Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjście z szarej strefy w kilku krokach – czyli działalność nierejestrowana

Autor: Monika Wycykał • Opublikowane: 24.09.2018

Od dnia 30 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy uchwalone w ramach słynnej „Konstytucji Biznesu”, a wśród nich nowa ustawa z dnia 6 marca 2018 r. — Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018 r. poz. 646, z późn. zm. — dalej: Pr. przed.), która zastąpiła poprzednią ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Chociaż nowy akt prawny w dużej części powiela istniejące już rozwiązania, do niewątpliwych nowinek należy zaliczyć tzw. działalność nierejestrowaną.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak wiadomo, wiele osób, mając niewielkie i nieregularne dochody (np. z handlu w popularnych serwisach sprzedażowych czy ze świadczenia drobnych usług z polecenia), unikało zakładania działalności gospodarczej w obawie przed formalnościami i obciążeniami publicznoprawnymi, przede wszystkim w postaci składek ZUS. Osoby te do tej pory tworzyły szarą strefę polskiej gospodarki.

 

Na zachętę, by „się ujawnić”, polski ustawodawca zaproponował właśnie rozwiązanie w postaci działalności nierejestrowanej. W największym skrócie polega to na tym, że jeżeli dana osoba nie zarabia w żadnym miesiącu więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. jest to kwota 1050 zł), to w takiej sytuacji nie jest zobowiązana do oficjalnego zgłoszenia wykonywanej działalności gospodarczej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – i nie grożą jej żadne sankcje z tego tytułu (oczywiście, mówimy tutaj o „przychodzie”, a nie o „dochodzie”. Czyli jeżeli pani kosmetyczka dojeżdża do klientki własnym samochodem, to do limitu wlicza się cała zapłata otrzymana za zabieg, a nie zapłata pomniejszona o koszty paliwa lub inne wydatki). Dodatkowym warunkiem jest nieprowadzenie działalności w okresie poprzedzających 60 miesięcy; w okresie przejściowym osoby, które zakończyły działalność przed 30 kwietnia, nie muszą jednak odczekiwać pełnych 5 lat.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by mimo tej preferencji rozpocząć „normalną” działalność.

 

Należy pamiętać, że jeżeli planujemy utworzenie z kimkolwiek spółki cywilnej (na marginesie: to jest tak okropna konstrukcja, że lepiej już nie robić nic, niż świadomie wikłać się w problemy zwane „spółką cywilną”), to wówczas zarejestrowanie działalności gospodarczej jest obligatoryjne, niezależnie od wysokości przychodu. Ponadto w ramach działalności nierejestrowanej nie można prowadzić działalności, która wymaga uzyskania zezwolenia, koncesji etc.

 

O wyborze działalność nierejestrowanej może decydować między innymi to, że taki zarobkujący nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne, co wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. 2017 r., poz. 1778, z późn. zm.) — o pułapce związanej z działalnością nierejestrowaną w kontekście ZUS można poczytać TUTAJ.

 

W parze ze zwolnieniem z ZUS nie idzie jednak zwolnienie od obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych: osoby, które zdecydują się na taką formę działalności, muszą wykazać uzyskane przychody w zeznaniu rocznym jako „przychody z innych źródeł” i opodatkować według stawki 18% lub 32%. Plus jest taki, że skoro działalność nierejestrowana nie jest zwykłą działalnością gospodarczą, nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Za minus należy z kolei poczytywać wątpliwości dotyczące rozliczania kosztów uzyskania przychodu.

 

Odnośnie VAT, Konstytucja biznesu nie wprowadziła w tym zakresie żadnych udogodnień, ponieważ jeżeli dany rodzaj działalności na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz. U. 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.) wymaga zgłoszenia na potrzeby VAT niezależnie od wysokości obrotów, to takiego zgłoszenia trzeba dokonać, nawet w ramach działalności nierejestrowanej.

 

W sytuacji, gdy przychód w danym miesiącu przekroczy ustawowy limit, zgodnie z art. 5 ust. 3 Pr. przed. działalność nierejestrowana z mocy prawa staje się działalnością gospodarczą w dniu, w którym to przekroczenie nastąpiło. Czyli jeżeli Jan Kowalski we wrześniu 2018 r. zarobi 1051 zł, to z dniem, gdy przekroczy limit o tę złotówkę, staje się pełnoprawnym przedsiębiorcą. Wtedy też ma 7 dni na dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

 

Trudno powiedzieć, jakie będą dalsze losy tego pomysłu. Z pewnością rozpowszechnieniu działalności nierejestrowanej nie służą ani niejasne przepisy, ani zamieszanie, jakie wybuchło we wrześniu 2018 r. w związku z obowiązkiem odprowadzania składek.Stan prawny obowiązujący na dzień 24.09.2018

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + VI =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »