem polską firmę jednoosobową w Norwegii. Trzy miesiące później podjąłem pracę wraz z moimi 5 pracownikami. Każdy dostał norweską umowę o pracę, w Norwegii odprowadzałem podatki, VAT oraz zaliczki od pensji pracowników. Czy polski urząd skarbowy może upomnieć się o podatki od dochodu w Norwegii?

Działalność gospodarcza w Polsce a wykonywanie usług w Szwecji

Od półtora roku prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, rozliczam się w kraju ryczałtowo, a usługi wykonuję w Szwecji dla szwedzkiej firmy jako elektryk. Nie jestem w Szwecji zameldowany ani zgłoszony do ubezpieczeń. W Polsce mam żonę i dzieci. Ostatnio dużo się słyszy się o problemach Polaków ze szwedzkim fiskusem. Dlatego chciałbym się upewnić, gdzie powinienem płacić podatek dochodowy – w Polsce czy w Szwecji?

Wynajem mieszkania na Cyprze a podatek

Moja mama przepisała na mnie mieszkanie na Cyprze. Nigdy wcześniej nie dostałam od rodziców darowizny. Chciałabym to mieszkanie wynajmować i pieniądze z tego najmu przychodziłyby na moje polskie konto lub zostawały na koncie cypryjskim. Czy darowiznę powinnam zgłosić w Polsce? Czy płacę podatek od darowizny w Polsce (wiem, że na Cyprze nie muszę takowego płacić)? Czy powinnam płacić podatek w przypadku, gdy pieniądze za wynajem wpływają na konto cypryjskie? Czy powinnam płacić podatek w przypadku, gdy pieniądze za wynajem wpływają na konto polskie? Co gdy najpierw dostaję je na konto cypryjskie, a potem prześlę je sobie na konto polskie? Jak powinnam zgłosić taki fakt w Polsce?

Rozliczenie podatku od zarobków z Wielkiej Brytanii

Sprawa dotyczy rozliczenie podatku od zarobków z Wielkiej Brytanii po powrocie do kraju. Przebywam z partnerką w Wielkiej Brytanii, oboje pracujemy. Przyjechaliśmy na wyspy 2 października 2015 roku i od tamtej pory pracujemy w rożnych miejscach. Za rok 2015 rozliczyliśmy się w Polsce. Moja partnerka, rozliczając się uwzględniła zarobki z Anglii z tych ostatnich trzech miesięcy, natomiast ja tego nie zrobiłem. Kolejne rozliczenia dokonywane były tutaj. Podjęliśmy decyzję o powrocie do kraju i teraz nasuwa nam się pytanie, co dalej z rozliczeniem podatku.

Jaki podatek od dochodów z Islandii?

Od kilku miesięcy pracuję legalnie na Islandii. Planuję pracować tutaj do kwietnia 2018 r. włącznie. Od stycznia do końca marca pracowałem w Polsce na umowie o pracę. Z uzyskanych dochodów oczywiście muszę rozliczyć się tutaj na Islandii. Jaki podatek będę musiał zapłacić od dochodów z Islandii zarówno za 2017, jak i 2018 r.? Czy są jakieś metody na uniknięcie podwójnego opodatkowania?

Jak zakwalifikować dochody z umowy z angielskim pracodawcą

Jak zakwalifikować dochody z umowy z pracodawcą angielskim (umowa podpisana w Krakowie i praca w Krakowie, adres pracodawcy w umowie angielski)? Czy traktować to jako dochód zagraniczny, czy rozliczyć normalnie? Firma odprowadzała składki ZUS do naszego ZUS-u, zaliczki na podatek kazali wpłacać indywidualnie, każdy do swojego US. Firma została w lipcu zamknięta, teraz syndyk wystawia zaświadczenia o uzyskanych przychodach i odprowadzonych składkach zamiast PIT-11 (rok wcześniej był PIT-11).

Spółka w Niemczech i działalność w Polsce a składki

Mam spółkę GmbH w Niemczech. Chciałbym utworzyć firmę w Polsce. Myślę o osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Zameldowanie i zamieszkiwanie nie stanowi problemu – mogę być zameldowany i mieszkać w Polsce lub w Niemczech. Zależy mi na określeniu, jaki podatek dochodowy będę musiał płacić. Czy moje dochody z Niemczech też będą opodatkowane? Ważna jest też dla mnie kwestia ubezpieczeń społecznych – w którym kraju musiałbym być ubezpieczony?

Praca w Indonezji a rozliczenie podatkowe

Od kilkunastu lat pracuję w Indonezji i w Polsce każdego roku spędzam 3 tygodnie. Mam working permit – resident permit. Czy wypełniając PIT-38 (GPW) muszę też wypełnić część „D”– podatek zapłacony za granicą?

Czy dotyczy mnie rezydencja podatkowa w Polsce?

Jestem obywatelką USA i Polski. W Stanach przebywałam ponad 30 lat, w Polsce mieszkam na stałe od kilku lat. W USA otrzymuję emeryturę i od roku Social Security po zmarłym mężu. Podatek od emerytury płacę w USA, Social Security jest bez podatku w USA. Czy dotyczy mnie rezydencja podatkowa w Polsce?

Dochody w Polsce i późniejszy wyjazd na stałe za granicę

W styczniu dostałem ostatnią wypłatę z tytułu umowy-zlecenia, potem przeprowadziłem się z rodziną do Danii, gdzie mam pracę i planuję zostać na stałe. Zgłosiłem tę zmianę do urzędu skarbowego. Jak będę musiał rozliczyć dochody za rok 2011? Czy pensja duńska wpłynie na stawkę podatku od ostatniego dochodu w Polsce?

Rezydencja podatkowa Finlandii a dochody z nieruchomości w Polsce

Od pięciu lat pracuję w Finlandii, tu płacę podatki i przebywam ponad 300 dni w roku. Jestem jednak właścicielem nieruchomości w Polsce; chciałbym ją wynająć. Jak powinienem rozliczyć dochód z najmu?

Praca bez podatku – jak rozliczyć się w Polsce?

W zeszłym roku pracowałem za granicą. Okazało się, że pracodawca nie płacił podatku. Nie chciałbym mieć problemów z urzędem, dlatego zamierzam uregulować podatek. Dysponuję jedynie wyciągami z rachunku bankowego (dowód przelewania wypłat). Czy na tej podstawie mogę rozliczyć podatek i go zapłacić?

Zwrot podatku z zagranicy pobranego od emerytury

Otrzymuję z Norwegii emeryturę, która tam jest opodatkowana. Bank, za którego pośrednictwem otrzymuję świadczenie, również pobiera podatek. Jak rozliczyć emeryturę w Polsce (gdzie mieszkam na stałe)? Jak odzyskać podatek z Norwegii?

Wyspa Jersey jako miejsce pracy i zamieszkania a kwestie podatkowe

Od czterech lat mieszkam i pracuję na wyspie Jersey. Do Polski przyjeżdżam na całe lato – tu mieszka moja żona i syn. Czy powinienem rozliczać się w Polsce z dochodów?

Wynagrodzenie dyrektora spółki cypryjskiej

Jestem polskim rezydentem podatkowym, dyrektorem spółek na Cyprze. Otrzymam z nich spore wynagrodzenie (jako jedyny dochód w roku). Czy urząd skarbowy będzie chciał opodatkować te kwoty, skoro otrzymam je z dwóch różnych spółek? Czy nadal muszę składać PIT do urzędu skarbowego? Co w przypadku, gdy dostałem odsetki z pieniędzy na koncie zagranicznym? Czy będzie mi potrzebna indywidualna interpretacja podatkowa?

Odsetki od lokaty w banku na Cyprze – opodatkowanie

Czy w przypadku, gdy otrzymuję wynagrodzenie dyrektora z Cypru, będąc polskim rezydentem podatkowym, i nie osiągam żadnych innych dochodów oprócz odsetek z konta bankowego na Cyprze, to jestem zobowiązany opodatkować te odsetki w Polsce i złożyć PIT, wykazując je? Jeśli jestem zobowiązany wykazać je w PIT, to czy wykazuję na nim również wynagrodzenie dyrektora cypryjskiego? Jakim oprocentowaniem będą opodatkowane takie odsetki w Polsce?

Polski rezydent – kwestia opodatkowania dochodów

Rozpoczynam pracę w UK na podstawie umowy o pracę. Mieszkam wraz z rodziną w Polsce (rezydent). W ramach pracy będę również przebywał w UK – prawdopodobnie krócej niż 183 dni. Pracować będę z domu (tj. w Polsce) i u klientów (cały świat). Może zdarzyć się, że projekt będzie w kraju zatrudniającego, co spowoduje, że ilość dni spędzonych w Wielkiej Brytanii znacznie wzrośnie. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia opodatkowania dochodów, a jak – ubezpieczeń społecznych?

Jak się rozliczyć z zarobków z zagranicy?

Chciałabym spytać o to, jak się rozliczyć z zarobków z zagranicy. Rozpoczynam bowiem niedługo pracę w Niemczech (na okres roku, umowa o pracę, pełen etat, pracownik naukowy na uniwersytecie), tam też będę zameldowana. Umowa jest oparta na prawie TV-L, istnieje też możliwość przedłużenia umowy na kolejne 3 lata. W Polsce nie będę pracować w ogóle. Gdzie zapłacę podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech? Czy w moim przypadku obowiązuje art. 20 umowy między RP a BRD (zwolnienie z podatku na teranie Niemiec i konieczność zapłaty w Polsce)? Czy w razie konieczności zapłaty podatku w Polsce będę mogła skorzystać z ulg podatkowych związanych z kosztami uzyskania przychodu wynikającymi z praw autorskich? Czy mogę rozliczyć się z mężem?

Zyski kapitałowe

W 2004 r. wyjechałem z Polski do Anglii, tu mam pracę i odprowadzam podatki. W Polsce zostawiłem żonę, za rok mam zamiar wrócić do kraju. W 2010 r. w polskim biurze maklerskim otworzyłem rachunek i zacząłem handlować akcjami na giełdzie. Z tego i podobnych źródeł osiągnąłem zyski kapitałowe – podatek zapłaciłem w Polsce. Mam status anielskiego rezydenta, czy zatem nie powinienem jednak odprowadzić podatku od zysków kapitałowych w GB? Nie posiadam certyfikatu rezydencji; skorzystałem z abolicji.

Obowiązki podatkowe dla firmy zarejestrowanej w Australii i planującej inwestycje w Polsce

Jakie są obowiązki podatkowe dla firmy zarejestrowanej w Australia i planującej inwestycje w Polsce? Wiem, że mam prawo decyzji w wyborze, gdzie się będę rozliczał. Chcemy zainwestować w kupno działek i budowę domów w sektorze prywatnym. Czy jest taka inwestycja legalna i jak będzie wyglądała kwestia podatku, włączając do tego zwolnienie z VAT-u?

Czy trzeba złożyć złożyć PIT-0 nie mając żadnych dochodów w Polsce

Od ponad 5 lat mieszkam i pracuję w Holandii. Tutaj płacę też podatki. Nie mam żadnych dochodów ani zobowiązań finansowych w Polsce. Nie składałem żadnych rozliczeń podatkowych w Polsce, ale przez przypadek dowiedziałem się od pewnej urzędniczki, że powinienem złożyć PIT-0. Czy rzeczywiście trzeba złożyć złożyć PIT-0? Czy poza ewentualnym mandatem mogę się spodziewać innych konsekwencji?

Emerytura obywatelki Szwajcarii i przeniesienie się do Polski

Jestem obywatelka szwajcarską, która przechodzi za 2 miesiące na emeryturę. Od dwóch lat realizuje projekt budowy domu w Polsce. To przedsięwzięcie poprzedziło zdobycie pewności, że jako obywatelka szwajcarska mam do tego pełne prawo porównywalne z prawem pozostałych obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszystkie z tym związane czynności odbyły się bez najmniejszego problemu. Ale już przy okazji organizacji przewozu części mojego mienia spotkało mnie wiele nieprzewidzianych trudności – włącznie z tym, że najprawdopodobniej będę zmuszona przenieść miejsce mojego zamieszkania do Polski. Czy przeniesienie miejsca zamieszkania do Polski znaczyłoby, że i moja emerytura, z której zobowiązana jestem zapłacić sobie ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii, musiałaby być przekazywana do Polski i tam być opodatkowana? Czy istnieje prawo, które mnie do tego zmusza? Czy posiadanie domu w Polsce obliguje mnie do przeniesienia się tam na stale?

Konsekwencje nieujawnienia dochodu z Wielkiej Brytanii w deklaracji PIT

W 2014 roku uzyskałem w Polsce dochód z tytułu stypendium naukowego od fundacji pożytku publicznego, jednak w kwocie nie wyższej niż wolna od podatku, oraz z tytułu pracy w Wielkiej Brytanii (4 miesiące). W deklaracji PIT ujawniłem tylko część dochodu – z Polski, natomiast nie ujawniłem dochodu z Wielkiej Brytanii. Jakie konsekwencje mi grożą i jaki ewentualnie podatek do zapłaty, jeśli dochód zagraniczny wyniósł 10 000 funtów?

Zakup nieruchomości w celu odsprzedaży - jak się rozliczać?

Mieszkam w Belgii i tu mam założoną spółkę z.o.o, tu tez odprowadzam składki i podatek. W Polsce posiadam gospodarstwo rolne, z którego mam dochody, a KRUS mam zawieszony. Natomiast zamierzam w niedalekiej przyszłości zakupić nieruchomość, w celu odsprzedaży z zyskiem, czynność tę mam w planach powtórzyć wielokrotnie. W jaki sposób będę mógł się rozliczać, aby było to najbardziej rozsądne?

Renta z Niemiec a obciążenie ubezpieczeniem zdrowotnym i podatkiem

Moja matka jest obywatelką niemiecką, ale od niedawna mieszka w Polsce ze względu na wiek i potrzebę stałej opieki. W tym miesiącu otrzymała decyzję od niemieckiego ubezpieczyciela, że przyznano jej dużą rentę wdowią, która będzie przelewana na konto w Polsce. Z decyzji wynika, że nadal będzie przez Rentenversicherung płacone ubezpieczenie zdrowotne i inne. Bank w Polsce, gdzie będzie przelewana renta, oznajmił, że musi ją także obciążyć ubezpieczeniem zdrowotnym i podatkiem. Czy w tej sytuacji istnieje podwójne opodatkowanie?

Poinformowanie urzędu skarbowego o pracy za granicą

Od ponad roku pracuje w Irlandii, tu mieszkam i żyję. Mam mieszkanie w Polsce na kredyt i tam jestem zameldowana. Na razie stoi puste. Nie mam męża ani dzieci w Polsce. Tu płacę podatki, słyszałam jednak, że powinnam poinformować o tym urząd skarbowy, iż nie jestem już rezydentem w Polsce i że pracuję za granicą. Jeśli tak, to o jakie dokumenty chodzi? Czy mimo wszystko urząd będzie żądał wykazania dochodów i czy ma możliwość opodatkowania?

Uniknięcie opodatkowania renty z Danii

Wraz z mężem pobieramy renty z Danii. Od roku jesteśmy w Polsce. Renta przychodzi na konto polskie i od tej pory mamy walkę o podwójne opodatkowanie. Bank polski chce zaświadczenia z Danii, a Dania nie chce wystawić, bo twierdzi, że strona polska powinna wiedzieć, że podatek jest pobierany. Co mamy robić aby uniknąć podwójnego opodatkowania renty w Danii i Polsce?

Wysoki zarobek na opcjach binarnych a zapłata podatku

W 2018 roku zarobiłem na opcjach binarnych około 60000 dolarów. Co mam zrobić, żeby zapłacić jak najmniejszy podatek? Zarobiłem te pieniądze u brokera, który znajduje się na Cyprze. Zarobione pieniądze przelewałem na portfel elektroniczny, a potem na moje konto w Polsce. Przelewy nie przekraczały 50 000 zł. A może da się jakoś ominąć ten podatek?

Opłata podatku w Polsce za emeryturę zagraniczną z Austrii

Mam pytanie dotyczące opłaty podatku w Polsce za emeryturę zagraniczną z Austrii. Otóż, pobieram emeryturę zagraniczną z Austrii. Emerytura wpływa na konto bankowe w Polsce. Austria pobiera podatek od emerytury. Płacę również co miesiąc podatek od tej emerytury do urzędu skarbowego. Czy jest to zgodne z prawem?

Dywidendy z akcji z Francji

Od 2012 toku jestem rozliczana przez ZUS na PIT-40a. Nie składałam sama rozliczeń, a chyba powinnam, gdyż mam we Francji 20 akcji, za które dwa razy w roku wpływają dywidendy, od których Francja pobiera 30% podatku. Nie wiedziałam, że powinnam to wykazać w zeznaniu PIT, bo Francja pobierała podatki. Dywidendy netto, które wpływały, były to małe kwoty do 30 zł. Chciałabym zrobić korekty. Jak to zrobić, żeby uniknąć kary? Chcę to zrobić jak najszybciej, a ponadto myślę żeby te akcje w koniu sprzedać i już o tym nie myśleć.

Studia i praca w Wielkiej Brytanii a obowiązek płacenia podatku w Polsce

Moja córka rok temu skończyła studia w Wielkiej Brytanii, tam też podjęła pracę i płaci podatki. Pytanie moje dotyczy obowiązku płacenia podatku w Polsce. Czy ona musi coś złożyć w polskim urzędzie skarbowym?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »