Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 03.09.2010

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żadnej wyższej stawce po zakończeniu umowy). ZGN chce podpisać nową umowę z datą wsteczną, tzn. 01.11.2009 r. Czy nie powinniśmy jednak podpisać jej z właściwą datą, np. od 01.04.2010 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z Pana informacji wynika, że dotychczasowa umowa z ZGN wygasła. Innymi słowy, od listopada bezumownie korzysta Pan z lokalu gminy. Dosyć często na taką właśnie okoliczność wynajmujący przewidują w umowie podwyższoną w stosunku do normalnej stawki czynszu stawkę tzw. odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu. Jak Pan jednak pisze, w umowie takiego zapisu nie ma.

 

Uwzględniając równocześnie fakt, że otrzymuje Pan od gminy faktury na określoną kwotę, które Pan opłaca, należy przyjąć, że w sposób dorozumiany (w końcu nikt nie zmuszał gminy do wystawiania faktur na taką, a nie inną wysokość) ustaliliście Państwo wysokość czynszu za okres do zawarcia nowej umowy w kwocie odpowiadającej kwocie uwidocznionej na fakturach.

 

Jeżeli podpisze Pan nową umowę z ZGN z datą wsteczną, dostanie Pan najpewniej od gminy korekty faktur i będzie Pan zobowiązany do zapłaty wyrównania do wyższej stawki czynszu (z nowej umowy), i to z mocą wsteczną.

 

Sugeruję zatem uświadomić gminie powyższą sytuację, a powinni pójść Panu na rękę w kwestii daty, od jakiej obowiązuje nowa stawka czynszu (czyli w kwestii zawarcia umowy z datą obecną, a nie wsteczną), ponieważ Pan oczywiście nie ma obowiązku podpisywać umowy z datą 01.11.2009 r. Data 01.4.2010 r. byłaby zdecydowanie właściwsza w przedstawionych okolicznościach. Może Pan wykorzystać ten argument, że zgodnie z art. 674 Kodeksu cywilnego, jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony. Jeżeli wskaże Pan ZGN, że istnieje podstawa prawna, by traktować zaistniałą sytuację jako podstawę do przyjęcia zawarcia nowej umowy na dotychczasowych zasadach, być może uzyska Pan lepszą pozycję negocjacyjną.

 

Negocjować nową stawkę czynszu może Pan do czasu podpisania nowej umowy. Obawiam się, że gdy już podpisze Pan nową umowę, stanowisko ZGN ulegnie usztywnieniu. W toku negocjacji może Pan oczywiście wykorzystać i powoływać się – na okoliczność uiszczenia wysokiej kaucji zwrotnej – na dotychczasową długoletnią, zgodną współpracę. W każdym razie stawka czynszu, jaką uzgodni Pan z ZGN, będzie Pana obowiązywała.

 

Pana sytuacja o tyle jest wobec ZGN trudna, że przypuszczam, iż prędzej czy później ZGN przestanie wysyłać Panu faktury na starą stawkę czynszu i zagrozi obciążaniem wyższą opłatą za bezumowne korzystanie z lokalu, co w świetle prawa byłoby niestety dopuszczalne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - jeden =

»Podobne materiały

Wynajem bez umowy

Wynajmowałem bez umowy mieszkanie przez rok. Po opuszczeniu mieszkania przez wynajmującego okazało się, że lokal jest bardzo zniszczony. Poza tym przyszło rozliczenie za prąd i CO – niedopłata wynosi 1500 zł. Czy mogę dochodzić od wynajmującego zwrotu tych kosztów, mimo że był to wyn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »