.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygrana w zagranicznych zakładach bukmacherskich

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.06.2016

Mam pytanie związane z zakładami bukmacherskimi przez internet. Wygrałem pewną kwotę w zakładach. Bukmacher działa legalnie na terenie Unii Europejskiej. W jaki sposób mogę legalnie wypłacić pieniądze? Chcę zapłacić podatek naszemu fiskusowi i chcę, żeby wszystko było zgodne z prawem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W omawianym zakresie zdania są podzielone. Niektórzy autorzy uważają, iż ze względu na – w uproszczeniu – naruszenie unijnych procedur i zobowiązania unijne, które ciążą na Polsce odmówić należy stosowania przepisów m.in. penalizacjach zawierania zakładów bukmacherskich (tj. zakładów wzajemnych). Inni, w tym Ministerstwo Finansów (ja także) uważają, że Polska miała prawo wprowadzić istniejące ograniczenia. Uważam zatem, iż zalegalizowanie i opodatkowanie takiego dochodu jaki Pan opisuje nie jest możliwe, dochód taki nie może uzyskać waloru legalności i podlegać będzie w całości przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

 

Uważam, iż jest tak, gdyż zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego, karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega każdy, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Zatem, dochodów/przychodów z zakładów, które Pan opisuje nie można osiągać w sposób legalny, więc nie można ich opodatkować. Dodać należy, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Przychodem tego typu są m.in. – w ogromnym uproszczeniu – przychody uzyskane z czynów zabronionych.

 

Dodać także należy, że zgodnie z art. 29a ust. 1 i ust. 2 dodanym przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 maja 2011 r. (Dz.U.2011.134.779) zmieniającym ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych z dniem 14 lipca 2011 r. zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet oraz zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet. Powyższe nie dotyczy urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia, a takiego zezwolenia krajowego Organu urządzający zakłady, u którego Pan „grał” nie posiadał. Zgodnie zaś z art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia, a kara ta wynosi 100% uzyskanej wygranej. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż z norm karnoskarbowych grozi kara (np. grzywna). Nie jest jednoznacznym, czy można by ukarać Pana z tego art., jednak zestawienie jego normy z normami karnoskarbowymi jasno pokazuje, że całą taką nielegalną wygraną Państwo chce zabrać, albo tytułem przepadku korzyści z czyny zabronionego albo tytułem kary pieniężnej.

 

Uważam zatem, iż osiągane dochody w związku z uczestniczeniem w opisanych zagranicznych zakładach wzajemnych nie mogą w Polsce zostać opodatkowane.

 

Pod tym adresem znajdzie Pan stanowisko Ministerstwa Finansów:

http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/komunikat-dla-uczestnikow-gier-hazardowych-w-sieci

 

Być może w najbliższym czasie, jako że zawisło już wiele spraw karnoskarbowych dotyczących graczy, Sąd Najwyższy rozwieje wątpliwości jakie budzą obowiązujące przepisy. Jeśli stanie po stronie fiskusa, nie wywoła to zmian w praktyce funkcjonowania przepisów z tym, że można się spodziewać wzmożonych kontroli w tym zakresie. Gdyby jednak przyznał rację tym, którzy wskazują tu sprzeczność wprowadzonych przepisów z prawem unijnym wykluczającym ich stosowanie, wtedy sytuacja zmieni się diametralnie na korzyść graczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »