.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygórowane żądania finansowe byłej żony

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 10.12.2016

Rozwiodłem się w 1990 r. i aby sprawy nie przeciągać, wziąłem winę na siebie. Od kilku lat była małżonka leczy się, a ja dobrowolnie pomagam jej finansowo. Obecnie co miesiąc przesyłam jej 500 zł. Niestety teraz zażądała, abym przesłał 1800 zł. Nie akceptuję tej kwoty, to są wygórowane żądania finansowe, więc sprawa zapewne wyląduje w sądzie. Czego można się spodziewać jako wyniku rozprawy? Nadmieniam, iż jestem na emeryturze. Do jakiej wysokości sąd może zasądzić alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Warto nie czekać, aż zostanie Pan pozwany, i w odpowiedzi na żądanie byłej małżonki wskazać swoją sytuację materialną, jak i fakt łożenia na nią dobrowolnie kwoty 500 zł przez tyle lat. Przepisy bowiem tej materii stanowią:

 

„Art. 60. [Alimenty]

§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

 

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

 

§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.

 

Przepisy przewidują niejako trzy sytuacja, ale proszę zwrócić uwagę, że każda z nich jest ściśle uwarunkowana. Dlatego to sąd, a nie jedna ze stron decyduje, czy i w jakim zakresie obowiązek alimentacyjny powinien być realizowany. Dlatego – w mojej ocenie – warto udzielić pisemnej odpowiedzi na etapie jeszcze przesądowym (zanim byłą żona złoży pozew), wskazując podstawy prawne i je argumentując stosowaniem tych przepisów. Wówczas była żona może sobie uświadomi, że w istocie może nie tylko dostać więcej, ale stracić to, co ma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »