Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownicę w związku z informacją o ciąży

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 18.03.2010

Ponad miesiąc temu złożyłam oświadczenie rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony; obowiązuje mnie 3-miesięczne wypowiedzenie. Wczoraj jednak mój lekarz ginekolog stwierdził ciążę. Według jego zaświadczenia zaszłam w nią przed złożeniem wypowiedzenia. Czy mogę wycofać wypowiedzenie (nie rezygnowałabym z pracy, wiedząc, że jestem w ciąży)? Jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W odpowiedzi na Pani pytanie pragnę podnieść, że przepisy Prawa pracy nie regulują możliwości wycofania oświadczenia woli pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem ze względu na zajście przez pracownicę w ciążę.

 

W przepisach prawa pracy (art. art. 177 § 1 Kodeksu pracy) jest wskazany jedynie zakaz wypowiadania pracownicy w ciąży umowy o pracę przez pracodawcę – „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

 

Zakaz ten jest także szeroko omawiany w doktrynie oraz orzecznictwie. Interpretacja sądów rozszerza powyższy zakaz o powzięcie przez pracownicę informacji o ciąży po otrzymaniu wypowiedzenia.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 marca 2001 r. (sygn. akt: I PKN 330/00) wskazuje: „pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę”.

 

Wskazany wyrok nie dotyczy jednak przypadku, w którym oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem zostało wystosowane przez pracownika.

 

W związku z powyższym, jedyną możliwością skutecznego cofnięcia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę jest powołanie się na cywilnoprawną instytucję błędu.

 

Błąd jest regulowany art. 84 Kodeksu cywilnego. Na mocy przywołanego artykułu, w związku z art. 300 Kodeksu pracy, składając oświadczenie o cofnięciu oświadczenia woli w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, powinna być Pani uprawniona do uchylenia się od skutków złożonego oświadczenia woli (tj. od rozwiązania umowy o pracę).

 

Możliwość zastosowania wskazanego przepisu w Pani sytuacji potwierdza Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 19 marca 2002 r. (sygn. akt I PKN 156/01).

 

Zgodnie z jego treścią błąd ten nie dotyczył rodzaju składanego oświadczenia woli (w takiej sytuacji nie mogłaby się Pani na błąd powołać), lecz dotyczył okoliczności faktycznych, w jakich oświadczenie woli Pani składała.

 

Ponadto, co również potwierdza Sąd Najwyższy, błąd tego typu spełnia również przesłankę istotności. Poprzez istotność błędu należy rozumieć sytuację, w której „gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści” (art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego). Ponieważ, na co zwraca uwagę Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu, praca kobiety w ciąży podlega wzmożonej ochronie, a trwałość zatrudnienia w okresie ciąży, urlopów macierzyńskiego i wychowawczego chroniona jest zakazem rozwiązania umowy o pracę oraz zmian wynikających z niej warunków pracy i płacy, błąd taki należy ocenić jako istotny.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego należy także przyjąć, że jeżeli pracownica będąca w ciąży, nie wiedząc o tym, złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania stosunku pracy, może uchylić się od skutków tego oświadczenia niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć (co stanowi pewne odstępstwo od reguły wskazanej w art. 84 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Ze względu na kształtujący charakter oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem, skutki uchylenia się od przedmiotowego oświadczenia będą następowały ex tunc, czyli od dnia, w którym oświadczenie woli zostało złożone. W razie uchylenia się przez Panią od przedmiotowego oświadczenia woli, oświadczenie woli o wypowiedzeniu powinno być więc traktowane jako niebyłe.

 

Uchylenie się od złożonego przez Panią oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem, powołując się na błąd przy jego składaniu, jest możliwe.

 

Aby dokonać skutecznego uchylenia, powinna Pani złożyć pracodawcy oświadczenie o cofnięciu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem ze względu na błąd co do okoliczności faktycznych, w jakich Pani składała oświadczenie woli.

 

Podstawą prawną przedmiotowego oświadczenia jest art. 84 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300.

 

Aby podnieść rangę Pani oświadczenia, może się Pani powołać na wyżej wskazany wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2002 r., wprost wskazujący na możliwość zastosowania art. 84 Kodeksy cywilnego w sytuacjach analogicznych do tej, w której Pani pozostaje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + IV =

»Podobne materiały

Ciąża a zwolnienie z pracy

Przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym z powodu urazu nogi. Boję się, że pracodawca zwolni mnie po 3. miesiącu przebywania na zasiłku. Okazało się jednak, że zaszłam w ciążę. Czy teraz wciąż grozi mi zwolnienie z pracy? Czy muszę poinformować pracodawcę o ciąży?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »