Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydłużenie czasu pracy w pogotowiu ratunkowym

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.02.2017

Pracuję w pogotowiu ratunkowym w godz. 7–19 i 19–7. Obecnie urząd przedłużył pracę części karetek o 4 godziny. Czy takie wydłużenie czasu pracy jest możliwe i zgodne z prawem? Dodam, że jest miesięczny okres rozliczania.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 135 ustawy Kodeks pracy „jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy”.

 

Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni może być on skrócony. W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy. „Równoważenie” norm może też polegać na wyznaczeniu pracownikom – w zamian za pracę w przedłużonej normie dobowej – dodatkowych dni wolnych od pracy. W systemie równoważnych norm czasu pracy, dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca.

 

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wydłużenie czasu pracy w pogotowiu ratunkowym

 

Stałym elementem pracy polegającej na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy jest oczekiwanie na świadczenie pracy, co musi wiązać się z charakterem pracy lub jej organizacją. Częściowe pozostawanie w pogotowiu do pracy jest okolicznością, która znana była stronom stosunku pracy przed podjęciem zatrudnienia. Proporcje okresu oczekiwania na pracę i efektywnego jej wykonywania mogą być przy tym zmienne.

 

Do pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń lub przy pracach związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy zaliczamy na przykład: członków ekip ratunkowych, zespołów remontowo-naprawczych lub załadunkowo-rozładunkowych.

 

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin. Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

 

Za pogotowie do pracy uważa się okres oczekiwania na pracę w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę. Pogotowie do pracy charakteryzuje się tym, że istnieje tu większe prawdopodobieństwo, że praca, na którą pracownik oczekuje, pojawi się w nieplanowanym momencie, jak to ma miejsce na przykład w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.

 

Podsumowując – istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dalsze losy pracownicy szpitala

Od 4 lat pracuję w pewnym szpitalu. Jestem z zawodu pielęgniarką i taką pracę wykonuję od 30 lat. Niedługo kończy mi się 2. umowa na czas określony. Dyrektor nie przedłuży mi stosunku pracy. Powiedział, że za miesiąc mogę znów złożyć podanie i może mnie przyjmie na nową umowę na czas określony. Jakie będą moje dalsze losy? Nie mam pewności zatrudnienia, nie znam swoich praw. Co robić?

Przedłużenie stażu podyplomowego

Powinnam skończyć mój staż podyplomowy dnia 31 marca. W ciągu stażu wzięłam jednak 6 dni urlopu bezpłatnego i 1 dzień zwolnienia lekarskiego. Powinnam więc przedłużyć stać o 7 dni. W kadrach powiedziano mi, że to wydłuża mi urlop o 2 dni. Chcę zakończyć staż jak najszybciej – czy mogę zrezygnować z tych dodatkowych dni wolnych?

Zakładanie przedsiębiorstwa i podmiotu leczniczego

Mój wspólnik i ja zakupiliśmy lokale, które zamierzamy połączyć w jeden i utworzyć zespół gabinetów specjalistycznych. Musimy w związku z tym założyć przedsiębiorstwo i podmiot leczniczy. Lokale są zakupione na osoby fizyczne. W poradni zamierzamy pracować osobiście jako indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie i udostępniać pomieszczenia innym lekarzom na podstawie umowy cywilno-prawnej i/lub etatu i/lub wynajmu gabinetu. Jaki rodzaj spółki byłby najlepszy przy takich założeniach? Ponieważ lokale są zakupione na 2 odrębne kredyty, jaki rodzaj spółki umożliwi wliczenie raty kredytów lub amortyzacji do kosztów uzyskania przychodu oddzielnie dla obu wspólników? W jakiej spółce założonej przez nas moglibyśmy pracować jako indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie? Czy można jednocześnie mieć indywidualną praktykę lekarską i grupową praktykę lekarską?

Rejestracja podmiotu leczniczego w formie spółki komandytowej

Zarejestrowałam podmiot leczniczy w formie spółki komandytowej, a NFZ twierdzi, że muszę zarejestrować indywidualną praktykę lekarską w izbach lekarskich, abym mogła pracować jako lekarz w tym podmiocie. Czy słusznie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »