Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd dziecka za granicę z jednym z rodziców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.08.2014

Niedawno rozstałam się z ojcem naszej 2-letniej córki (nie mamy ślubu). Początkowo partner nie interesował się dzieckiem, ale ostatnio bierze córkę do siebie, kupuje jej zabawki. Nie pomaga mi jednak w utrzymaniu, mimo że zarabiam tylko 1500 zł, z czego 900 zł płacę za mieszkanie. Chcę wyjechać z dzieckiem do Anglii, bo tu trudno mi się utrzymać. Czy na taki wyjazd potrzebuję zgody ojca dziecka? Dodam, że oboje mamy prawa rodzicielskie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż jest Pani matką samotnie wychowującą dziecko. Ojcem dziecka jest policjant, który w bardzo niewielkim stopniu łoży na utrzymanie dziecka. Ostatnimi czasy w sposób częsty realizuje prawo do kontaktów z córką. Wolą Pani jest wyjazd z kraju do Anglii. Miesięczne Panie dochody wynoszą 1500 zł, z czego 900 zł stanowią koszty utrzymania domu. Reszta środków musi wystarczyć na utrzymanie Pani i córki. Wskazała Pani, iż zarówno Pani, jak i ojciec macie pełną władzę rodzicielską.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, że miejsce pobytu dziecka jest istotną sprawą życia dziecka. Z uwagi na fakt, iż zarówno Pani, jak i ojcu przysługuje pełna władza rodzicielska, każde z Państwa jest obowiązane i uprawnione do wykonywania władzy rodzicielskiej. Jednakże o istotnych sprawach dziecka winniście Państwo rozstrzygać wspólnie; w braku porozumienia między Państwem rozstrzyga sąd opiekuńczy.

 

Wyraźnie podkreślić należy treść postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 1985 r., sygn. akt III CRN 19/85, zgodnie z którym „wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego”.

 

W mojej ocenie z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, iż czym innym jest wyrażenie zgody na wydanie paszportu celem spędzenia wakacji, a czym innym jest wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców.

 

Wskazać należy na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 listopada 1971 r., sygn. akt III CZP 69/71, zgodnie z którym „na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka”.

 

Mając na uwadze powyższe, sama zgodna na wyrobienie dziecku paszportu czy dowodu osobistego nie może być utożsamiana jako zgoda na wyjazd z dzieckiem poza granice kraju na stałe.

 

Z treści Pani pytania wynika, iż władza rodzicielska przysługuje w chwili obecnej na równi zarówno Pani, jak i ojcu dziecka. W takiej sytuacji miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce tego z rodziców, z którym na stałe przebywa. Wyjazd na stałe do Anglii jest zatem możliwy, ale ojciec dziecka musi wyrazić zgodę na wyrobienie dla dziecka dokumentu pozwalającego na wyjazd.

 

Jeżeli wyjedzie Pani z dzieckiem, należy liczyć się z możliwością wszczęcia przez ojca dziecka postępowania karnego, mającego na celu powiadomienie organów ścigania o uprowadzeniu dziecka. Należy bowiem pamiętać, że ojciec dziecka ma pełną władzę rodzicielską. Zasadne byłoby zatem wystąpienie do sądu z wnioskiem o wyrażanie zgody na wyjazd do Anglii. W tego rodzaju sprawach należy spodziewać się dowodu z opinii Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego (RODK), który oceni nie tylko predyspozycje dziecka do przeprowadzenia do innego kraju, ale przede wszystkim relację dziecka z ojcem. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, opinia RODK ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy i wyrok jest w swej istocie zgodny z treścią wniosków dowodu RODK. Pani zdanie w sprawie nie będzie miało w mojej ocenie decydującego znaczenia, lecz wnioski końcowe opinii RODK. O ile ma zatem Pani możliwość, proszę delikatnie ograniczać ojcu dziecka kontakty z córką, bowiem jeżeli z opinii RODK będzie wynikało przywiązanie córki do ojca, nie należy spodziewać się korzystnego dla Pani wyroku. Jeżeli uzyska Pani korzystny prawomocny wyrok, ojciec nie może w żaden sposób wstrzymać Pani wyjazdu. Nadto proszę podnosić, iż brak środków ze strony ojca wymusza na Pani konieczność wyjazdu za granicę celem podjęcia pracy i uzyskania zarobku pozwalającego na godne życie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + 9 =

20.12.2018

"O ile ma zatem Pani możliwość, proszę delikatnie ograniczać ojcu dziecka kontakty z córką....." przyznam że jestem lekko zszokowany że tak doradza profesjonalny prawnik. Zapytałbym retorycznie gdzie etyka i moralność.

Lolo

»Podobne materiały

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?

 

Wypowiedzenie najmu przy współwłasności

Znalazłem w internecie taką opinię: „[...] Co do zasady, wypowiedzenie umowy najmu najemcy lokalu znajdującego się w nieruchomości wspólnej, nie będzie mogło być potraktowane jako czynność zachowawcza, którą może podjąć każdy ze współwłaścicieli. Co do zasady czynność taka będzie należała

 

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.

 

Niemieckie prawo dotyczące spadku

Mój brat miał obywatelstwo polskie i niemieckie. Niedawno zmarł. Spodziewamy się długów w Niemczech, dlatego zgodnie z prawem polskim odrzuciliśmy spadek po bracie. Jakie jest niemieckie prawo w tej materii? Czy powinniśmy też odrzucić spadek na jego gruncie? Czy ewentualni wierzyciele mogą poszukiw

 

Założenie działalności gospodarczej jako sposób na obniżenie podatków

Jestem zatrudniony w budżetówce. Z uwagi na dość wysokie zarobki rozważam dodatkowo prowadzenie działalności. Rozliczam się z żoną, niemniej w dalszym ciągu mam dopłaty do PIT-37. Zastanawiam się nad założeniem działalności gospodarczej w celu obniżenia podatków. Co mógłbym zyskać, zakładając działa

 

Prowadzenie firmy a ciąża i urlop macierzyński

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam jedną osobę. Planuję zajść w ciążę. Czy jeśli będę mieć ewentualne zwolnienie lekarskie, a potem przejdę na urlop macierzyński, to moja firma będzie mogła funkcjonować? Czy na pewno dostanę zasiłek macierzyński?

 

Pisanie utworu z zapożyczeniami

Jestem lekarzem i mam opisać pewną ilość jednostek chorobowych na jedną ze stron internetowych. Opisuję je, bazując na własnej wiedzy, ale wiedza ta pochodzi też z książek czy z wytycznych towarzystw naukowych. W jaki sposób pisać, by nie naruszyć niczyich praw autorskich? Nie zmieniają się prz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »