.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wycofanie decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.10.2020

Mama ma 58 lat. Pracowała w zakładzie 21 lat. Pracodawca wypowiedział umowę. Rozwiązanie ma nazwę: „za porozumieniem stron”. Mama pod wpływem stresu, nie doczytując, podpisała wypowiedzenie. Czy może jeszcze jakoś wycofać decyzję, co powinna zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wycofanie decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Cechy porozumienia stron

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że gdyby to rzeczywiście było porozumienie stron, to Pani mama nie mogłaby nic zrobić, bowiem od porozumienia stron odwołanie nie przysługuje. Porozumienie stron to zgodna wola stron na rozwiązanie stosunku pracy. Porozumienie stron nie musi zawierać uzasadnienia, nie przewiduje też możliwości odwołania się do sądu pracy.

Wypowiedzenie dla osoby w ochronie emerytalnej

Jednak pismo, pomimo swojego tytułu, jest pismem wypowiadającym umowę, a nie porozumieniem stron. Dlatego w terminie 21 dni (nie 7, jak wskazano w piśmie) Pani mama ma prawo odwołać się od wypowiedzenia, wskazując, że zgodnie z art. 39 ustawy Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Określenie pisma „wypowiedzeniem umowy za porozumieniem stron” ma na celu jedynie wprowadzenie w błąd pracownika, bowiem Kodeks pracy nie przewiduje wypowiedzenia za porozumieniem. Przewiduje rozwiązanie umowy za porozumieniem, albo wypowiedzenie. Pismo ma wszelkie cechy wypowiedzenia – zawiera uzasadnienie, określenie okresu wypowiedzenia, informację (błędną) o możliwości odwołania się do sądu i potwierdzenie pracownika, że otrzymał pismo (NIE że zgadza się na porozumienie stron). Za żadnej części pisma (poza tytułem) nie wynika, że pracownik wyraził zgodę na porozumienie stron w kwestii rozwiązania stosunku pracy.

Pozew o przywrócenie do pracy

Dlatego rekomenduję jak najszybsze odwołanie się do sądu. W pozwie o przywrócenie do pracy powinny znaleźć się:

 

  • tytuł pozwu (np. pozew o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy);
  • żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);
  • żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;
  • żądanie zasądzenia od pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

 

Następnie należy uzasadnić nasze żądania oraz powołać wszelkie dowody, które przemawiać będą za naszą racją. Ostatnim etapem jest wskazanie załączników (np. odpis umowy o pracę czy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę, jeżeli będą one stanowić dowód w sprawie) oraz złożenie podpisu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl