Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd byłej partnerki z dzieckiem do rodziny bez mojej zgody

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 20.05.2019

Rozstałem się z partnerką i matką mojego dziecka, które ma dopiero miesiąc. Ona wyjechała z noworodkiem do rodziny 100 km od miejsca naszego dotychczasowego zamieszkania. Czy mogła zrobić to bez mojej zgody? Wystąpiła też do sądu o przyznanie miejsca stałego pobytu dziecka przy matce. Czy przez taki wyrok możne utrudniać mi kontakty z dzieckiem i czy można taki dokument dający jej prawo do pobytu dziecka przy matce załatwić ugodą bez pośrednictwa sądu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak zrozumiałem, byli Państwo partnerami w nieformalnym związku. Taka sytuacja nie powoduje jednak tego, że mają Państwo różne prawa. Mają Państwo jednakowe: tak w zakresie uprawnień, jak i obowiązków.

 

Jak wiadomo, według polskiego prawa nie wolno kraść, a ludzie i tak kradną oraz są okradani. To jest praktyczna odpowiedź na Pana pytanie. Wyjazd z dzieckiem (chyba na stałe) w całkowicie inne miejsce, a do tego z pominięciem Pana (decyzji, zgody oraz obecności w tym miejscu), nie jest może zbyt rozsądne, ale jest czymś podyktowane. Gdyby to miał być wyjazd razem. to powinna powiedzieć, nakłaniać itd. Ale gdy planowała ten wyjazd bez Pana, to dlaczego miała się pytać. Chciała to zrobić i po prostu zrobiła.

 

Zabrała dziecko, zdając sobie sprawę z tego, że w następnej kolejności odbędzie się być może sądowa batalia o opiekę nad nim, miejsce jego pobytu. Stąd też, nie czekając na Pana reakcję, skierowała sprawę do sądu. Tam zostanie Pan prawdopodobnie przedstawiony jako „zły człowiek”, z którym życie było trudne i w ocenie partnerki życie samodzielne u rodziców jest o wiele lepsze.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wyjazd byłej partnerki z dzieckiem do rodziny bez mojej zgody

Jako kobieta i matka ma pewne praktyczne fory w sądzie co do uzyskania pozytywnego dla siebie orzeczenia – ustalenia miejsca pobytu dziecka przy niej. Takie orzeczenie nie dotyczy wykonywania praw rodzicielskich w pozostałym zakresie ani tym bardziej kontaktów Pana z dzieckiem. Oczywiście nie można wykluczyć, że będzie chciała sądowego uregulowania Pana kontaktów z dzieckiem.

 

Samo uznanie miejsca pobytu dziecka przy matce stanowić będzie na tym etapie poważne utrudnienie Pana kontaktów z dzieckiem. W praktyce to Pan będzie musiał tam jechać i widywać się z dzieckiem w jej obecnym domu (mieszkaniu), w jej obecności. Nie spodziewałbym się zgody na zabieranie dziecka (jest za małe).

 

Ustalenie Pana kontaktów z dzieckiem to sprawa jak najbardziej nadająca się do ugodowego ustalenia. Oczywiście warto, aby miało to formę pisemną. Wtedy wiadomo, jak te kontakty maja się odbywać. Niezależnie od tego trzeba pomyśleć o utrzymaniu dziecka. W praktyce oznacza to, że jak nie mieszkacie Państwo razem, to ciąży na Panu obowiązek alimentacyjny wobec dziecka. To zagadnienie także mogłoby się znaleźć w ugodzie.

 

Sąd we wskazanych zagadnieniach wchodzi w rachubę wtedy, gdy nie da się dojść do porozumienia z matka dziecka albo w istocie będzie utrudniać Pana kontakty z dzieckiem, nie pozwalać na odwiedziny, prezenty itp. Nawet gdyby doszło do sprawy sądowej, to jeszcze w sądzie można to zakończyć ugodą lub tez ugodą pozasądową i sprawa zostałaby umorzona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zrzeczenie się ojcostwa

Od 20 lat nie żyję z byłą żoną, z którą mam rozwód. Nie utrzymujemy ze sobą kontaktów. Aby w przyszłości nie mieć niespodzianek w postaci jakichś spraw spadkowych, chciałbym wycofać się z usynowienia dziecka (jest już pełnoletnie) byłej żony i jej byłego męża. Jak mam się d

Uznanie dziecka przez nowego partnera matki

Mam dziecko z byłym partnerem, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Przed trafieniem do więzienia, a także potem, wielokrotnie groził mi śmiercią; często mnie bił, nawet jak byłam w ciąży; jest uzależniony od narkotyków. Nie uznał dobrowolnie dziecka, kiedy miał ku temu o

Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dziecka (Niemca)

Mam pytanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Otóż mam 2-letnią córkę z Niemcem, nie jesteśmy małżeństwem i nie jesteśmy razem. Córka urodziła się i wychowuje w Polsce, ale ojciec również ją uznał i ma podwójne obywatelstwo. Ojciec jej nie odwiedza i nie łoży na jej utrzymani
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »