Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie paragonu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.12.2013

Kupuję materiały budowlane i chcę na nie transport. Podchodzę do kasy i płacę tylko za materiały. Sprzedawca informuje mnie, że transport będzie płatny przy odbiorze. Następnie kseruje paragon, zapisuje na nim, że oryginał pozostał w sklepie, przybija pieczątkę i daje mi to ksero. Mówię, że chcę oryginał paragonu. Sprzedawca odmawia wydania paragonu. Twierdzi, że towar nie został wydany, więc nie mogę dostać paragonu – takie mają wewnętrzne procedury. Paragon przywiezie zewnętrzna firma, która świadczy usługi transportowe. Czy powinienem upierać się, że jednak należy mi się ten paragon?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Porusza Pan bardzo ciekawy temat.

 

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

 

Natomiast § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących stanowi, że podatnicy, prowadząc ewidencję, wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny. Przy tym zgodnie z § 2 pkt 12 ww. rozporządzenia paragon fiskalny to wydrukowany przez kasę dla nabywcy w momencie sprzedaży dokument potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży.

 

Zatem gdyby doszło do sprzedaży, winien Pan otrzymać paragon. Czy jednak do niej doszło? Z punktu widzenia prawa cywilnego, zgodnie z normami Kodeksu cywilnego, sprzedaż miała miejsce. Jest tak, bowiem umowa sprzedaży jako zobowiązanie sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego, a kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny, jako umowa konsensualna, nie wymaga wydania rzeczy dla swej ważności; wydanie rzeczy (towaru) jest wyłącznie przejawem jej wykonania. Wydawałoby się zatem, że sprzedaż miała miejsce, ale nie jest to takie proste. Pojęcie „sprzedaży” w przepisach prawa podatkowego dotyczących podatku VAT i kas fiskalnych to zupełnie co innego niż „sprzedaż” w rozumieniu prawa cywilnego. Ustawa o podatku od towarów i usług stanowi, że poprzez pojęcie sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Natomiast przez dostawę towarów rozumie się enigmatyczne pojęcie ustawowe „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel”. W sensie cywilnym zatem sprzedaż miała miejsce, ale jeśli towaru nie wydano, to Pan ma jedynie roszczenie o przeniesienie własności rzeczy, a nie rzecz, zatem skoro nie może Pan rozporządzać rzeczą jak właściciel, nie doszło do „dostawy” w myśl ww. norm ustawy o VAT. Ergo nie miała miejsce sprzedaż w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (a miała miejsce na gruncie prawa cywilnego).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Gdyby oprzeć się tylko na powyższym, w opisanym przypadku rację miałby sprzedawca, twierdząc, że paragon należy się Panu po wydaniu towaru.

 

Ustawodawca jednak, by takich sytuacji uniknąć i by nie utrudniać sytuacji nabywcy, rozwiązał problem inaczej, w najprostszy możliwy sposób – przynajmniej w tym zakresie, który Pana interesuje, tj. w sytuacjach gdy zapłacono cenę lub jej część. W § 3 ust. 2 przywołanego rozporządzenia ustawodawca postanowił, że otrzymanie przed dokonaniem sprzedaży całości lub części należności (zapłaty) podlega ewidencjonowaniu z chwilą jej otrzymania.

 

Zatem przyjmując nawet, że do sprzedaży nie doszło na gruncie ustawy o VAT, gdyż nie uzyskał Pan prawa rozporządzania towarem jak właściciel (nie było wydania), sprzedawca miał obowiązek zaewidencjonować zapłatę – jak Pan wskazuje, uczynił to. Tym samym skoro powstał paragon fiskalny (i tu mamy do czynienia z nieścisłością ustawodawcy, bowiem ten paragon nie dokumentuje sprzedaży w rozumieniu ustawy o VAT), to zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia sprzedawca miał obowiązek – moim zdaniem – wydać Panu, bez Pana żądania, paragon fiskalny.

 

Możliwa jest – na skutek wskazanej nieścisłości – i inna wykładnia, jednak moim zdaniem, gdy uwzględnimy cel interpretowanych regulacji w procesie wykładni, nie byłaby ona kompletna i prawidłowa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowód zapłaty w postaci faktury a zaległość klienta

Niecałe cztery lata temu, gdy prowadziłem działalność gospodarczą, wystawiłem fakturę VAT z zapisem „zapłacono gotówką”, jednak kontrahent miał mi dopłacić 5 tys. zł, czego nie zrobił do dzisiaj. Unika kontaktu, a ja nie wiem, jak odzyskać te pieniądze. Co mogę zrobić?

Wydruk paragonu przy sprzedaży internetowej

Moja firma prowadzi sprzedaż internetową. Kiedy powinien być wydrukowany paragon: przy tzw. pobraniu, przy wpłacie na konto przed wysyłką, czy też przy zapłacie za pośrednictwem serwisu aukcyjnego? Czy możliwe jest drukowanie paragonu w dniu wysyłki?

Transakcja się nie odbyła – jak teraz usunąć fakturę z przychodu?

Firma X miała wobec mojej firmy należność. Faktura nie została zapłacona i sprawa została skierowana do sądu. Wyrok sądu pierwszej instancji był dla mnie korzystny, ale firma się odwołała i wygrała. Kasacja również była negatywna – ostatecznie zobowiązanie firmy, która mi nie zapłaciła, uznano za nieistniejące. Czy mogę teraz fakturę usunąć z przychodu? Jeśli tak, to w jaki sposób – korekta?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »