Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyegzekwowanie wynagrodzenia od niemieckiego pracodawcy

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 30.06.2015

Pracowałem w Niemczech i pracodawca zalegał z wypłatą wynagrodzenia za pół roku. Wynająłem niemieckiego prawnika, który był na rozprawie w tej sprawie i zawarł ugodę z moim pracodawcą. Mimo tego nie otrzymałem pensji i w końcu w sprawę wkroczył komornik, ściągnął moje wynagrodzenie. Połowę pochłonęły koszty na prawnika i komornika. Czy mogę dochodzić ich zwrotu od mojego niemieckiego pracodawcy?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści ugody wynika, iż koszty procesu zostały wzajemnie zniesione. Wzajemne zniesienie kosztów procesu (niem. Verfahrenskosten) w praktyce oznacza, że każda ze stron ugody ponosi swoje koszty procesu za siebie.

 

Przypadku ugody sądowej niemiecki Kodeks postępowania cywilnego ("Zivilprozessordnung in der Fassung der Bekanntmachung vom 5. Dezember 2005 (BGBl. I S. 3202; 2006 I S. 431; 2007 I S. 1781), die zuletzt durch Artikel 1 des Gesetzes vom 8. Juli 2014 (BGBl. I S. 890) geändert worden ist”; http://www.gesetze-im-internet.de/zpo/BJNR005330950.html] wprowadza zasadę, iż koszty zawartej ugody i koszty zakończonego ugodą sporu są znoszone wzajemnie, jeżeli strony nie postanowiły odmiennie (§ 98 ZPO). Zatem w praktyce można ustalić, iż strona przeciwna zwróci koszty przynajmniej w części. To jednak nie nastąpiło. Z treści przesłanej ugody wynika, iż strony zgodziły się na wzajemne zniesienie kosztów. Na koszty składają się opłaty oraz wydatki. W tym także te związane z zastępstwem procesowym przez adwokata. Zwrotu kosztów, poniesionych do chwili zawarcia ugody, a związanych z zastępstwem prawnym mógłby Pan żądać, gdyby w ugodzie wyraźnie ustalono, że strona pozwana zwróci Panu te koszty, to jednak nie nastąpiło.

 

Ugoda nie została zaskarżona przez żadną ze stron. Zatem po nadaniu jej klauzuli wykonalności można było na prowadzić egzekucję.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Osobną kwestię stanowią koszty egzekucyjne i koszty uzyskania klauzuli wykonalności.

 

Dłużnika obciążają niezbędne koszty egzekucji (§ 788 ust. 1). Koszty te podlegają ściągnięciu wraz z egzekwowanymi roszczeniami. Koszty egzekucyjne obejmują opłaty i wydatki adwokata, opłaty na rzecz organu egzekucyjnego i inne koszty związane z egzekucją. Dłużnika obciążą powyższe koszty, jeżeli były to koszty bezpośrednio związane z egzekucją i konieczne. Komornik może odmówić ściągnięcia kosztów, jeżeli oceni, że nie były to koszty niezbędne. Na postanowienie komornika w takiej sytuacji przysługuje zażalenie.

 

Wobec powyższego powinien Pan poprosić o wyjaśnienie, dlaczego został Pan obciążony kosztami egzekucyjnymi. Czy w sprawie złożono wniosek o wyegzekwowanie tych kosztów od dłużnika, a jeżeli komornik odmówił, powołując się na to, iż nie były to koszty konieczne, to czy postanowienie komornika zostało zaskarżone. Skoro egzekucja zakończyła się powodzeniem, to należy wyjaśnić, dlaczego komornik nie wyegzekwował kosztów od dłużnika, a musiał je pokryć Pan.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »