Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjście na jaw wad samochodu - cofnięty licznik i auto było bite

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 08.09.2019

Dwa tygodnie temu mój mąż kupił samochód. Po powrocie do domu udał się do mechanika i okazało się, że auto było „bite”, chociaż sprzedający deklarował, że jest bezwypadkowe. Do tego wyszło na jaw, że ma cofnięty licznik. Jest jeszcze kilka innych drobnych usterek, których naprawa również będzie kosztować. Sprzedający odmówił odstąpienia od umowy i przestał odbierać telefony. W jaki sposób można go nakłonić do zmiany decyzji – czy pozostaje tylko sąd? Dodam, że sprzedający jest osobą prywatną, a nie jest to komis.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawdopodobnie zakończył się etap nakłaniania – to jest podejmowania prób wpłynięcia na sprzedającego, by (przynajmniej) omówił z Pani mężem lub z Państwem tę trudną (przynajmniej dla Państwa) sytuację. Proponuje unikać zachowań (w tym formułowania wypowiedzi), które mogłyby zostać przedstawione (przez pomyłkę, a nawet złośliwie) jako zachowania uzasadniające ingerencję organów ścigania; niestety, niekiedy złośliwie zgłaszane są powiadomienia o przestępstwie, np. przestępczym nękaniu – art. 190a Kodeksu karnego (skrótowo: K.k.) – lub o groźbach karalnych (art. 190 K.k., art. 191 K.k.).

 

Wolny człowiek (szczególnie będący osobą prywatną) jest uprawniony odmówić komunikowania się z kimś innym. Oczywiście, z wolnością wiąże się odpowiedzialność; w tym odpowiedzialność cywilna, np. odpowiedzialność związana z umową sprzedaży – art. 535 i następne Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.). Skoro umowę sprzedaży zawarto na polskim terytorium państwowym, to także na sprzedającym ciążą obowiązki przez prawo polskie przewidziane. Jeżeli ów człowiek odmawia kontaktu, to tym samym sygnalizuje, że właściwe prawdopodobnie będzie dążenie do sformalizowania okoliczności z umową sprzedaży związanych. Być może interwencja organów państwowych przyczyni się do wyjaśnienia sytuacji; w tym do wyjaśnienia, z czym rzeczywiście wiąże się trudna sytuacja, która stanowi dla Państwa wyzwanie. Czy to sprzedający dopuścił się tego, co zostało wskazane Pani Mężowi w zakładzie mechanicznym – czy też sprzedający stara się przerzucić na kogoś (np. na Pani męża) skutki czegoś spowodowanego przez kogoś innego, z czym sam się mierzył? Z perspektywy zewnętrznego obserwatora (któremu łatwiej unikać skutków emocjonalnego podejścia do tej sytuacji), sytuacja jest nie do końca jasna. Dlatego (zwłaszcza w kontaktach z organami ścigania) proponuję koncentrować się na faktach – unikając zbyt ostrych wypowiedzi (zwłaszcza opartych na hipotezach, a zwłaszcza na domysłach).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wyjście na jaw wad samochodu - cofnięty licznik i auto było bite

 

Okazało się – szkoda, że dopiero po zawarciu umowy sprzedaży – że odnośny pojazd ma wady (opis sytuacji wskazuje na wady fizyczne). W grę może więc wchodzić odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady (art. 556 i następne K.c.). Są to przepisy bardziej szczegółowe (bo związane z umową sprzedaży) od niektórych spośród przepisów o odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy (art. 471 i następne K.c.); towar (w opisanej sytuacji: pojazd) został wydany (co oznacza wywiązanie się ze swego podstawowego obowiązku przez sprzedającego) – problemem są wady (zbadanie sytuacji przez odpowiednie organa może przyczynić się do ustalenia, czy chodzi „tylko” o wady fizyczne, czy także o wady prawne). Artykuł 556 K.c. stanowi: „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”.

 

Jeżeli Pani Mąż jest przekonany, że zawarł umowę sprzedaży pod wpływem błędu (art. 84 K.c.) – być może błędy podstępnie wywołanego (art. 86 K.c.) – to w grę może wchodzić nieważność oświadczenia woli (art. 58 K.c.), a więc (w opisanej sytuacji) nieważność umowy, z uwagi na wadę oświadczenia woli (art. 82 i następne K.c.). Pani Mąż mógłby w takiej sytuacji złożyć oraz skierować (najlepiej listem poleconym, „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”) do sprzedającego oświadczenie wskazane w treści artykułu 88 K.c.:

 

„§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

 

§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał”.

 

Trudno w takiej sytuacji (zwłaszcza z uwagi na zwarcie umowy przez osoby fizyczne) zasadnie mówić o odstąpieniu od umowy. Zresztą, odstąpienie od umowy przysługuje konsumentowi (często jako kupującemu) – a nie sprzedającemu. Widzimy więc, że same przepisy prawne przemawiają za akcentowaniem, w zaistniałych okolicznościach, terminologii związanej z wadami oświadczenia woli (od art. 82 do art. 88 K.c.).

 

Jeżeli Pani mąż (jako kupujący) jeszcze widzi szansę na porozumienie ze sprzedającym (np. szansę na rozwiązanie umowy), to można rozważyć wezwanie korespondencyjne do rozwiązania umowy. Proszę jednakże w Państwa strategii działania (którą należy opracować) zwrócić uwagę na istotny szczegół: albo dążenie do rozwiązania umowy – albo oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych umowy. Chodzi o to, że rozwiązać wolno umowę ważnie zawartą, zaś wada oświadczenia woli skutkuje nieważnością umowy. Stanowisko Pani męża powinno być jednoznaczne oraz jasno przedstawiane (być może nie tylko przed sądem).

 

Wolno (nawet bez wcześniejszego skierowania wezwania korespondencyjnie) także wytoczyć powództwo (np. o stwierdzenie nieważności umowy oraz w związku z tym o zwrot ceny) lub zawezwać do próby ugodowej przed sądem rejonowym – art. 917 K.c. i art. 918 K.c. w związku z artykułami: od 184 do 186 Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.); zawezwanie do próby ugodowej związane jest z niską opłatą sądową. Proszę jednak wcześniej wypracować swe własne stanowisko – zwłaszcza dotyczące podstawowych żądań (np. dotyczących stwierdzenia nieważności umowy albo związanych z umową ważnie zawartą). W sprawach cywilnych (szczególnie rzeczywiście spornych) duże znaczenie ma nie tylko odpowiednia aktywność (warto bardzo poważnie traktować art. 230 K.p.c.), ale również wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia okoliczności (faktów), z których wywodzi się skutki prawne (art. 232 K.p.c., art. 6 K.c.).

 

Wyżej wspomniałem o organach ścigania. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa oszustwa (wyłudzenia) – to jest przestępstwa stypizowanego w art. 286 K.k. Gdyby potwierdziły się (zwłaszcza w świetle ekspertyzy specjalistycznej) wątpliwości co do wskazań urządzeń pomiarowych (np. przebiegu pojazdu), to nie można wykluczyć (także) prowadzenia postępowania karnego „pod kątem” przestępstw przeciwko dokumentom. Również Krajowa Administracja Skarbowa mogłaby zainteresować się odnośną umową sprzedaży (z uwagi na obowiązki podatkowe).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ubezpieczenie OC w 2 firmach

Nowy właściciel samochodu zawarł umowę z nowym ubezpieczycielem. Dzień po kupnie pojazdu wysłano (listem priorytetowym, ale bez potwierdzenia odbioru) poprzedniemu ubezpieczycielowi wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Jednak firma twierdzi, że nie otrzymała wypowiedzenia w odpowiednim czasie i formie i żąda zapłacenia ubezpieczenia. 1) Czy trzeba wysyłać takie wypowiedzenia listem poleconym? 2) Co należy zrobić, aby uwolnić się od żądań poprzedniego ubezpieczyciela? A może ma on rację i musimy zapłacić zdublowane ubezpieczenie?

Przerobiony „anglik” a odstąpienie od umowy

Dwa tygodnie temu kupiłem samochód. W umowie zaznaczono, że nie ma wad ukrytych, a wczoraj mechanik stwierdził, że to przerobiony „anglik”. Chciałbym odstąpić od umowy, ale sprzedający się nie zgadza. Co mogę zrobić? Czy będę musiał wnieść sprawę do sądu? A jeśli tak – kto pokryje koszty procesu? Czy obecnie muszę rejestrować na siebie samochód i dbać o niego? Co powinienem konkretnie teraz zrobić?

Niesprawne poduszki powietrzne

Jaka odpowiedzialność ciąży na producencie za poduszki powietrzne, które nie zadziałały w wypadku samochodowym? Auto miało ważne badania techniczne. Ekspertyza jeszcze nie była zlecana. W notatce policyjnej nie ma informacji o otwarciu poduszek, co – jak mi powiedziano – jest jednoznaczne z ich nieotwarciem.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »