Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie licencji na prowadzenie taksówki

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 30.03.2011

Zrobiłem kurs na przewóz taksówką w mieście A, a egzamin zdałem przed komisją powołaną przez starostę w mieście B (w którym mieszkam). Złożyłem dokumenty o wydanie licencji w mieście A, ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy licencja na pewno zostanie mi w tej sytuacji wydana?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymogi dotyczące otrzymania licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką określają przepisy Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, a także rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie programu szkolenia, wzoru zaświadczenia oraz wysokości opłat za szkolenie i egzaminowanie w zakresie transportu drogowego taksówką.

 

Art. 6 ust. 2 pkt c ustawy o transporcie drogowym określa, że licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli posiada zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzonego zdanym egzaminem. Sam kurs, jak Pan najlepiej wie,

obejmuje wiedzę praktyczną na temat:

 

  • przepisów transportowych,
  • ruchu drogowego,
  • prawa przewozowego,
  • taksometrów,
  • podatków dla taksówek,
  • przepisów lokalnych,
  • cen i oznakowania taksówek,
  • topografii terenu,
  • wybranych zagadnień z bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • kodeksu pracy oraz postępowania w razie kontroli.

 

W związku z tym szkolenia różnią się w różnych ośrodkach przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi przepisów lokalnych, cen i oznakowania taksówek (które są określane przepisami prawa miejscowego) oraz topografii terenu. Potwierdzeniem znajomości tych zagadnień (jak i wszystkich pozostałych wymienionych wyżej) jest zdany egzamin. Samo ukończenie kursu nie jest potwierdzeniem znajomości tych zagadnień, które są inne w różnych miejscowościach. Potwierdzenie daje dopiero zdany egzamin.

 

Reasumując, mając ukończony kurs w miejscowości A, a egzamin zdany w miejscowości B, nie spełnia Pan wymagań, by otrzymać licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką w miejscowości A, gdyż nie przeszedł Pan pozytywnej weryfikacji stwierdzającej, czy Pan zna faktycznie zagadnienia dotyczące tej miejscowości. Mówiąc obrazowo, to, że ktoś się czegoś uczył, nie oznacza, że się tego faktycznie nauczył – weryfikować ma to egzamin (kurs może skończyć np. 10 osób, z których egzamin zda np. 4).

 

Dodam jeszcze, że § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 lutego 2002 r. w sprawie programu szkolenia, wzoru zaświadczenia oraz wysokości opłat za szkolenie i egzaminowanie w zakresie transportu drogowego taksówką stanowi, że program szkolenia jest określony dokładnie w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia. Załącznik ten w punkcie II określa, iż program szkolenia powinien obejmować 5 godzin z przepisów prawa miejscowego (jak sama nazwa mówi, przepisy te są różne dla różnych gmin), punkt III wyżej wymienionego załącznika stanowi, że obowiązkowe w programie szkolenia są zagadnienia z zakresu topografii miejsca prowadzenia działalności przewozowej, w szczególności usytuowania zabytków, bazy noclegowo-gastronomicznej oraz wypoczynkowo-rekreacyjnej (6 godzin szkolenia).

 

Z przytoczonych przepisów wynika, że prawie połowę czasu szkolenia należy poświęcić na szkolenie z zagadnień specyficznych dla danej miejscowości, a potwierdzeniem znajomości tych zagadnień jest zdany egzamin.

 

W związku z powyższym odbycie kursu w jednej miejscowości, a zdanie egzaminu w innej nie stanowi podstawy do spełnienia wymogu otrzymania licencji na przewóz taksówką, w mieście w którym odbyło się kurs, ale nie zdało się tam egzaminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus VI =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »