Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydłużenie czasu pracy w pogotowiu ratunkowym

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.02.2017

Pracuję w pogotowiu ratunkowym w godz. 7–19 i 19–7. Obecnie urząd przedłużył pracę części karetek o 4 godziny. Czy takie wydłużenie czasu pracy jest możliwe i zgodne z prawem? Dodam, że jest miesięczny okres rozliczania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wydłużenie czasu pracy w pogotowiu ratunkowym

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 135 ustawy Kodeks pracy „jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy”.

 

Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni może być on skrócony. W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy. „Równoważenie” norm może też polegać na wyznaczeniu pracownikom – w zamian za pracę w przedłużonej normie dobowej – dodatkowych dni wolnych od pracy. W systemie równoważnych norm czasu pracy, dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca.

 

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

 

Stałym elementem pracy polegającej na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy jest oczekiwanie na świadczenie pracy, co musi wiązać się z charakterem pracy lub jej organizacją. Częściowe pozostawanie w pogotowiu do pracy jest okolicznością, która znana była stronom stosunku pracy przed podjęciem zatrudnienia. Proporcje okresu oczekiwania na pracę i efektywnego jej wykonywania mogą być przy tym zmienne.

 

Do pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń lub przy pracach związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy zaliczamy na przykład: członków ekip ratunkowych, zespołów remontowo-naprawczych lub załadunkowo-rozładunkowych.

 

Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin. Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

 

Za pogotowie do pracy uważa się okres oczekiwania na pracę w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę. Pogotowie do pracy charakteryzuje się tym, że istnieje tu większe prawdopodobieństwo, że praca, na którą pracownik oczekuje, pojawi się w nieplanowanym momencie, jak to ma miejsce na przykład w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.

 

Podsumowując – istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 2 =

»Podobne materiały

Dalsze losy pracownicy szpitala

Od 4 lat pracuję w pewnym szpitalu. Jestem z zawodu pielęgniarką i taką pracę wykonuję od 30 lat. Niedługo kończy mi się 2. umowa na czas określony. Dyrektor nie przedłuży mi stosunku pracy. Powiedział, że za miesiąc mogę znów złożyć podanie i może mnie przyjmie na nową umowę na czas określony. Jaki

 

Przedłużenie stażu podyplomowego

Powinnam skończyć mój staż podyplomowy dnia 31 marca. W ciągu stażu wzięłam jednak 6 dni urlopu bezpłatnego i 1 dzień zwolnienia lekarskiego. Powinnam więc przedłużyć stać o 7 dni. W kadrach powiedziano mi, że to wydłuża mi urlop o 2 dni. Chcę zakończyć staż jak najszybciej – czy mogę zrezygno

 

Zakładanie przedsiębiorstwa i podmiotu leczniczego

Mój wspólnik i ja zakupiliśmy lokale, które zamierzamy połączyć w jeden i utworzyć zespół gabinetów specjalistycznych. Musimy w związku z tym założyć przedsiębiorstwo i podmiot leczniczy. Lokale są zakupione na osoby fizyczne. W poradni zamierzamy pracować osobiście jako indywidualne specjalistyczne

 

Rejestracja podmiotu leczniczego w formie spółki komandytowej

Zarejestrowałam podmiot leczniczy w formie spółki komandytowej, a NFZ twierdzi, że muszę zarejestrować indywidualną praktykę lekarską w izbach lekarskich, abym mogła pracować jako lekarz w tym podmiocie. Czy słusznie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »