.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wygrana aukcja i nierzetelny sprzedawca, co robić?

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 14.07.2014

Przed miesiącem wygrałem aukcję na Allegro – od osoby fizycznej kupiłem serwis internetowy wraz z domeną. Mieszkam za granicą, więc przelałem pieniądze poprzez Paypal, zaznaczyłem, że jest to płatność za tę konkretną aukcję oraz podałem numer oferty. Wiem, że transakcja przebiegła pomyślnie. Niepokoję się, bo jak dotąd sprzedawca nie przepisał na mnie domeny i kontakt z nim jest bardzo słaby. Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności sugeruję skorzystać z mechanizmów proponowanych przez serwis Allegro. Nie ma Pana w kraju, więc z praktycznego punktu widzenia wydaje się to w tej chwili najlepszą drogą, aby wyegzekwować realizację umowy.

 

Dwa podstawowe kroki w tej sytuacji to skorzystanie z:

 

 1. Centrum rozstrzygania sporów transakcyjnych. Wszelkie informacje powinien Pan znaleźć pod poniższym adresem, a także tamtejszymi odnośnikami.
  http://pomoc.allegro.pl/artykul/2591/co-jest-centrum-rozstrzygania-sporow-transakcyjnych
   
 2. Programu Ochrony Kupujących (POK)
  http://poznaj.allegro.pl/?tab=buy&item=pok
  Zachęcam do zapoznania się z warunkami korzystania z tego programu, aby mógł Pan ocenić, czy będzie to ścieżka odpowiednia do tej sytuacji.

 

W świetle prawa oczywiście również jest Pan chroniony. Jeśli nierzetelny sprzedawca rzeczywiście okazałby się oszustem, spełni przesłanki poniższego przepisu Kodeksu karnego:

 

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Powyższa informacja jest istotna również ze względu na fakt, iż skorzystanie z POK wymaga zgłoszenia danego czynu na policję. W takim zgłoszeniu należy powołać się właśnie na powyższy przepis, a wzór takiego zawiadomienia może Pan pobrać z poniższego adresu:

http://allecmsstatic.pl/files/1279

 

Oczywiście powyższe dotyczy sytuacji, w której uzna Pan, że sprzedawca rzeczywiście nie przekazuje i nie ma zamiaru przekazać przedmiotu sprzedaży. Mimo wszystko zapowiedź sprzedającemu powzięcia przedstawionych powyżej czynności może go skłonić do pomyślnego sfinalizowania transakcji (lub zwrócenia pieniędzy). Proponowałabym np. sporządzenie stosownego pisma i w pierwszej kolejności wysłanie go do sprzedawcy, zapowiadając skierowanie zawiadomienia do odpowiednich organów, jeśli transakcja nie zostanie dokończona.

 

Jeśli to nie poskutkuje, może Pan złożyć na piśmie doniesienie o popełnieniu przestępstwa i wysłać listem poleconym. Może Pan udzielić pisemnego pełnomocnictwa innej osobie, która wystąpi w Pana imieniu, jeśli w najbliższym czasie nie zamierza Pan przyjeżdżać do kraju.

 

Podkreślam jednak, że na wstępie proponowałabym wysłać pisemne wezwania do zrealizowania zawartej umowy sprzedaży, wyznaczając na przykład na to 3 dni oraz zaznaczając, co zrobi Pan w wypadku braku spełnienia żądania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • IX - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl