.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd z kraju po ponownym złapaniu za posiadanie narkotyków

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 08.01.2015

W 2002 r. zostałem złapany za posiadanie 2 g marihuany. Skazano mnie na 1 rok w zawieszeniu na 5 lat. Tuż przed końcem okresu próby zostałem znów przyłapany na takim samym czynie (tym razem 2 lata w zawieszeniu). Po wyroku wyjechałem z granicę i rozesłano za mną list gończy. Co zrobić, żeby wrócić do kraju? Kiedy nastąpi przedawnienie sprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Analogicznie jak w przypadku przedawnienia karalności przestępstw dominuje pogląd, że orzeczona, lecz nierealizowana kara nie powinna być wykonywana po pewnym upływie czasu. Przepis ustala okresy przedawnienia biegnące od uprawomocnienia się wyroku skazującego. Przedawnienie wykonania kary odnosi się odpowiednio do środków karnych. Terminy przedawnienia wykonania kary biegną od uprawomocnienia się wyroku skazującego. Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 marca 2003 r., sygn. akt I KZP 4/2003, zgodnie z którym „termin przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności biegnie od uprawomocnienia się wyroku skazującego, niezależnie od tego, czy w późniejszym okresie zapadły orzeczenia modyfikujące jej wymiar”.

 

Nie ma zatem znaczenia późniejsze zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności.

 

Zgodnie z treścią art. 103 § 1 Kodeksu karnego „nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

 

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat,

3) 10 – w razie skazania na inną karę”.

 

Pozbawienie wolności zgodnie z treścią art. 32 pkt 3 jest karą. W takim przypadku kara pozbawienia wolności nie może być wykonana po 15 latach do uprawomocnienia się wyroku, w którego drodze został Pan skazany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »