Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 30.03.2011

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wymogi dotyczące otrzymania licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką określają przepisy Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, a także rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie programu szkolenia, wzoru zaświadczenia oraz wysokości opłat za szkolenie i egzaminowanie w zakresie transportu drogowego taksówką.

 

Art. 6 ust. 2 pkt c ustawy o transporcie drogowym określa, że licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzonego zdanym egzaminem. Sam kurs, jak Pan najlepiej wie,

obejmuje wiedzę praktyczną na temat:

 

 • przepisów transportowych,
 • ruchu drogowego,
 • prawa przewozowego,
 • taksometrów,
 • podatków dla taksówek,
 • przepisów lokalnych,
 • cen i oznakowania taksówek,
 • topografii terenu,
 • wybranych zagadnień z bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • kodeksu pracy oraz postępowania w razie kontroli.

 

W związku z tym szkolenia różnią się w różnych ośrodkach przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi przepisów lokalnych, cen i oznakowania taksówek (które są określane przepisami prawa miejscowego) oraz topografii terenu. Potwierdzeniem znajomości tych zagadnień (jak i wszystkich pozostałych wymienionych wyżej) jest zdany egzamin. Samo ukończenie kursu nie jest potwierdzeniem znajomości tych zagadnień, które są inne w różnych miejscowościach. Potwierdzenie daje dopiero zdany egzamin.

 

Reasumując, mając ukończony kurs w miejscowości A, a egzamin zdany w miejscowości B, nie spełnia Pan wymagań, by otrzymać licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką w miejscowości A, gdyż nie przeszedł Pan pozytywnej weryfikacji stwierdzającej, czy Pan zna faktycznie zagadnienia dotyczące tej miejscowości. Mówiąc obrazowo, to, że ktoś się czegoś uczył, nie oznacza, że się tego faktycznie nauczył – weryfikować ma to egzamin (kurs może skończyć np. 10 osób, z których egzamin zda np. 4).

 

Dodam jeszcze, że § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie programu szkolenia, wzoru zaświadczenia oraz wysokości opłat za szkolenie i egzaminowanie w zakresie transportu drogowego taksówką stanowi, że program szkolenia jest określony dokładnie w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia. Załącznik ten w punkcie II określa, iż program szkolenia powinien obejmować 5 godzin z przepisów prawa miejscowego (jak sama nazwa mówi, przepisy te są różne dla różnych gmin), punkt III wyżej wymienionego załącznika stanowi, że obowiązkowe w programie szkolenia są zagadnienia z zakresu topografii miejsca prowadzenia działalności przewozowej, w szczególności usytuowania zabytków, bazy noclegowo-gastronomicznej oraz wypoczynkowo-rekreacyjnej (6 godzin szkolenia).

 

Z przytoczonych przepisów wynika, że prawie połowę czasu szkolenia należy poświęcić na szkolenie z zagadnień specyficznych dla danej miejscowości, a potwierdzeniem znajomości tych zagadnień jest zdany egzamin.

 

W związku z powyższym odbycie kursu w jednej miejscowości, a zdanie egzaminu w innej nie stanowi podstawy do spełnienia wymogu otrzymania licencji na przewóz taksówką, w mieście w którym odbyło się kurs, ale nie zdało się tam egzaminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 2 - 10 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »