Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjścia z pracy podczas przerwy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.05.2018

W czasie 8 godzin pracy wychodzę na 25 minutową przerwę, aby się nieco dotlenić. Wiem, że według Kodeksu pracy przysługuje mi 15 minut, natomiast przychodzę do pracy 10 minut wcześniej, stąd 25 minut. Wiele osób wychodzi w trakcie pracy, np. na papierosa czy aby coś zjeść. Moje wyjścia z jakiegoś powodu stanowią problem. Dostałam polecenie wpisywania się do specjalnego zeszytu, czego inne osoby wychodzące na przerwę nie muszą czynić. Wpisują się tam osoby wychodzące na kilka godzin. Jako uzasadnienie podano mi, że jeśli w trakcie takiego wyjścia złamię nogę, moja przełożona będzie za to osobiście odpowiedzialna. Moje wyjścia można podciągnąć wręcz pod porzucenie czy opuszczenie miejsca pracy (nie pamiętam dokładnego określenia, jakiego użyto). Chciałabym zapytać, czy to prawda.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wyjścia z pracy podczas przerwy

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wcześniejsze przychodzenie do pracy nie upoważnia Pani do wydłużania przerwy w ciągu dnia. Jeśli Pani przedłuża te przerwy bez zgody pracodawcy, rzeczywiście można to uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych, co uprawnia pracodawcę co najmniej do nałożenia kary porządkowej, a w skrajnym przypadku do zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Zgodnie z art. 134 ustawy Kodeks pracy „jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy”.

 

Rozkład czasu pracy to ustalone przez pracodawcę ramy czasowe (w znaczeniu godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy w skali doby, tygodnia, miesiąca lub innego okresu rozliczeniowego) dyspozycyjności pracownika w poszczególnych stosowanych w danym zakładzie pracy systemach czasu pracy. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić mu indywidualny rozkład czasu pracy.

 

Jeśli nie ma Pani ustalonego indywidualnego czasu pracy, to powinna się Pani dostosować do godzin pracy wyznaczonych przez pracodawcę. Wcześniejsze przybycie do pracy nie obliguje Pani do wydłużania sobie przerwy, gdyż nie wynika to z uprawnień pracowniczych określonych w kodeksie pracy.

 

Jeśli w czasie, gdy powinna Pani wykonywać pracę, a Pani zrobiła sobie przerwę, ulegnie Pani wypadkowi – rzeczywiście możemy mieć do czynienia z wypadkiem przy pracy. Nawet jeśli z takim wypadkiem nie będziemy mieć do czynienia – narusza Pani przepisy prawa pracy.

 

Zgodnie z art. 108 „za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

 

1) karę upomnienia;

2) karę nagany”.

 

Z kolei jeśli Pani wyjścia na przerwę (dłuższą niż normalne 15 minut) są bardzo częste, pracodawca może zwolnić Panią z art. 52 dyscyplinarnie za naruszenie obowiązków pracowniczych, czyli za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 2 =

»Podobne materiały

Umowa odpowiedzialności materialnej

Mam podpisaną umowę odpowiedzialności materialnej z pracownikami, która w określonych sytuacjach upoważnia mnie do dokonywania potrąceń z pensji pracowników. Ile pieniędzy maksymalnie mogę potrącić z wynagrodzenia pracownika? Czy mogę wstrzymać wypłatę całej pensji?

Odpowiedzialność kierowcy za zużycie paliwa

Pracuję jako kierowca autobusu w PKS. Mamy tak zaniżone normy zużycia paliwa, że z trudem się wyrabiamy. Normy zużycia paliwa według fabryki są dużo wyższe. Mam pytanie: czy prezes może tak zmniejszyć normę? Czy są jakieś przepisy, które dają mu takie prawo?

Praca na stacji benzynowej a ciąża

Jestem w drugim miesiącu ciąży. Pracuję na niewielkiej stacji benzynowej na 14-godzinnych zmianach. Pracuję przy komputerze, nie mam przerwy na posiłek ani żadnej innej. Pomieszczenie nie jest klimatyzowane. Zmiana charakteru pracy nie jest możliwa (zbyt mało pracowników). Jakie mam prawa
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »