.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wydziedziczenie córki z powodu długów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.06.2022 • Zaktualizowane: 12.06.2022

Sprawa dotyczy przeprowadzenia dziedziczenia. Z mężem jesteśmy rodzicami 16-letniego syna i 32-letniej córki. Sprawa dotyczy córki, która na skutek różnych decyzji finansowych popadła w bardzo duże zadłużenia, ponadto często wyjeżdża za granicę bez podawania adresu kontaktowego, wiemy też, że planuje całkowicie wyjechać z kraju. Na nasz adres (była pod nim zameldowana do niedawna, ale nigdy z nami tu nie mieszkała) przychodzi korespondencja od wierzycieli. Jak wygląda sprawa wydziedziczenia córki z udziałem notariusza i prawomocna procedura bez udziału notariusza? Mamy duże obawy przed długami córki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wydziedziczenie córki z powodu długów

Wydziedziczenie w testamencie

„Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

 

Wydziedziczenie może nastąpić tak w testamencie odręcznym, jak i notarialnym. Wybór należy do Państwa. Jak mniemam, w tym przypadku możemy mieć do czynienia z sytuacją z pkt 3. Profesor Andrzej Kidyba wskazuje, iż „przyczyna wydziedziczenia wymieniona w art. 1008 pkt 3 k.c. polega na uporczywym niedopełnianiu względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Zachowanie uprawnionego do zachowku odnosi się do osoby spadkodawcy i dotyczy niedopełniania obowiązków rodzinnych względem niego, na przykład niewykonywanie obowiązku alimentacyjnego, nieudzielanie opieki, brak pomocy w chorobie itp. Należy jednak podkreślić, że wskazane zachowanie musi nosić cechy uporczywości, czyli musi być długotrwałe czy wielokrotne”.

Przyczyny wydziedziczenia a długi córki

Z uwagi na powyższe, każda tego rodzaju sprawa wymaga indywidualnej oceny nie tylko zachowania wydziedziczonego, ale także zachowania samego spadkodawcy. Wyraźnie bowiem podkreślić należy, iż by wydziedziczenie było skuteczne, konieczne będzie wykazanie, że córka ma obiektywne możliwości podjęcia kontaktu Państwem, ale tego nie czyni.

 

Każdy nawet najmniejszy szczegół będzie miał zatem dla Pani interesu istotne znaczenie, bowiem ocena, czy wydziedziczenie było uzasadnione, będzie oceniane z punktu widzenia obiektywnego.

 

Pogląd taki prezentowany jest w tezie wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt I ACa 23/14, zgodnie z którym, „dla zasadności wydziedziczenia nie ma decydującego znaczenia wola spadkodawcy, lecz obiektywne istnienie ściśle przewidzianych przez ustawodawcę w art. 1008 k.c. podstaw wydziedziczenia”.

 

Zachodzi zatem pytanie, czy u podstaw wydziedziczenia leży jedynie zadłużenie, czy też naruszenie którejś z trzech podstaw.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl