.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjaśnienie sprawy długu wobec MZK

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.04.2011

Na adres moich rodziców (z którymi nie mieszkam od 8 lat) został ostatnio doręczony zwykły list z informacją, że firma X wykupiła mój dług wobec MZK zasądzony przez sąd rejonowy. Mam obecnie oddać te pieniądze. Problem jest taki, że ja w ogóle nie wiem, o jaką sprawę może chodzić, wcześniej nie doręczano żadnych pism czy wezwań. Co powinnam teraz zrobić? Jak wyjaśnić sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie informuję, że pełnej odpowiedzi mógłbym udzielić, posiadając skan przedmiotowego pisma. Z treści pytania wynika, iż została przeciwko Pani zasądzona określona kwota pieniężna, jednakże nie wiem, z jakiego tytułu.

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że fakt zasądzenia kwoty jest wynikiem prowadzonego przeciwko Pani postępowania sądowego. Pisma sądowe mogły być kierowane na Pani dotychczasowy adres. Zgodnie z zasadami doręczenia pism sądowych podwójne awizowanie pisma skutkuje jego doręczeniem. Stąd też sąd uznał fikcję prawną, iż faktycznie Pani odebrała pismo, więc zachowane zostało Pani prawo do obrony.

 

Domniemywam, że sprawa sądowa była prowadzona w postępowaniu upominawczym, tj. bez udziału stron. Sąd wydaje nakaz zapłaty, który w razie niewniesienia sprzeciwu w terminie ma skutki prawomocnego wyroku. Na tej podstawie firma windykacyjna może skierować sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego.

 

W pewnych sytuacjach istnieje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia środka zaskarżenia, jednakże długi okres, który już minął, w zasadzie wyłącza taką możliwość w Pani sprawie.

 

Jak podejrzewam, w sprawie zapadł nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Oznacza to, że sąd musi mieć dowód doręczenia nakazu bądź musiało dojść do podwójnego awizowania przesyłki. Sprawa w tym postępowaniu odbywa się przy drzwiach zamkniętych, tj. na posiedzeniu niejawnym.

 

W celu usunięcia wszelkich wątpliwości sugeruję udać się do sądu, by przejrzeć akta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »