Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie pozwu o rozwód

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 21.06.2011

Dwa miesiące temu złożyłam pozew o rozwód. Od tego czasu jednak mąż zmienił swoje postępowanie, więc chciałabym ratować małżeństwo. Rozprawa już ma wyznaczony termin. Czy mogę teraz cofnąć pozew? Zrozumiałam, że nadal kocham męża.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalnie, zgodnie z art. 203 § Kodeksu postepowania cywilnego, „pozew może być wycofany bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczeniem się roszczenia – aż do wydania wyroku”. Pozew wycofany nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.

 

W sprawach o rozwód nie istnieje możliwość wycofania pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia, gdyż zrzeczenie się roszczenia może dotyczyć jedynie roszczeń materialnoprawnych, ale nie roszczeń o ukształtowanie prawa w zakresie praw stanu – do których należy żądanie rozwodu.

 

Pozostaje jedynie możliwość cofnięcia pozwu przed rozprawą bez zgody męża – po warunkiem, że on nie żąda rozwodu, lub po rozpoczęciu rozprawy za jego zgodą.

 

Jak wskazuje Henryk Pietrzykowski w Zarysie metodyki pracy sędziego w sprawach cywilnych, „rozpoczęcie rozprawy następuje w momencie zabrania głosu przez powoda któremu przewodniczący składu udziela głosu jako pierwszemu”.

 

Może Pani cofnąć pozew przed dniem wyznaczonej rozprawy, wysyłając do sądu pismo procesowe z oświadczeniem o cofnięciu pozwu i jego uzasadnieniem (czyli że kocha Pani męża i nie chce się z nim rozwodzić).

 

Skutek złożonego oświadczenia o cofnięciu pozwu zależeć będzie od tego, co mąż napisał w odpowiedzi na pozew. Jeżeli mąż nie chce rozwodu, tj. wnosi o oddalenie powództwa, to cofnięcie pozwu będzie skuteczne. Sąd poinformuje męża o cofnięciu przez Panią pozwu i odwoła rozprawę. Poinformuje również męża, że ten może w terminie dwóch tygodni zażądać zwrotu poniesionych kosztów.

 

Jeżeli jednak mąż w odpowiedzi na pozew również zażądał rozwodu, sąd musi przeprowadzić rozprawę. Cofniecie pozwu w takiej sytuacji nie może powodować umorzenie postępowania, gdyż aktualne pozostaje żądanie strony pozwanej, które to żądanie wymaga merytorycznego rozstrzygnięcia.

 

Takie stanowisko zaprezentował Sad Najwyższy w uchwale z dnia 23.11.1983 r., sygn. akt III CZP 59/83, wskazując: „żądanie orzeczenia rozwodu zgłoszone przez stronę pozwaną wyłącza dopuszczalność umorzenia postępowania na skutek cofnięcia pozwu”.

 

Jeżeli mąż będzie żądał rozwodu, a Pani będzie chciała ratować małżeństwo, jest duże szansa, że sąd zaproponuje Państwu postępowanie mediacyjne z udziałem mediatora, który spróbuje pomóc rozwiązać Państwa problem. Gdyby jednak postępowanie mediacyjne nie przyniosło pozytywnego rezultatu, sąd będzie prowadził postępowanie rozwodowe, w którym będzie ustalał, czy doszło między Państwem do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + dziesięć =

»Podobne materiały

Jak oddalić pozew o rozwód?

Żona wniosła pozew o rozwód, ale ja nie chcę rozwodu. W pozwie żona prawdopodobnie opiera się na mojej zazdrości i – jak to nazwala – „mobbingu psychicznym”. Żona miała romans. Przyznaję się do szpiegostwa komputerowego, na podstawie którego mogę udowodnić jej zdradę. Mamy 17

 

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy go złożyć?

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

 

Czy przyznanie się do zdrady można wykorzystać w sprawie rozwodowej?

Aż dwukrotnie podczas naszego małżeństwa mąż przyznał się do zdrady i w szczegółach opowiedział o swoich intymnych przeżyciach. Na przykład takich, że jego kochanka była w ciąży, ale kiedy jej powiedział, że i tak nie zostawi swojej rodziny, ta usunęła ciążę. Nie posiadam żadnych dowodów jego zdrad,

 

Postanowienie o umorzeniu postępowania

Podczas rozprawy o podział majątku zawarłem ugodę z byłą żoną i sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania. Doszedłem jednak do wniosku, że ugoda jest dla mnie bardzo niekorzystna. Czy mogę się jeszcze wycofać?

 

Wycofanie oskarżenia

Pewna daleka znajoma pożyczyła ode mnie dużą sumę pieniędzy (50 000 zł). Przez długi czas nie miałem z nią kontaktu, więc złożyłem do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia pieniędzy; sprawa jest w toku. Okazało się jednak, że brak kontaktu wynikał z poważnych

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »