Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydziedziczenie w testamencie za niedopełnianie obowiązków rodzinnych

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 02.11.2019

Mam zamiar napisać testament, aby moja obecna żona i dzieci nie miały kłopotów po mojej śmierci. Z pierwszą żoną rozwiodłem się i mam z nią syna. W testamencie chciałbym wydziedziczyć tego syna z powodu niedopełniania względem mnie obowiązków rodzinnych (od wielu lat nie utrzymuje ze mną żadnych kontaktów, pomimo że wielokrotnie próbowałem nawiązać z nim kontakt). Nie wiem też jakich poprawnie sformułowań użyć w testamencie aby wydziedziczenie było ważne, oraz aby nie dopuścić do wystąpienia przez moje siostry lub ich dzieci do roszczeń spadkowych.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie pragnę Pana uspokoić. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem, nawet jeżeli Pana testament okazałby się z jakiegokolwiek powodu nieważny, to i tak po Pana śmierci cały spadek odziedziczy wyłącznie Pana żona i dzieci. O ile zatem w chwili Pana śmierci będzie żyło choć jedno z Pana dzieci, to żadna Pana siostra, ani tym bardziej jej dzieci niczego po Panu nie odziedziczą.

 

Wróćmy do kwestii testamentu i wydziedziczenia. Testament notarialny, który rekomenduję Panu sporządzić, posiada bardzo wysoki stopień pewności jego prawidłowości właśnie ze względu na to, że jest sporządzany przez notariusza. Każdy notariusz dysponuje swoimi własnymi wzorami testamentów i wzorami sformułowania wydziedziczenia. Tak więc może być Pan pewny, że wydziedziczenie sformułowane w testamencie notarialnym będzie skuteczne i ważne, bowiem cały tekst wydziedziczenia, jak i tekst samego testamentu, będzie sporządzony przez notariusza.

 

Jak wskazuje art. 1008 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

„1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wydziedziczenie w testamencie za niedopełnianie obowiązków rodzinnych

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.”

 

Spadkodawca nie musi użyć ściśle określonych wyrażeń. Użyte sformułowania jednak nie mogą nasuwać wątpliwości, co do woli pozbawienia uprawnionego jego zachowku. Musi także zostać wskazana przyczyna wydziedziczenia w taki sposób, aby przynajmniej w drodze wykładni można było ustalić, która z przyczyn wymienionych w art. 1008 wystąpiła w konkretnym przypadku. Podstawę wydziedziczenia może stanowić jedynie przyczyna przewidziana w ww. przepisie (tak też wyrok SN z dnia 23 czerwca 1998 r., III CKN 561/97, LEX nr 1632159).

 

Przykłady wydziedziczenia w testamencie:

 

Przykład 1

 

Jan Jabłoński oświadcza, że wydziedzicza córkę Danielę Jabłońską, córkę Jana i Mieczysławy, urodzoną dnia 20 września 1962 r. w Warszawie, PESEL 62092088888, gdyż nie utrzymuje z nim żadnych kontaktów rodzinnych od ponad 20 (dwudziestu) lat. Jan Jabłoński oświadcza, że z powodu zerwania przez córkę Danielę Jabłońską więzi rodzinnej i uczuciowej nie może wybaczyć jej zachowania.

 

Przykład 2

 

Oświadczam, że córkę Karolinę Parczewską urodzoną w dniu 05.03.1973 r. w Gdańsku, zamieszkałą w Gdańsku przy ul. Mazurskiej 3/45, wydziedziczam, pozbawiając prawa do zachowku po mnie. Wskazuję, że przyczyną wydziedziczenia jest uporczywe postępowanie córki Karoliny Parczewskiej w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami wobec mnie, w szczególności nieutrzymywanie kontaktów ze mną od ponad 10 lat, brak zainteresowania moim zdrowiem podczas leczenia operacyjnego i rekonwalescencji w 2001 r., brak odpowiedzi na liczne i listy i prośby dotyczące wspólnego spędzenia Wigilii i Świąt Wielkanocnych ponawiane przez kilka lat z rzędu. Ponadto jako przyczynę wydziedziczenia uznaję także ciągłe bezpodstawne pomawianie mnie przez córkę Karolinę Parczewską w gronie rodzinnym połączone z używaniem słów obraźliwych i wulgarnych w stosunku do mojej osoby, o którym dowiaduję się systematycznie od różnych naszych krewnych. Takie zachowanie mojej własnej córki bardzo mnie raniło i rani, dlatego nie jestem wstanie jej wybaczyć i postanowiłem pozbawić ją prawa do zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 3 =

»Podobne materiały

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?

Prawo rodziny do domu zapisanego w testamencie

Miesiąc temu zmarł ojciec, matka nie żyje od 9 lat. W testamencie ojciec i matka zapisali dom z gruntem córce i zięciowi. Jak należy uregulować po zmarłych sprawy spadkowe? Do kogo się udać? Czy ktoś z rodziny (brat, wnuczka) mają prawo do tego domu, czy tylko osoby wymienione w testamen

Zapis w testamencie a nazwisko

W ubiegłym roku wyszłam za mąż, lecz pozostałam przy nazwisku panieńskim. Kilka miesięcy później krewna, na moją rzecz, dokonała zapisu w testamencie i tu pojawia się pewien problem. Osoba ta, przekonana że przyjęłam nazwisko męża, podała je jako moje. Co prawda w testamencie pojaw
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »