
Indywidualne Porady Prawne
Wydłużenie czasu pracy w pogotowiu ratunkowymAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.02.2017 |
Pracuję w pogotowiu ratunkowym w godz. 7–19 i 19–7. Obecnie urząd przedłużył pracę części karetek o 4 godziny. Czy takie wydłużenie czasu pracy jest możliwe i zgodne z prawem? Dodam, że jest miesięczny okres rozliczania. |
![]() Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 135 ustawy Kodeks pracy „jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy”.
Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni może być on skrócony. W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy. „Równoważenie” norm może też polegać na wyznaczeniu pracownikom – w zamian za pracę w przedłużonej normie dobowej – dodatkowych dni wolnych od pracy. W systemie równoważnych norm czasu pracy, dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca.
Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Stałym elementem pracy polegającej na częściowym pozostawaniu w pogotowiu do pracy jest oczekiwanie na świadczenie pracy, co musi wiązać się z charakterem pracy lub jej organizacją. Częściowe pozostawanie w pogotowiu do pracy jest okolicznością, która znana była stronom stosunku pracy przed podjęciem zatrudnienia. Proporcje okresu oczekiwania na pracę i efektywnego jej wykonywania mogą być przy tym zmienne.
Do pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń lub przy pracach związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy zaliczamy na przykład: członków ekip ratunkowych, zespołów remontowo-naprawczych lub załadunkowo-rozładunkowych.
Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin. Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Za pogotowie do pracy uważa się okres oczekiwania na pracę w miejscu i czasie wyznaczonych przez pracodawcę. Pogotowie do pracy charakteryzuje się tym, że istnieje tu większe prawdopodobieństwo, że praca, na którą pracownik oczekuje, pojawi się w nieplanowanym momencie, jak to ma miejsce na przykład w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.
Podsumowując – istnieje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 16 godzin w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>