Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd służbowy z pracy do USA

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 28.08.2015

Część pracowników naszego biura wyjeżdża na służbowy wyjazd do USA. Terminy są już ustalone. Niestety byłem karany, wyrok ulegnie zatarciu dopiero za rok. Czy ambasada USA może sama wystąpić do polskiego KRK w celu sprawdzenia mojej karalności? Czy też musi mnie poprosić o takie zaświadczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając wprost – ambasada ma możliwość przesłania zapytania o karalność do Krajowego Rejestru Karnego. Nie musi jednak tego robić. Natomiast podanie nieprawdziwej informacji we wniosku wizowym, a następnie wykrycie tej nieścisłości przez ambasadę może się wiązać dla Pana z długotrwałą odmową wydania wizy.

 

Stan taki wynika wprost z przepisu ustawy o KRK:

 

„Art. 6. 1. Prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w Rejestrze, przysługuje:

 

(…) 11) władzom państw obcych, jeżeli wynika to z ratyfikowanej umowy międzynarodowej, a w przypadku braku takiej umowy, pod warunkiem wzajemności”.

 

Ambasada USA ma prawo występowania z zapytaniami do KRK na podstawie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki dotycząca stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych, sporządzonej dnia 10 lipca 1996 r. Zgodnie z art. 3 ust. 2 Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisanego w Waszyngtonie dnia 25 czerwca 2003 r.:

 

„2. Pomoc obejmuje:

 

a) odbieranie zeznań lub oświadczeń osób;

b) dostarczanie dokumentów, protokołów i dowodów rzeczowych;

c) ustalanie miejsca znajdowania się lub tożsamości osób lub przedmiotów;

d) doręczanie dokumentów;

e) przekazywanie osób pozbawionych wolności w celu przesłuchania lub w innych celach;

f) wykonywanie wniosków o przeszukanie i odebranie;

g) pomoc w postępowaniu związanym z zabezpieczeniem i przepadkiem mienia, restytucją na rzecz ofiar przestępstw, ściąganiem grzywien oraz

h) wszelkie inne formy pomocy nie zabronione przez prawo Państwa wezwanego”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus V =

»Podobne materiały

Dokumenty dla cudzoziemca uprawniające do pobytu w Polsce

Potrzebuję pomocy w określeniu dokumentów, które muszę skompletować dla cudzoziemca – moje narzeczonej z Madagaskaru. Chciałbym załatwić jej wizę, ale nie wiem, gdzie należy złożyć wniosek. A może mógłbym pomóc jej znaleźć pracę, żeby mogła zostać w Polsce dłużej? Czy warto (i jak) wystawić je

Wiza dla Tunezyjczyka

Mam narzeczonego, który jest Tunezyjczykiem. Za rok planujemy wziąć ślub i zamieszkać razem w Polsce. Chciałabym, aby narzeczony przyjechał do mnie i poznał całą rodzinę. Dowiedziałam się, że muszę załatwić zaproszenie dla cudzoziemca. Co ma się znaleźć w tym zaproszeniu? Jak zwiększyć szansę n

Wniosek o przedłużenie wizy krajowej

Żona jest obywatelką Ukrainy, dwa tygodnie temu wzięliśmy ślub. Jej trzymiesięczna wiza traci ważność za niecałe dwa tygodnie. Zgodnie z informacjami z urzędu do spraw cudzoziemców wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinien zostać złożony na 45 dni przed wygaśnięciem wizy. Niestety odpowiednio w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »