.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wyjazd do pracy do Norwegii rolnika zarejestrowanego w KRUS

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 04.12.2021 • Zaktualizowane: 04.12.2021

Znajomy jest rolnikiem zarejestrowanym w KRUS-ie, od 7 lat płaci składki. Dwa lata temu wyjechał do pracy do Norwegii. Nie zgłaszał tego faktu i nadal płaci ubezpieczenie. Czy trzeba zawiesić KRUS lub z niego zrezygnować? Kolega martwi się, bo kila razy korzystał z pomocy lekarza w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyjazd do pracy do Norwegii rolnika zarejestrowanego w KRUS

Ubezpieczenie rolnika

Rolnik prowadzący działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni równej 1 ha przeliczeniowemu lub poniżej 1 ha przeliczeniowego (a także jego małżonek i domownik) oraz osoba, która – będąc rolnikiem – przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia na zasadach określonych w odrębnych przepisach, jeśli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu ani nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, może być objęty ubezpieczeniem:

 

  • w pełnym zakresie, tzn. jednocześnie ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim oraz ubezpieczeniem emerytalno-rentowym,
  • lub tylko ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim.

Praca za granicą a ubezpieczenie KRUS

Oczywiście, nie posiadając gruntów (albowiem nie jest prowadzone gospodarstwo przez tegoż rolnika) i zapewne mając ubezpieczenie za granicą, nie mógł podlegać pod ubezpieczenie KRUS. Powinien złożyć wniosek o wyrejestrowanie z ubezpieczenia bowiem podlegał pod ubezpieczenie społeczne za granicą i nie prowadził gospodarstwa rolnego. Należy napisać oświadczenie:
https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/dokumenty/bip/form/ubezp/UD_24B_2017.pdf

 

W oświadczeniu proszę wskazać datę, od której jest objęty ubezpieczeniem pracowniczym za granicą lub nie prowadzi gospodarstwa – data rozwiązania umowy dzierżawy.

Zwrot nadpłaconych składek

KRUS wyda decyzję o ustaniu ubezpieczenia. Stosownie do treści art. 41b ust. 10 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników „nadpłacone lub nienależnie opłacone składki podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o zwrot składek. Zgodnie z treścią ust. 11 ww. przepisu nadpłacone lub nienależnie opłacone składki nie podlegają zwrotowi, jeżeli od dnia ich opłacenia upłynęło 5 lat”. Maksymalnie za 5 ostatnich lat KRUS zwróci składki. Niestety ustaje także z datą wsteczną ubezpieczenie zdrowotne. NFZ może upomnieć się o zwrot równowartości świadczeń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl