Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygrana w zagranicznych zakładach bukmacherskich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.06.2016

Mam pytanie związane z zakładami bukmacherskimi przez internet. Wygrałem pewną kwotę w zakładach. Bukmacher działa legalnie na terenie Unii Europejskiej. W jaki sposób mogę legalnie wypłacić pieniądze? Chcę zapłacić podatek naszemu fiskusowi i chcę, żeby wszystko było zgodne z prawem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W omawianym zakresie zdania są podzielone. Niektórzy autorzy uważają, iż ze względu na – w uproszczeniu – naruszenie unijnych procedur i zobowiązania unijne, które ciążą na Polsce odmówić należy stosowania przepisów m.in. penalizacjach zawierania zakładów bukmacherskich (tj. zakładów wzajemnych). Inni, w tym Ministerstwo Finansów (ja także) uważają, że Polska miała prawo wprowadzić istniejące ograniczenia. Uważam zatem, iż zalegalizowanie i opodatkowanie takiego dochodu jaki Pan opisuje nie jest możliwe, dochód taki nie może uzyskać waloru legalności i podlegać będzie w całości przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

 

Uważam, iż jest tak, gdyż zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego, karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega każdy, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zatem, dochodów/przychodów z zakładów, które Pan opisuje nie można osiągać w sposób legalny, więc nie można ich opodatkować. Dodać należy, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Przychodem tego typu są m.in. – w ogromnym uproszczeniu – przychody uzyskane z czynów zabronionych.

 

Dodać także należy, że zgodnie z art. 29a ust. 1 i ust. 2 dodanym przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 maja 2011 r. (Dz.U.2011.134.779) zmieniającym ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych z dniem 14 lipca 2011 r. zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet oraz zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet. Powyższe nie dotyczy urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia, a takiego zezwolenia krajowego Organu urządzający zakłady, u którego Pan „grał” nie posiadał. Zgodnie zaś z art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia, a kara ta wynosi 100% uzyskanej wygranej. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż z norm karnoskarbowych grozi kara (np. grzywna). Nie jest jednoznacznym, czy można by ukarać Pana z tego art., jednak zestawienie jego normy z normami karnoskarbowymi jasno pokazuje, że całą taką nielegalną wygraną Państwo chce zabrać, albo tytułem przepadku korzyści z czyny zabronionego albo tytułem kary pieniężnej.

 

Uważam zatem, iż osiągane dochody w związku z uczestniczeniem w opisanych zagranicznych zakładach wzajemnych nie mogą w Polsce zostać opodatkowane.

 

Pod tym adresem znajdzie Pan stanowisko Ministerstwa Finansów:

http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/komunikat-dla-uczestnikow-gier-hazardowych-w-sieci

 

Być może w najbliższym czasie, jako że zawisło już wiele spraw karnoskarbowych dotyczących graczy, Sąd Najwyższy rozwieje wątpliwości jakie budzą obowiązujące przepisy. Jeśli stanie po stronie fiskusa, nie wywoła to zmian w praktyce funkcjonowania przepisów z tym, że można się spodziewać wzmożonych kontroli w tym zakresie. Gdyby jednak przyznał rację tym, którzy wskazują tu sprzeczność wprowadzonych przepisów z prawem unijnym wykluczającym ich stosowanie, wtedy sytuacja zmieni się diametralnie na korzyść graczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + VI =

»Podobne materiały

Opodatkowanie wygranych w zakładach bukmacherskich

Zamierzam zacząć grać w zakładach bukmacherskich w internecie. Czy to w Polsce jest legalne? Jak to rozliczać z fiskusem?

Podatek od wygranych w kasynie internetowym

Jestem graczem kasyna internetowego i osiągam z tego tytułu dochody około 4-5 tys. zł na miesiąc. Zaznaczam, że na taki dochód miesięczny składają się przychody dzienne z jednorazowych wygranych. W jaki sposób mam się rozliczyć z urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w ten spo

Prowadzenie gry losowej bez zezwolenia – jakie grożą mi kary?

Prowadzę grę losową, ale nie mam na nią jeszcze zezwolenia. Czy grozi mi za to kara? Jeśli tak, to jaka?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »