Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydziedziczenie ze spadku

Na czym polega wydziedziczenie ze spadku? Warto zapoznać się z warunkami pozbawienia potencjalnego spadkobiercy wszelkich praw do należnego mu udziału w spadku.

 Przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) nie wykluczają możliwości wyłączenia spadkobiercy ustawowego (małżonka, dziecka, a w dalszej kolejności także rodziców czy rodzeństwa) od dziedziczenia poprzez odpowiedni zapis w testamencie (tzw. testament negatywny), przy czym wyłączenie z dziedziczenia nie pozbawia jednak takiego spadkobiercy prawa do zachowku (wyrok Sądu Najwyższego z 10 kwietnia 1975 r., III CZP 14/75, OSNCP 1976, nr 2, poz. 28).

Zachowkiem, zgodnie z art. 991 § 1 K.c., jest pewna, określona przez Kodeks, część spadku przypadająca zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z mocy ustawy, niezależnie od woli spadkodawcy wyrażonej w testamencie. Wspomniana część spadku wynosi – w zależności od okoliczności – 2/3 lub 1/2 udziału jaki przypadłby spadkobiercy w przypadku braku niekorzystnego dla niego testamentu. Uprawnienie do zachowku opiera się na istnieniu więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym.

Nie oznacza to jednak, że spadkodawca, wobec skrajnych zachowań jego potencjalnych spadkobierców (wszak członków rodziny), nie ma żadnych środków prawnych, by pozbawić ich należnego zachowku. Owym środkiem prawnym jest tzw. wydziedziczenie.

Wydziedziczenie ze spadku jest uregulowane w art. 1008 K.c. Zgodnie z tym przepisem spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli ci uprawnieni:    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Mój ojciec mnie wydziedziczył z powodu niedopełniania obowiązków rodzinnych. Uważam, że to wydziedziczenie jest dla mnie bardzo niesprawiedliwe, gdyż na rzecz moich rodziców poczyniłam znaczące darowizny, uszczuplając swój własny majątek. Sprzedałam mieszkanie i wszystko włożyłam w rozbudowę domu rodzinnego. Był to dom parterowy, a ja dobudowałam całe piętro. Może powinnam wystąpić ze sprzeciwem do tego wydziedziczenia i ubiegać się o zachowek? A może powinnam wystąpić w imieniu moich dzieci, czy one mają jakieś szanse na zachowek? Co najlepiej zrobić? Mam dużo dowodów na to, że ojciec nam celowo szkodził.

Na wstępie wyjaśnić trzeba, że wydziedziczenie nie polega tylko na pozbawieniu zachowku, ale także na pozbawieniu prawa do dziedziczenia. Osoba uprawniona do zachowku traktowana jest tak, jakby w ogóle nie dożyła otwarcia spadku. Oprócz wydziedziczenia możemy mieć jeszcze do czynienia z pozbawieniem spadkobiercy ustawowego dziedziczenia (tzw. testament negatywny). Wyłączenie od dziedziczenia nie pozbawia takiego spadkobiercy prawa do zachowku. Sam testament negatywny nie pozbawia zachowku. Tym samym należy stanowczo odróżniać te dwie instytucje, zwłaszcza że skutki ich są różne.

Jeśli rodzice sporządzili testament, w którym powołali do dziedziczenia inne osoby, a Panią w tym samym bądź innym testamencie pozbawili prawa do zachowku, jest to z pewnością wydziedziczenie ze spadku.

Jeżeli zaś rodzice nikogo w testamencie nie powołali do spadku, a zawarli tylko oświadczenie, że pozbawiają Panią udziału spadkowego, to najprawdopodobniej mamy tylko do czynienia z testamentem negatywnym. Takie wyłącznie nie pozbawia zachowku.    Przeczytaj pełną treść

 

 Czy jeden ze spadkobierców może wydziedziczyć drugiego, który nigdy nie interesował się ani nie zajmował się zmarłym? Brat wyjechał bowiem 30 lat temu do Kanady i nawet nie przyjechał na pogrzeb taty, a teraz liczy na połowę jego domu.

Nie jest możliwe wydziedziczenie przez współspadkobierców. Wydziedziczyć może tylko spadkodawca w testamencie. Stanowi o tym wprost art. 1008 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:  

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem spadkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zachowek dla dzieci osoby wydziedziczonej

Czy dzieciom osoby wydziedziczonej przysługuje zachowek? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 



Zachowek po żonie wydziedziczonej przez swojego ojca
Moja zmarła żona została wydziedziczona w testamencie przez swojego ojca (a była jego jedynym dzieckiem). Czy należy mi się po niej zachowek? Dodam, że mamy jedno dziecko, a w postępowaniu spadkowym ja i ono dziedziczymy po 1/2.

Jak pozbawić syna zachowku?
Posiadam mieszkanie własnościowe. Mam dwójkę dzieci: syna i córkę. Spisałam testament przed notariuszem i zapisałam mieszkanie córce i zięciowi. Jednak słyszałam, że syn może żądać wypłaty zachowku. Czy istnieje możliwość, aby w taki sposób przepisać mieszkanie córce i zięciowi, aby po mojej śmierci syn nie miał prawa do zachowku? Jeżeli istnieje taka możliwość, to jakie koszta będą się z tym wiązały?

Spadek i wydziedziczenie
W 1992 r. zmarł ojciec i nie pozostawił testamentu. W dziedziczeniu ustawowym 1/2 majątku odziedziczyła matka, 1/2 po połowie – córki. Na tej samej sprawie córki zrzekły się prawa do majątku po ojcu na rzecz matki. Matka zmarła niedawno i pozostawiła testament, w którym wydziedziczyła córkę Danutę (zaistniały odpowiednie przesłanki). Do całości spadku matka w testamencie powołała córkę Zofię. Czy córka Danuta ma prawo do zachowku po ojcu? W skład majątku wchodzi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Córka Zofia nie może sprzedać mieszkania, bo podobno musi być ono zapisane na jedną z córek. Czy posiadanie prawomocnego wyroku zatwierdzającego testament nie wystarcza zatem, aby rozporządzać odziedziczonym majątkiem? Czy córka Danuta musi się stawić u notariusza? Jeśli odmówi, to czy trzeba zakładać sprawę w sądzie?

Darowizna i wydziedziczenie
Moi rodzice są w podeszłym wieku. Mieszkam razem z nimi w wykupionym mieszkaniu spółdzielczym. Rodzice chcą przepisać na mnie mieszkanie. Czy jest jakiś sposób, żeby mogli zrobić to bez zgody mojego pozostałego rodzeństwa?

Podział majątku
Moi teściowie mają trzy córki. Jedna z córek ma być wyłączona z udziału w ewentualnym spadku. Teściowie chcą zapisać nieruchomość (dom wraz z działką) dwóm pozostałym córkom (w tym mojej żonie) w proporcjach – 2/3 jedna córka i 1/3 moja żona. Co zrobić, aby trzecia z córek nie brała udziału w podziale majątku i nie mogła podważyć ew. testamentu?

Wybrane opinie naszych klientów:

Dzięki serwisowi w końcu sprawy ruszyły. Dodaliście mi pewności i pchnęliście wiatr w żagle. Możliwość zadawania dodatkowych pytań pomogła rozwiać wątpliwości. Polecam każdemu mającemu problem prawny.

Maria

W skrócie: szybko, sprawnie i na temat, i jeszcze do tego miło :)

Z pozdrowieniami,

Aleksandra

Zdecydowanie POLECAM korzystanie z usług tego serwisu. Odpowiedzi przesłane są jasne, rzeczowe i fachowe, a także pisane zrozumiałym językiem.

Urszula

Dzięki za pomoc. Czytając wcześniej opinie o was, nie dowierzałam, że jesteście tacy dobrzy, ale teraz, po otrzymaniu porady, muszę przyznać, że jesteście świetnie zorganizowani.

Powodzenia,

Irena

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Super, jak zawsze jasno, rzeczowo i na temat!!!!

Tomasz

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

To naprawdę działa i jest fantastyczne. Bardzo szybka i konkretna odpowiedź. Polecam.

Norbert

Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.

Joanna

Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.

Maciej

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »